«Імперія вже нікого не спокушає»
PR dla Zagranicy
Natalia Beń
29.01.2016 15:49
«Rzeczpospolita»: Жителі української частини Донбасу не хочуть приєднуватися ані до сепаратистів, ані до Росії
ФОТО: Українська служба Польського радіо
«Жителі української частини Донбасу не хочуть приєднуватися ані до сепаратистів, ані до Росії», – читаємо в щоденнику «Rzeczpospolita». Як показують результати дослідження Інституту соціології Національної академії наук України, долучитися до Росії хотіли б лише 5 відсотків осіб, які живуть на українському боці лінії розмежування. Опинитися у складі сепаратистських «донецької» та «луганської» республік не хоче майже ніхто. У загальному підсумку кількість прихильників сепаратистів серед опитуваних – близько нуля. «Ще рік тому понад третина місцевих жителів хотіла відокремитися від України: 20 відсотків обирало сепаратистські республіки, а 15 відсотків прагнуло опинитися у складі Росії. Динаміка змін дуже помітна», – звертає увагу соціолог Ірина Бекешкіна. Єдиною суспільною групою, яку на південному сході України обдаровують повагою і довірою, є волонтери. Уже півтора року вони замінюють державу і дбають за все: від постачання харчів (також для військових) по діяльність комунальних служб. Авторитет зберегла також Православна церква – у цьому регіоні підпорядкована московському патріархатові. На різке зменшення популярності Росії і сепаратистів вплинула дійсність сусідніх «республік»: «безправ’я, відсутність роботи, грошей і будь-яких мрій, а іноді голод», – цитує «Rzeczpospolita» у статті «Імперія вже нікого не спокушає».
Газета «Rzeczpospolita» помістила розмову з міністром культури Росії Владіміром Медінським, першим за декілька років членом російського уряду, який приїхав до Польщі. На запитання, чи це – сигнал нового відкриття з боку Кремля, співрозмовник щоденника запевнив, що Росія завжди була відкритою відносно Польщі і заявив про бажання підтримувати культурні зв’язки з польською стороною. Міністр Медінський обурюється фактом демонтажу в Польщі радянських пам’ятників і тим, що значна частина польського суспільства вважає період після Другої світової війни радянською окупацією. Російський міністр відзначив, що він не хоче коментувати ролі Польщі у конфлікті в Україні. При нагоді, співрозмовник видання сказав про те, що в нього в паспорті українська національність, і він глибоко вірить, що росіяни та українці – це один народ. «Як людина народжена в Україні, а не чиновник російської держави, вважаю, що Польща може старатися відіграти якусь роль у мирному вирішенні цього конфлікту», – каже міністр Владімір Медінський, проте, не уточнює, про які кроки може йтися.
Молоді люди, які після іспиту на атестат зрілості виїжджають за кордон, вчаться передусім готовності до викликів. Як пише видання «Dziennik. Gazeta Prawna», до Польщі вони повернуться, якщо отримають це на місцевому ринку праці. Міністерство науки і вищої освіти працює над програмою висилання найкращих студентів за кордон. Проте, вже тепер за межами батьківщини навчаються 48 тисяч польських спудеїв. Найпопулярнішим напрямком є Велика Британія, де перебуває понад 6 тисяч молодих поляків. Дослідження вказують, що більшість охоче влаштувалася б у Польщі, але проблемою є відсутність цікавих пропозицій на польському ринку праці.
Н.Б.