«Знову кров на Майдані», – перші шпальти польських видань, що версталися вночі, майоріють статистикою: на момент друку це було кільканадцять жертв. Видання «Gazeta Wyborcza» наголошує: «з усього світу лунає обурення діями силовиків на Майдані», а також підкреслює, що російські урядові телеканали називають події в Києві «антитерористичною акцією», а протестувальників – екстремістами.
«Dziennik. Gazeta Prawna» пропонує увазі читача свій список запитань з невідомими відповідями. Отже, «хто керує протестами?» – «брак лідера ніколи не був таким помітним, як у вівторок». «Яка роль радикалів?» – на це питання газета частково відповідає: «Правий сектор» – далеко не найчисленніша організація Майдану, проте дії радикалів викликають неспокій в поміркованої опозиції. «Чого прагне опозиція?» – «у какофонії вимог уже ніхто не розуміє, які умови ставить Януковичу Майдан».
«Rzeczpospolita» у своєму матеріалі пропонує список тих, хто безпосередньо прагне очистити Майдан. Отже, це відомі «тітушки», але також так званий російський Севастополь, що є організатором найбільших антимайданівських протестів у Криму. Газета згадує й про донських козаків із Луганщини й Донеччини, що беруть участь в усіх проурядових зібраннях і утворили комітет «За федерацію», а також російські збори Харкова.
Тепер – щодо коментарів польської преси. Якщо раніше ліберальні й консервативні видання Польщі відрізнялися саме коментарями, то сьогодні вони одноголосні. «Санкції проти українських чиновників», – вимагають польські журналісти з правої і лівої частини.
«Починається найгірший сценарій для України, – пише публіцист видання «Rzeczpospolita» Єжи Гащинський. – День, коли політики, від правлячої партії до опозиції, повинні були почати перемовини щодо конституційних поправок, став днем кровопролиття. Десятки людей віддали свої життя в той час, коли, як здавалося, шанси на переговори виросли. Очевидно, що втручання Заходу, хоч і раптом збільшилося, все ще занадто слабке. Скільки ще людей має померти в Києві, щоб серйозно розглядати санкції проти режиму і його олігархів? Ще не надто пізно заблокувати рахунки людей, які мають кров на своїх руках», – пише публіцист видання «Rzeczpospolita».
Коментатор щоденника «Gazeta Wyborcza» Томаш Бєлєцький уточнює: «Євросоюзе, ти запізнився з санкціями, але повинен спробувати». «Немає часу заламувати руки над наївністю Євросоюзу, який був обдурений Януковичем. Потрібно швидко витягнути чорний список чиновників і політиків, ввести обмеження на їхній бізнес, заморозити активи в Євросоюзі. І якщо ЄС серйозно думає про Україну, він повинен розробити загальну стратегію стосовно Росії. Тому що силою Путіна є безсилля Євросоюзу», – вважає польський публіцист.
«Gazeta Wyborcza» повідомляє: згідно з останнім опитуванням, проведеним польським інститутом CBOS, поляки відслідковують події в Україні, а переважна більшість з них підтримує протестувальників на Майдані (63 відсотки респондентів). Водночас багато опитаних вважають, що Польща не повинна втручатися в рішення української кризи. Що цікаво, кількість підтримки сьогоднішнього Майдану в Польщі більша, ніж Віктора Ющенка в часи Помаранчевої революції.
І.І.