«Rzeczpospolita»: нова завіса
PR dla Zagranicy
Jana Stepniewicz
02.04.2014 15:08
Чверть віку після того, як впала залізна завіса, з’являється нова. Польща, цього разу, опинилася, на щастя, на другому боці, – пише польська газета.
«НАТО опускає завісу» – «Rzeczpospolita» пише про нараду міністрів закордонних справ країн Північноатлантичного альянсу і рішення, які прозвучали першого дня саміту. По-перше, що у країнах, які межують з Україною та Росією, буде розміщено постійні бази натівських військових, по-друге, що до цих країн буде ввезено військове обладнання. «Чверть віку після того, як впала залізна завіса, з’являється друга, – пише публіцист видання Бартош Венґлярчик і продовжує, – Польща, цього разу, опинилася, на щастя, на другому боці». У 90-ті роки минулого сторіччя, коли Захід вів з Росією переговори про розширення НАТО, прийнято рішення щоб не розміщувати у нових членських країнах військових одиниць. Тому досі в жодній союзній державі не було постійних баз Альянсу. Але обставини змінилися... «Сьогодні російська армія стоїть на польському кордоні, не тільки в Калінінградській області, а й фактично вздовж білоруського кордону», – пише Венґлярчик. Публіцист переконаний, що велика гра, яку розпочала Росія, стосується ключової для Польщі справи – її безпеки, та безпеки її сусідів. Тому «Україна та Молдова заслуговують на членство в ЄС та НАТО. Це Владімір Путін поділив Європу новою завісою. А наше завдання повинно полягати на відсуванню цієї завіси якомога далі» - пише «Rzeczpospolita».
Газета пише теж про останні політичні заяви, які можуть стривожити Київ. «Барак Обама відкрито заперечує можливість військового втручання у справі України», «голова МЗС Німеччини заявив, що не бачить можливості вступу України до НАТО» – таких декларацій, на переконання польського видання, вимагав Путін під час телефонної розмови з Обамою. «Але Кремль іде далі – читаємо на шпальтах газети «Rzeczpospolita». – Москва вимагає, щоб Україна мала статус федерації із ширшими правами для східних регіонах, в яких проживає численна російська національна меншість. Це би дозволило Росії блокувати рішення Києва». Український МЗС коментує так: «під дулами автоматів російський агресор вимагає одного – знищення української державності».
Тижневик «Polityka» заглядає у майбутнє, недалеке, бо травневе. «Порошенко чи Тимошенко» – публіцистка тижневика Яґєнка Вільчак намагається вгадати, хто ж стане черговим президентом України. «Президентські вибори 25 травня – надзвичайно важливі, вони дозволять легітимізувати владу, яку Кремль сьогодні називає нелегальною» – пише журналістка. Вільчак припускає, що найзапекліша боротьба точитиметься між двома кандидатами – Петром Порошенком, лідером рейтингів (за нього готові віддати свій голос майже 25% виборців), королем шоколаду, пов’язаним із Помаранчевою революцією та Євромайданом (під час Євромайдану він показав позицію людини середини, не обіцяв чогось, що не міг виконати, і не зустрічався з Януковичем – читаємо у виданні). І противник Порошенка, – противниця – Юлія Тимошенко, котрій сьогодні дають понад 8% підтримки. «Чимало експертів думало, що вона не стартуватиме у виборах, що зрозуміла – її час минув. Юлія, однак, чудодійними способами одужала і заявила про те, що готова боротися за президентство і кожен сантимент землі, забраний Путіном».
Я.С.