«Нової холодної війни не буде. Перш за все, тому, що Захід припинив існувати як цілісний суб'єкт глобальної політики, він розпався на імперії, які мають різні стратегічні інтереси. І саме вони разом з Росією використовують українську кризу як привід до створення нової рівноваги сил і визначення зон впливів у Центрально-Східній Європі» – пише польський історик Кшиштоф Рак у статті в газеті «Rzeczpospolita».
Публіцист аналізує останні переговори на лінії Берлін–Москва та заяви лідерів Росії і Німеччини, які лунали після них.
На думку Кшиштофа Рака, «неписана угода Заходу з Росією стосується цілої Центральної та Східної Європи. Цей регіон залишиться відкритим на впливи Москви і таким чином надалі перебуватиме в сірій зоні безпеки».
«Позиція Литви – послідовна», – зазначає політолог Витіс Юрконіс з Вільнюського університету, коментуючи нещодавній візит Далі Ґрибаускайте до Києва, під час якого Литва пообіцяла продати Україні зброю.
На думку литовського аналітика, Даля Ґрибаускайте намагається донести до світової громадської думки, що насправді відбувається в Україні, адже останнім часом на Заході з’являються пропозиції «зрозуміти Путіна».
«Литва та країни Балтії пам’ятають радянську окупацію. Ми знаємо, що якщо не зупинимо Росію на сході України, то може настати і наша черга», – цитує Витіса Юрконіса польське видання «Gazeta Wyborcza».
У свою чергу, російський політолог Станіслав Бєлковський вважає, що через підтримку України, президент Литви потрапить під атаку з боку кремлівських ЗМІ, до того ж Вільнюс має готуватися до ворожих дій Росії щодо литовської економіки.
«Дії Ґрибаускайте загострять відносини з Росією… Владімір Путін не залишить без відповіді жодної заяви західних лідерів, яку він визнає за таку, що принижує та викликає обурення», – говорить російський аналітик.
Вже вп'ятнадцяте у Польщі розпочалася акція святкової допомоги «Поляки – Співвітчизникам», – інформує видання «Nasz Dziennik».
У збиранні дарів для представників польських національних меншин, які мешкають на схід від Польщі, беруть участь передусім особи і установи Люблинського воєводства. Але протягом кількох останніх років збільшується число дарувальників з інших регіонів Польщі та з-за кордону. Особливо великою є участь освітніх установ. Минулого року в акції «Поляки – Співвітчизникам» взяли участь близько 70 шкіл та 5 дитячих садків.
Дотепер у кожному наступному році організаторам допомоги вдавалося висилати на Схід більше дарів, аніж у попередньому році. Минулого року до поляків в Україні потрапило понад 1600 п’ятнадцятикілограмових посилок, а ще 300 – отримали поляки, що мешкають у Білорусі.
А.З.