Тижневик «Newsweek» помістив статтю «"Шахтар" забиває гол Путінові». «Росія шантажувала Україну торговельною війною, але попала на гідного противника. Рінат Ахметов, найбагатший українець, зумів сам налякати Владіміра Путіна. Росіяни не передбачили, що власник донецького "Шахтаря" припинить експорт сталі до своїх заводів у Росії – 28 тонн сировини. На п’ять днів пізніше Росія зняла блокаду з українських продуктів». Польське видання пише про знайомство олігарха з президентом України Віктором Януковичем, а також звертає увагу, що Рінат Ахметов сам ще не вирішив, у котрій лізі йому грати: в російській чи європейській».
«Gazeta Wyborcza», у статті «Росія вдаряє у наші харчі», запитує: «Чи Москва приміряється застосувати проти нас один зі своїх улюблених видів зброї: ембарго на продукти?» – Як читаємо, уже тиждень російські чиновники ставлять під сумнів якість продуктів, що походять із Польщі, і чесність постачальників». Спочатку, нагадує газета, дісталося польській свинині, опісля російська сторона висловила непевність щодо якості фруктів та овочів з Польщі. Накінець атаку спрямовано на польський сир. В усіх цих випадках є чимало знаків запитання – пише «Gazeta Wyborcza». Як правило, Росія використовує ембарго на імпорт продуктів як санцію проти держав, з котрими вона у конфлікті. Тож невідомо, чи такий наступ у ЗМІ не має підготувати громадської думки до запровадження обмежень на імпорт харчів з Польщі.
Представники торговельної галузі можуть відкривати шампанське – наступного року вони наполовину менше заплатять за обслуговування платіжних карток, – пише «Gazeta Wyborcza». Зменшення комісійних, які стягуються з торговців за обслуговування платіжних карток, підтримали всі 439 депутатів, що брали участь у голосуванні. Досі оплата interchange складає від 1,3 до 3 відсотків, а згідно з новелізацією закону про платіжні послуги – від січня наступного року не може бути вищою, ніж піввідстока усієї суми. Польське видання звертає увагу, що це найкращий подарунок для великих торговельних мереж. А споживачі повинні уважно придивлятися, чи банки не перекладуть додаткових витрат на їхні плечі – застерігає газета.
Вже у понеділок 2-го вересня починається навчальний рік. При цій нагоді газета «Rzeczpospolita» пише про ідею школи без оцінок, програми навчання й чіткого поділу на класи. П’ять таких установ саме створено у Польщі. Наприклад, у місті Лудзь засновуано демократичну школу. Ентузіастів нового способу навчання об’єднує те, що їм не подобається традиційна школа, яка «не навчає мислення, а її головна мета – сформувати людину, котра добре розв’язує завдання з тесту. Це ж заперечення освіти», – переконує батько учениці Марцін Малятинський. Демократична школа є новинкою, зовсім не пасує до польської дійсності. «Пересічній людині, яка звикла до підручників, оцінок, контрольних робіт, важко уявити, що освіта може виглядати по-іншому», – каже Міхал Янковський з Фонду демократичної освіти й нагадує, що нинішня загальна освітня система колись також була експериментом, створеним на потреби прусської армії. «Від цього часу світ змінився. Я вірю, що навчання, вкінці, піде цим шляхом», – цитує «Rzeczpospolita».
Н.Б.