У тижневику «Gość Niedzielny» – інтерв’ю з міністром національної оборони Польщі Антоні Мацєревичем: про натівські сили в Польщі, ставлення Заходу до Росії та можливості оборони Польщі.
Міністр Антоні Мацєревич зазначив, що «Польща є найбільшим фрагментом східного флангу НАТО, фундаментом безпеки всієї Центральної Європи. (...) Немає сумніву, що присутність у Польщі кількісно серйозних військових сил союзників, просто, необхідна. Йдеться про так званий сувальський перешийок – 80-кілометровий відрізок. Якби зайняла його Росія, це відрізало б країни Балтії від решти НАТО. Тому, на думку очільника польського оборонного відомства, війська Альянсу повинні бути розміщені на цій стратегічній території.
За словами міністра, це повинні бути «військові сили, здатні відлякувати (можливих агресорів – ред.), тобто показати, що ймовірний наступ на Польщу, Румунію та інші держави східного флангу НАТО не залишиться без відповіді. Треба усвідомити росіянам, що вони не можуть далі повторювати грузинського чи українського маневру, коли-то внаслідок мілітарної агресії вони здобули в цих країнах плацдарми. (...) Сили, які будуть тут розміщені, мають бути готовими до боротьби», – заявив міністр Антоні Мацєревич.
На запитання про сумніви поляків, чи Північноатлантичний альянс дотримається зобов’язань і не залишить Польщі так, як зробили союзники у вересні 1939 року, співрозмовник видання відповів: «Агресія Росії на Україну усвідомила Заходові, якою серйозною загрозою для європейського порядку є Москва. Дії президента Путіна були шоком для всього західного співтовариства. Для поколінь європейців після Другої світової війни фундаментом геополітичного ладу є брак згоди на зміну кордонів унаслідок мілітарної агресії. Навіть не допускалася така можливість і така загроза. Тепер Захід усвідомив, що агресія в Україні є початком агресії на всю Європу, а її остаточною метою є зміна кордонів. Відчуття загрози з боку Москви є великим, тому НАТО проводить реальні дії, щоб захищатися». Міністр навів приклад Великої Британії, яка за останні півтора року проявляє рішучість і має значущий внесок для захисту східного флангу.
Глава відомства національної оборони Польщі Антоні Мацєревич звернув також увагу на значення Америки. «Катастрофічні наслідки так званого перезавантаження у відносинах з Росією найшвидше помітили саме в США, і не лише в політичних середовищах, а особливо в армії. Зараз США є дуже активними в справі укріплення східного флангу Альянсу». Прикладом є навчання «Анаконда–16», в яких взяла участь 31 тисяча солдатів: серед них 12 тисяч поляків і 13 тисяч американців.
«Сьогодні наступ на Польщу означав би наступ на ціле НАТО, зокрема на США. А завдяки останнім рішенням і реорганізації нашої армії ми можемо протиставитись такому наступові», – заявив міністр національної оборони Антоні Мацєревич.
Н.Б.