«Rzeczpospolita»: Україна не склала іспиту з незалежності
PR dla Zagranicy
Lidia Zalitacz
22.11.2013 10:44
Україна показалася бездіяльною державою, в якій тимчасовий інтерес стоїть вище від довготермінової стратегії модернізації країни.
ФОТО: Українська служба Польського радіо
«Україна – ЄС: кінець мрій» («Metro»), «Україна тікає Європі» («Gazeta Wyborcza») чи «Київ для Кремля» («Polska the Times») – це окремі заголовки статей у польській центральній пресі, присвячені останнім політичним подіям, головну роль в яких зіграє Україна.
Угоди Києва з ЄС не будуть підписані у Вільнюсі – ці слова Алєксандера Кваснєвського, євросоюзного посланника в Україну цитує «Gazeta Wyborcza», яка повідомляє про те, що раніше уряд України призупинив переговори з ЄС. Це означає відкладення зближення з Заходом на довго – читаємо. – Причиною рішення уряду України є економічний тиск Росії. У державній казні немає грошей. Це є ті негайні питання, які треба вирішити за рахунок угоди про асоціацію. Це дуже прикре, – оцінює Кваснєвський. Незалежна Україна віддавна маневрує між Сходом і Заходом, аби від обох сторін видушити користі, але також з жодною не заморозити відносин, – пише «Gazeta Wyborcza». Видання звертає увагу, що тепер ЄС стоїть перед питанням, як швидко наново розпочати спробу укладення договору про асоціацію. Багато політиків не хоче давати Януковичеві козирів перед виборчою кампанією. Польський євродепутат Яцек Саріуш-Вольський, якого цитує газета, пропонує такі переговори розпочати після президентських виборів. – Нехай українці самі виберуть, чи вони хочуть угоду і чи погоджуються на непрості реформи, які є її умовою – каже євродепутат.
Відмову України від курсу на Захід доволі однозначно оцінює публіцист видання «Rzeczpospolita». Єнджей Бєлєцький підкреслює, що «Україна не склала іспиту з незалежності». Коментатор звертає увагу, що влада в Києві вдруге відкидає шанси вирватися з-під впливу Москви і поступово наблизитися до Заходу. Вперше таку можливість створив українцям Джордж Буш, пропонуючи план приєднання до НАТО – нагадує публіцист. – На цей раз напроти Януковичу готова була вийти канцлер Меркель, аби припинити плани відбудови Путіном пост-совєтської імперії. Бєлєцький оцінює, що Брюссель зробив помилку, поставивши, як умову підписання угоди, звільнення Тимошенко. «Таким чином стратегічні питання стали заручниками особистих конфліктів українських лідерів» пише він. Але за поразку саміту у Вільнюсі відповідальність несуть перш за все самі українці – зауважує публіцист. Протягом багатьох років влада в Києві не хотіла провести складних ринкових реформ, до яких їх заохочував МВФ. Через те українська економіка опинилася на межі краху і виявилася безпорадною щодо загрози ембарго Владіміра Путіна. Україна показалася бездіяльною державою, в якій тимчасовий інтерес стоїть вище від довготермінової стратегії модернізації країни. Державою, напрямок розвитку якої залежить від інтересів окремих олігархів, особистого суперництва політиків і, перш за все, Кремля – підкреслює публіцист видання «Rzeczpospolita».