«Європо, переосмисли Росію заново» – закликає на своїх шпальтах «Gazeta Wyborcza», цитуючи президента Польщі. «Варто ґрунтовно переосмислити всю європейську політику щодо Росії», – із такими словами Броніслав Коморовський звернувся в річницю перемоги Революції Гідності до європейських політиків. Перебуваючи в кінці минулого тижня у Гамбурзі, польський очільник нагадав німцям, що джерелом війни в Україні є рішення російської еліти дати дозвіл російській владі йти шляхом «завоювань і домінування».
У неділю президент Польщі, разом із лідерами, зокрема, Литви, Словаччини, Молдови та Грузії, а також головою Європейської ради, поляком Дональдом Туском, взяв участь у Марші Гідності, який пройшов вулицями Києва у річницю перемоги ЄвроМайдану. Фотографія з маршу – це головна світлина понеділкового видання «Gazeta Wyborcza».
«Доозброїти Україну» – це вже головна тема газети «Rzeczpospolita». «Україна потребує зброї, а Польща може її надати. Слід лише перемогти неміч і страх», – пише оглядач Боґуслав Хработа. Він нагадує, що на Донбасі триває війна, і що перспектива її завершення від нас віддаляється. Це розуміють українці, починають розуміти поляки, і меншою мірою, це починає усвідомлювати Захід, якому здається, що «стримати Путіна може лише капітуляція легальної влади в Києві». Саме тому українське питання не має необхідної підтримки в ЄС, саме тому, як наголошує Київ, «існує неписане, але фактичне, ембарго на постачання зброї для України. А без зброї воювати не вдасться».
Варшава має озброєння, якого потребують українці, – пише публіцист і перераховує, що у Польщі виробляють радіостанції (у місті Ґдиня), бронежилети та шоломи (Любава), мінідрони (Ожарів Мазовєцький), радари, прилади нічного бачення та системи прицілювання (Варшава), протитанкові ракети (Скаржиско-Камєнна) та снайперську зброю (Тарнів), а ще у місті Ґлівіце ремонтують танки Т-72.
Отже, зброя для України у Польщі є, бракує лише політичної волі, аби почати її постачати, – пише Боґуслав Хработа в газеті «Rzeczpospolita».
А от польський вчений-фізик Влодзімєж Завадський, у своєму фейлетоні «Крим і кіт» у виданні «Gazeta Wyborcza» звертає увагу, що ситуація навколо реакції Заходу на політику Росії щодо України нагадує байку Івана Крилова.
Науковець порівнює Росію з котом Ваською, який підступно з’їв курку в кухні. Кухар повчає кота: «Ти такий-сякий, це ганьба, як тобі не соромно?». Що ж на це кіт? «А Васька слухає та їсть»…
«Захід не читав російських казок, а отже, може закінчити, як та курка», – підсумовує Влодзімєж Завадський.
Анатолій Зимнін