Газета «Rzeczpospolita» друкує коментар Анджея Таляґи, в якому автор стверджує, що двадцять років після проголошення незалежності Україна залишається штучним конгломератом, без єдиної історії, державної традиції, спільної мови та ідентичності. Отже, треба все створити заново, в іншому випадку Україна втратить суверенітет або розпадеться.
Щоб Україна стала європейською державою, не лише в географічному аспекті, необхідна глибока трансформація, глибша, ніж лише повалення Януковича і привернення демократії. Україна мусить збудувати свою ідентичність. Майданівських необандерівських та козацьких ідей не підтримає усе українське суспільство. Тому так само ймовірними, як відродження України, є теж менш оптимістичні сценарії – вважає Таляґа.
Перший із них – розпад держави. Другий – російське втручання. Третій – найменш імовірний – це втручання НАТО. І, нарешті, четвертий – своєрідний міш-маш, тобто розпад поєднаний з чужим втручанням: Росії або НАТО, а можливо, і спільним, якщо б ситуація виявилася насправді дуже критичною. І тут автор посилається на Загреб та Белград. Отже, не завадить у польській стратегії дій передбачити різні можливості – від оптимістичних до тих найменш бажаних, і діяти так, щоб здійснився перший варіант – наголошує Анджей Таляґа у виданні «Rzeczpospolita».
«Gazeta Wyborcza» друкує допис колишнього шефа польської дипломатії Адама Ротфельда. В оцінці екс-міністра, народ і люди на Майдані проявляють більшу зрілість, ніж український політичний клас. Про долю України вирішуватимуть українці. Але це професор Збіґнєв Бжезінський торкнувся суті справи, наголошуючи під час Мюнхенської конференції у справах безпеки, що нині Україні конче потрібний компроміс. Час нікому не діє на користь, і якщо лідери України цього не зрозуміють, справи над Дніпром з поганих можуть перейти у стадію гіршого – вважає професор Ротфельд.
Настав час, щоб під егідою ОБСЄ скликати Конференцію друзів України. Її учасники спільно могли б опрацювати «дорожню карту», яка допоможе Україні вирішити її власні проблеми. Нині ОБСЄ очолює Швейцарія. Її досвід і вічний нейтралітет можуть прислужитися Україні. У минулому вже не раз ця організація відіграла вирішальну роль у пошуках виходу навіть з найскладніших ситуацій. Цим шансом не можна не скористатися – пише Адам Ротфельд.
«Gazeta Wyborcza» у статті «Нова холодна війна за Україну» інформує про останній скандал з підслуховуванням розмов дипломатів (Вікторії Нуланд і Джеффрі Пайєтта та Гельґи Шміт з Яном Томбінським). Підслухані розмови, які мають засвідчувати про те, що США незадоволені млявими діями ЄС щодо України, використовуються задля того, щоб доказати, що Майдан – це «американські маріонетки». Тимчасом, розмова американців підтверджує велику заангажованість США у гальмування ескалації політичної кризи над Дніпром.
У понеділок Україна буде однією з головних тем наради керівників дипломатії країн ЄС у Брюсселі – підкреслює газета. Хоч дехто з міністрів планує повернутися до теми санкцій щодо українських чиновників, та все-таки м’який ЄС, напевно, не наблизиться до їх введення. Проти санкцій, зокрема, Польща, Німеччина та Великобританія.
Л.І.