Газета «Rzeczpospolita» пише про завершений у Сопоті на півночі Польщі, над Балтійським морем, Європейський форум нових ідей. Учасники переговорів повторили частину пропозицій, висловлених рік тому. «Європа потребує розумної інтеграції. З позиції лідера пересувається до ролі статиста» – читаємо.
Останнього дня обговорювалася ситуація в Європі, майбутнє трансатлантичного співробітництва і потреба інноваційних вирішень. Оприлюднено покажчик біржових компаній нашого континенту з найстрімкішим розвитком «Тигри Європи», відбулася дискусія про те, чи політична криза в ЄС послабить позицію європейських фірм. Поставлено питання, що є більш небезпечним: криза чи рецепти боротьби з кризою, які опрацьовують держави. «Одне є певним, ця криза – інша від попередніх: глобальна і ми живемо у світі паперових грошей. Це означає, що держава може надрукувати будь-яку їх кількість. Та це – порожні гроші», – наголосив професор Вітоль Орловський з Економічної ради прем’єр-міністра. На його думку, для підприємств це може означати збільшення вартості, але не розвиток. А способу пожвавлення економіки досі не знайдено...
«Gazeta Wyborcza» помістила розмову з віце-головою Європейської Комісії і комісаром ЄС у справі політики конкурнеції Гоакіном Альмунією, у якій – ствердження: «Якщо не допоможеш деяким особливо великим банкам, то вся фінансова система може провалитися. Банківський союз – це проект, корисний для всіх європейських країн. Для учасників Єврозони – абсолютно необхідний, а для країн з-поза цієї групи – він може бути придатним».
На запитання, чи тісніша інтеграція не обмежує демократичних виборів громадян, проти чого люди все частіше бунтуються і демонструють – через те, що дедалі більше рішень приймають тепер у Брюсселі, ніж у Мадриді та Афінах, Гоакін Альмунія відповів: він не вважає, що інтеграція обмежує демократію. Також він не помітив зростання антиєвропейських настроїв. На його думку, люди завжди сердяться з приводу заощаджень у громадських витратах, зменшення заробітної плати, підвищення податків. Зате, співрозмовник видання «Gazeta Wyborcza» погоджується з вимогою демократичного контролю над діями органів ЄС.
Повертаємося до щоденника «Rzeczpospolita», який пише, що держава, замість підтримувати сім’ї, привілеями заохочує батьків жити без шлюбу. У Польщі меншає подружжів і збільшується число розлучень. На думку експертів, крім демографічних причин і змін у сфері культури, впливає на це факт, що матері і батьки, які самотньо виховують дітей, можуть отримати чимало субсидій. Це оправдано, якщо користуються ними люди, котрі мають клопоти внаслідок випадкових подій. Але практика показує, що багато хто навмисне уникає вступання у шлюб, щоб отримати грошову допомогу і платити нижчі податки (бо можна їх сплачувати разом з дітьми). Офіційно самотнім батькам легше здобути місце в дитячому садку, іноді не платити за нього. А ще – отримати дешевий кредит. Дехто задля цього навіть рішається на фіктивне розлучення.
Н.Б.