У п’ятницю газети коментують візит очільника зовнішньополітичного відомства Польщі до Німеччини.
«Щоправда, міністр Вітольд Ващиковський у Берліні декларував, що хоче доброго співробітництва з Німеччиною, проте, з’являються сумніви», – пише «Gazeta Wyborcza». Видання наводить слова його німецького відповідника, Франка-Вальтера Штайнмаєра, адресовані студентам: «Після зміни влади в Польщі польсько-німецькі відносини не стали простішими». Досі він не висловлював таких заяв перед зустріччю з польськими політиками. Мовою дипломатії це сигнал, що міністр боїться, чи знайде спільну мову з польським колегою – відзначає дописувач Бартош Вєлінський. І додає: німецькі дипломати не впевнені, що має на думці нове керівництво польського МЗС, кажучи про планований «аналіз відносин». Чи йдеться лише про створення баз НАТО у Польщі, якого домагається Варшава, і якому спротивляються Берлін та Вашингтон? Чи взагалі про Північноатлантичний договір? Як читаємо далі в щоденнику «Gazeta Wyborcza», головна парламентська сила в Польщі, партія Право і справедливість, хоче визнання поляків, які живуть у Німеччині, національною меншиною, хоч усі привілеї меншини вони вже отримали. Але головним спірним питанням є біженці. Німецька преса пропонує, щоб за опір у справі їх прийому зменшити Польщі фінансування з Європейського Союзу. При нагоді візиту в Німеччині у серпні польський президент Анджей Дуда зробив дуже добре враження і запевнив, що у двосторонніх взаєминах нічого не зміниться. «А однак, стає гірше» – пише «Gazeta Wyborcza».
Колишній посол у Німеччині, Януш Райтер, відзначає в щоденнику «Rzeczpospolita»: «Різниці на початку нового етапу в польсько-німецьких відносинах є чималими». За його словами, тривале погіршення відносин було б шкідливим для обох сторін, а також для всієї Європи. На думку дипломата, Німеччина у справі біженців не може очікувати солідарності з політикою, яку польська сторона вважає неправильною. Але можливою є допомога в пошуку вирішення, передусім – у створенні справної системи контролю на зовнішніх кордонах ЄС. Польща непотрібно приймає таку гостру риторику – це робить враження, що спір є польсько-німецьким. «Інші ж країни (...) ховаються за нашими спинами (...)», – каже колишній посол.
«Rzeczpospolita» також пише про дипломатичне турне президента Франції Франсуа Олланда, який хоче створити коаліцію проти ісламістів. Один з українських експертів, чиє прізвище не названо в польському виданні, коментує візит французького очільника до столиці Росії: «Олланд у пошуках союзників робить велику помилку, намагаючись притягнути Москву. Це йому намагалися пояснити у Вашингтоні». Газета пише про занепокоєння в Києві, чи військово-дипломатичний заколот події на Близькому Сході не позначиться на Україні, тим більше, що і Росія, і Франція беруть участь у переговорах, які мають довести до вирішення конфлікту із сепаратистами у Східній Україні.
І ще одна тема зі щоденника «Rzeczpospolita» – прем’єрка Беата Шидло повідомила в розлогому інтерв’ю, що її уряд не відмовляється від зобов’язань, взятих під час виборчої кампанії. На найближчому засіданні Ради міністрів буде схвалена програма 500 злотих на дитину (117 євро). Наступного тижня Сейм має працювати над проектами президента: прибутків, звільнених від податку та зниження пенсійного віку. «Немає у нас зарозумілості влади. Є ефективність і зосередження на проблемах поляків», – заявила очільниця уряду Беата Шидло.
Н.Б.