Російський військовий флот відкрив вогонь по українських кораблях у акваторії неподалік Криму. Є поранені, - пише в понеділок зранку «Dziennik Gazeta Prawna».
В неділю в морі неподалік Криму стався найсерйозніший інцидент з часу нелегальної анексії цього українського півострова Росією в 2014 році. Росіяни заблокували і захопили три українські військові кораблі, що прямували до Азовського моря.
Близько полудня три судна, прямуючи з Одеси до Маріуполя, наблизилися до Керченської протоки. Українці заявляють, що повідомили про свої наміри російську сторону, росіяни ж це заперечують. На зустріч українським у море вийшло вісім російських кораблів. Росія підняла також авіацію. Російський корабель «Дон» взяв на таран український буксир «Яни Капу». Судно зазнало серйозних пошкоджень. Українські кораблі були заблоковані, аби вони не могли увійти до Азовського моря.
«Наші екіпажі бронекатерів перебувають у бойовій готовності і готові до можливої висадки (російського – ред.) десанту», - відразу після цього повідомив командувач українського військового флоту адмірал Ігор Воронченко. Увечері українці спробували вийти з протоки, на що росіяни висунули ультиматум із забороною виходу у відкрите море. О 20.30 місцевого часу вони відкрили вогонь, пошкоджуючи українські кораблі «Бердянськ» і «Нікополь».
На момент віддання цього номеру часопису «Dziennik Gazeta Pranwa» до друку його видавці ще не знали ані точного числа поранених, ані результатів засідання Воєнного кабінету і Ради національної безпеки і оборони України, тобто про пропозицію президентові України впровадити воєнний стан, згода голови держави на це та скликання позачергового засідання Верховної ради, де вона має затвердити відповідний указ президента.
Газета зазначає, що росіяни віддавна обмежують для українців свободу навігації Керченською протокою. ФСБ щораз частіше зупиняє українські судна і катери для перевірки. Від початку року зафіксовано понад 200 таких випадків. Це загрожує економічній стабільності азовського порту в Маріуполі – важливому українському промисловому місті в Донецькій області. Декотрі місцеві підприємства, замість використовувати місцеву морську інфраструктуру, віддають перевагу залізничному транспортуванню своєї продукції до порту в Одесі.
«Ми бачимо, що це робиться (росіянами – ред.) для того, щоб заблокувати порти України в Азовському морі, зробити ескалацію напруги. Не виключено, що зробити військову операцію атаки на Маріуполь», - заявив Петро Порошенко ще влітку. Натомість ще 2014 року, під час найгострішої фази війни на Донбасі, експерти висловлювали побоювання, що метою російської армії буде захоплення узбережжя Азовського моря, аби пробити коридор до Криму.
Згідно з українсько-російським договором 2003 року, торговельні і військові кораблі обох сторін мають вільний доступ до Керченської протоки і Азовського моря. Однак, з часу анексії Криму, Москва вважає протоку своїми територіальними водами.
А.М.