Євросоюз настійно закликає Київ до реформ – повідомляє «Gazeta Wyborcza». Український президент дізнався в Брюсселі, що Захід не відмовиться від санкцій проти Росії, але занепокоєння викликають повільні темпи реформ в Україні. Петро Порошенко, який у середу зустрівся в Брюсселі з головою Європейської ради Дональдом Туском, шефом Єврокомісії Жаном-Клодом Юнкером та главою Європарламенту Мартіном Шульцом, мав почути обіцянку, що до свят Брюссель оголосить рекомендацію для ліквідації візового режиму з Україною. Однак, рішення в цій справі мають затвердити всі країни ЄС, а це, в свою чергу, не конче мусить вдатися протягом найближчих місяців – наголошує брюссельський кореспондент газети. Видання інформує теж про засідання Національної ради реформ і сварку між міністром внутрішніх справ Аваковом та одеським губернатором Саакашвілі, які обвинувачували один одного в хабарництві. Нагадує теж про взаємну нехіть тандему Порошенко-Яценюк.
Проблема в тому, що у справі боротьби з корупцією і Порошенко, і Яценюк викликають у Заходу нетерпіння. «Ми з самого початку знали, що реформи в Україні не відбуватимуться без перешкод. І хоч по-людськи це викликає роздратування, та все ж не можна здаватися», – «Gazeta Wyborcza» цитує слова євросоюзного дипломата. Директор центру Карнеґі-Європа Ян Техау говорить, що головні гравці, тобто Росія, влада в Києві, Захід та українські олігархи – готові тепер зберігати делікатну рівновагу, яка витворилася в Україні, проте громадяни України, розчаровані результатами своєї єврореволюції – це сила, яка може порушити статус-кво. Експерт з питань України Європейської ради із закордонних відносин Ендрю Вілсон поереджає Захід, що ще надто рано проявляти втому Україною, бо «хоч стара система відроджується, то все-таки вона не така сильна, як в минулому».
«Rzeczpospolita» розмістила розмову з першим президентом України Леонідом Кравчуком, який в період Радянського Союзу займав важливі пости в Комуністичній партії. Пан Кравчук говорить, що працював у Москві і переконався в тому, що основою російської політики є імперіалізм, пошук здобичі та агресія. Колишній президент наголошує, що Захід обманув Україну, яка підписала Будапештський меморандум, збулася ядерної зброї, а в результаті опинилася наодинці з російським агресором.
Леонід Кравчук підкреслює теж, що нині Україна захищає не лише себе. «Якщо Путіна не зупинити, він піде далі, бо мета Росії – повернути кордони до меж царської імперії. Коли ми хочемо зберегти мирну, демократичну, цивілізовану Європу, треба підтримати Україну, так, щоб дати їй ґарантії безпеки. Єдиний шлях для цього – це участь України в НАТО. Іншого виходу я не бачу», – наголошує Леонід Кравчук у розмові з журналістами видання «Rzeczpospolita».
Л.І.