У газетах продовжують обговорювати тему російської війни в Україні. «Rzeczpospolita» друкує розмову з колишньою главою польської дипломатії в уряді Права і справедливості Анною Фотиґою. Пані Фотиґа заявляє, що Росію треба зупинити, бо інакше вона простягне свої руки далі. На погляд колишньої керівнички польської дипломатії, гра, яку ведуть канцлер Меркель і президент Олланд, комфортна для Москви і вкрай небезпечна для України, а окрім цього деградує позицію ЄС. Анна Фотиґа наголошує, що в українців є право на захист власної країни, а отже, Варшава повинна продати Києву зброю.
Це ж видання друкує також коментар Філіпа Мемхеса, у якому автор звертає увагу на те, що Росія не має морального права оцінювати інші народи, бо сама вона (Росія) має «скелет у шафі». Москва проводить так звані «антифашистські» превентивні дії в Україні, але це саме її можна звинуватити у геноциді, з якого досі Москва не розрахувалася. Коментатор наводить тут документ з 1937 року, підписаний тодішнім шефом НКВС Ніколаєм Єжовим, з наказом фактичної чистки всіх осіб польського походження, які знаходилися на території Радянського Союзу. Протягом одного року загинуло тоді 200 тисяч поляків, звинувачених у шпигунській діяльності на користь ІІ Речі Посполитої, дотепер це в Росії тема табу. Мемхес наголошує, що так звані представники «кресових середовищ» у Польщі, які звинувачують нинішню українську владу в тому, що плекає культ УПА, стали союзниками Москви.
«Gazeta Wyborcza» друкує допис свого кореспондента у Москві Вацлава Радзівіновича про конфлікт у 536-ій ракетно-артилерійській бригаді з Мурманська. Її солдати отримали наказ взяти участь у «навчаннях під Ростовом», проте дехто із них вже знав, що це за навчання, а отже, відмовився виконати наказ. Проти «відряджень» в Україну виступають теж військовослужбовці з інших регіонів Росії, наприклад, Північного Кавказу чи областей над Волгою. За смерть російських солдатів в Україні ніхто не несе відповідальності – говорить член президентської Ради прав людини Сєрґєй Крівєнко.
У центральних виданнях нині декілька тем привертає увагу. Зокрема, «Gazeta Wyborcza», наприклад, на першій шпальті повідомляє про ініціативу Міністерства фінансів, яка заохочує поляків брати від продавців у крамницях чеки. Кожен, хто заплатить за товар або послугу щонайменше 10 злотих, тобто більш-менш 2,5 євро і візьме чек, зможе взяти участь у лотереї і виграти автомобіль, комп’ютер або планшет. Лотерея має заохотити поляків брати чеки, таким чином клієнти будуть зацікавлені в тому, щоб продавець чесно проводив касові операції.
Інша тема з видання «Gazeta Wyborcza» – це секстінґ, тобто реєстрування та пересилання особистих матеріалів сексуального характеру за посередництвом телефону та Інтернету. Спеціалісти наголошують, що секстінґ – це серйозне джерело загроз для особистої конфіденційності молоді, і оскільки для хлопців наслідки такого вчинку радше не є негативними, то для дівчат, які спонтанно відправлять комусь свою фотографію в оголеному вигляді – це може закінчитися трагічно.
Л.І.