«Європа поділена кордонами?», – «Gazeta Wyborcza» пише про те, що «наплив іммігрантів і міжнародний тероризм підкопують Шенгенську зону і чи справді Європейський Союз може задіяти контроль на внутрішніх кордонах».
«З початку року до Європи прибуло більше чверті мільйона людей з Африки та Близького Сходу. Про тиск, який вони чинять на зону Шенген, тобто територію без кордонів, що охоплює 22 країни Євросоюзу та Швейцарію, Норвегію, Ісландію та Ліхтенштейн, – говорять уже як помірковані політики, так і популісти… Євросоюзне право, в ситуації загрози порушення громадського порядку чи безпеки, дозволяє тимчасове застосування кордонного контролю всередині ЄС. Але ж іммігранти не припинять їхати до Європи. Щоб подолати кризу, необхідно просто схвалити нову імміграційну політику. Певно, тому Париж і Берлін запропонували застосувати загальні правила критеріїв і процедур надання статусу біженця, застосування так званого списку безпечних країн походження, громадяни яких не мають шансів на охорону і спільну охорону кордонів Євросоюзу. Пропонується також допомога для країн, які не можуть впоратися з великою кількістю іммігрантів і солідарне розподілення біженців. На останнє крутять носом країни з нашого регіону Європи, в тому й Польща, яка погодилася протягом найближчих двох років прийняти дві тисячі біженців в рамках євросоюзного розподілу, але вона хоче сама вирішувати, кого буде приймати», – читаємо у виданні «Gazeta Wyborcza».
«Rzeczpospolita» стверджує, що польський уряд воює з ожирінням. До парламенту надійшла Національна програма здоров’я до 2020 року, в якій уряд ставить перед собою головну мету – боротися з ожирінням поляків. У Польщі надмірну масу тіла вже мають 61% чоловіків і 42% жінок. Загалом жирних поляків нараховується 17%. Саме через це щороку у шпиталях перебувають півтора мільйона осіб, на таке лікування витрачається 14,5 мільярда злотих (майже 3,5 мільярда євро), тобто 21% бюджету на охорону здоров’я. Польські діти товстіють найшвидше в Європі. У новій програмі вперше на боротьбу з ожирінням будуть призначені конкретні кошти: 60 мільйонів злотих щороку. Уряд також анонсує створення груп підтримки для жирних людей, а також терапевтичні групи для допомоги сім’ям, у яких проблеми ожиріння стосуються двох чи більше осіб.
Польські видання також діляться футбольною радістю, адже дві команди: «Legia» Варшава і «Lech» Познань, обігравши своїх суперників з України та Угорщини, продовжують крокувати в рамках Ліги Європи до її фіналу. Газети пишуть, що «Legia» «вимучила» перемогу над луганською «Зорею», яка у Варшаві грала набагато краще, ніж у Києві. «Przegląd Sportowy» зауважує, що власне «Legia» на своєму стадіоні ледве вирвала перемогу 3:2, і що саме такі, напружені матчі й залишаються у пам’яті надовго.
В.П.