Польський щоденник «Gazeta Wyborcza» публікує заклик головного редактора, багаторічного антикомуністичного опозиціонера Адама Міхніка, який звертається до офіційного Києва звільнити Юлію Тимошенко та українських політв’язнів. «Президент Янукович наразив незалежну Україну на компрометацію, – пише Адам Міхнік. – Неважко було передбачити, що ув’язнення Юлії Тимошенко та знущання над нею наштовхнеться на різку критику з боку держав демократичного Заходу. Політик, який руйнує імідж власної країни в очах світу і, всупереч волі значної частини власного народу, у політичних суперечках замість сили аргументу використовує аргумент сили, копає собі політичну могилу. Більше того, він кривдить власний народ. Український народ цього не заслуговує».
Адам Міхнік наголошує, що справа Юлії Тимошенко непокоїть поляків: «Громадська думка демократичних країн, після неодноразових дипломатичних кроків, відреагувала правильно... Ми, поляки, добре розуміємо президента ФРН Йоахіма Ґаука, який не хоче подати руку президентові Януковичу, що знущається над лідеркою великої опозиційної партії. Ми усвідомлюємо, що ситуація Польщі, співорганізатора чемпіонату Євро-2012 та сусіда України, інакша. Польська держава не може закликати до бойкоту та брати в ньому участь. Тому особливого значення набуває голос польського громадянського суспільства. Українці повинні почути, що Польща на боці української свободи, а не на боці тих, які цю свободу потоптали. Цього вимагає польська традиція, польська гідність та польський державний інтерес. Закликаємо президента Януковича звільнити Юлію Тимошенко».
Під закликом Адама Міхніка, опублікованим польською та українською мовами, можна підписатися тут: http://wyborcza.pl/0,126610.html
«Gazeta Wyborcza» представляє «негероїчний портрет Юлії Тимошенко». Згадуючи по те, що Тимошенко стала однією з перших, хто кинув рукавицю Леонідові Кучмі, газета описує чвари у помаранчевій коаліції, які сталися після 2005 року. «Якби Янукович був мудрішим президентом, то Юлії треба було б податися на ранню політичну пенсію, її місце зайняли б інші. Проте Януковичу важливіша помста. Тому нині Тимошенко, як і вісім років тому, знову стає символом української демократії. І так само, як колись, чудово вживається в цю роль».
В іншому матеріалі видання пише про те, що Київ не вірить у бойкот «Євро». У матеріалі наголошується, що прості українці не розуміють: через політику захід, який мав стати найкращим популяризатором України, нині стає її найбільшою поразкою. А «Rzeczpospolita» згадує про те, що навіть російський президент Дмітрій Медвєдєв розкритикував Київ за ув’язнення Юлії Тимошенко.
Демографічна поразка – так «Rzeczpospolita» називає імміграційну політику польської влади. Видання нагадує, що приріст польського населення є одним з найнижчих в Європі, до того ж громадяни Польщі все більше поповнюють ряди іммігрантів у країнах «старої» Європи. Економісти і демографи б’ють на сполох – якщо не залучити іноземців, протягом декількох років поглибиться криза пенсійної системи – Польща фактично обезлюдніє. Між тим, як показує видання, іммігранти з України, Білорусі чи Росії, які найлегше адаптуються над Віслою, не хочуть жити в Польщі. Вони відчувають дискримінацію, їм важко знайти роботу відповідно до кваліфікації, є проблема з’ясування формальностей та легалізуванняї праці й академічних кваліфікацій.
І.І.