Logo Polskiego Radia
Print

«Один суд, двоє голів»

PR dla Zagranicy
Jana Stepniewicz 05.07.2018 11:16
На шпальтах польських газет – коментарі та погляди на ситуацію навколо Верховного суду
pixabay.com/CC0 Creative Commons

«Один суд, двоє голів» – так ситуацію представляє видання «Rzeczpospolita». «Верховний суд Польщі вважає, що головою є надалі Малґожата Ґерсдорф, а Юзеф Івульський заступає голову під час її відсутності. Табір президента Польщі вважає інакше», – читаємо.

У новому законі про Верховний суд, який набув чинності 3 квітня, сказано, що три місяці після набуття чиності документа, автоматично припиняються повноваження суддів Верховного суду, котрі увійшли в пенсійний вік (мають 65 років). У зв’язку з цим, від 4 липня такі судді (двадцять сім осіб) повинні припинити виконувати свої функції або ж скласти до президента Польщі відповідне клопотання про продовження повноважень, долучаючи до нього лікарську довідку про стан їхнього здоров’я. Такі заяви склали шістнадцять суддів, одинадцять, в тому числі Малґожата Ґерсдорф, цього не зробили. «Перша голова Верховного суду повторила свою позицію, яку підтримали усі судді ВС, що згідно з Конституцією Польщі, термін її повноважень завершується 2020 року», – пояснює «Rzeczpospolita».

«Голова показала, як ігнорується закон», – коментує справу «Gazeta Polska Codziennie». «Малґожата Ґерсдорф проігнорувала закон і незважаючи на те, що формально вона повинна вийти на пенсію, прийшла на роботу, її вітали натовпи прихильників», – читаємо. Як пише газета, «у середу, 4 липня, колишня перша голова прийшла до будинку Верховного суду, а її вітало кількасот прихильників, котрі скандували «Лапи геть від Верховного суду», чи «Вільні суди».

По-іншому оцінює ситуацію видання «Gazeta Wyborcza». Газета пише, що «президентська реформа вислала на примусову пенсію одинадцять найстарших суддів Верховного суду Польщі. На їх захист вийшли півтори тисячі людей». Як повідомляє газета, десять з одинадцяти суддів, котрі, згідно із законом про Верховний суд, повинні припинити свої повноваження, – вирішили вийти на пенсію.

«Обидві сторони цього спору вважають, що час грає на їхню користь, – підсумовує «Dziennik Gazeta Prawna». – Цей спір є важливим з юридичної та політичної точки зору. Але не впливає на діяльність Верховного суду. Повановаження першої голови – досить обмежені, вона виконує радше представницьку функцію». Газета додає, що спір про Верховнйи суд Польщі призвів до того, що Матеуш Моравєцький, котрий у середу мав виступ в Європарламенті і представляв польське бачення майбутнього Європейського Союзу, був змушений значну частину часу присвятити на поясненя євродепутатам суті судової реформи і ситуації із вреховенством закону в Польщі.

Я.С.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти