Такої чорної серії банкрутств, як 2012 року польська туристична галузь ще не знала. У країні над Віслою триває дискусія – чому і що робити?
Десятки тисяч польських туристів повертаються цього літа з-за кордонного відпочинку з проблемами, адже особливо малі турфірми “падають” як мухи: вони втрачають плинність обігових коштів, страждають від своїх неретельних партнерів чи мали необережність користуватися послугами недавно збанкрутілого польського низькобюджетного авіаперевізника OLT Express.
З одного боку, великі турфірми на банкрутствах малих фірм, - виграють, але переживання за галузь також зростає. Піар-менеджер бюро подорожей Neckermann Polska Маґда Плитецька-Дидонь
Навіть великі фірми не можуть у такі часи почувати себе занадто впевнено. Піар-менеджер бюро подорожей Neckermann Polska Маґда Плитецька-Дидонь:
- Ці останні події мають вплив на усю туристичну галузь і перш за все, на вірогідних туроператорів. Пропозиції дешевшого відпочинку впливають на клієнтів, які саме таких цін і очікують. Згодом турбюро, які пропонують і гарний і дешевий відпочинок, часто мають фінансові проблеми, так як це діється останнім часом.
Якщо людина хоче їхати на закордонний відпочинок, то треба звернути увагу на вірогідність даного туроператора. Можна, наприклад, перевірити фінансовий бік фірми, зазирнувши до Крайового судового реєстру (KRS). Треба також слідкувати за туристичними форумами в Інтернеті, де свою думку висловлюють ті відпочивальники, які вже повернулися з канікул, - наголошує Маґда Плитецька-Дидонь.
Працівник четвертого за величиною турбюро, яке в Польщі займається виключно зарубіжним туризмом, наголошує на дуже важливій справі:
- Варто також звернути увагу на ціну туристичної поїздки за кордон. Адже, занадто низькі ціни можуть вказувати на вірогідність туроператора чи її відсутності. Ціна до 1000 злотих (306 $) за тижневу відпустку з обслуговуванням “все включенo”, свідчить про те, що туроператор доплачує до туристичного відпочинку. А це вже певний ризик, - каже співрозмовниця.
Піар-менеджер Neckermann Polska Маґда Плитецька-Дидонь стверджує, що відпочинок за кордоном часто для поляків може бути дешевшим, ніж перебування над Балтійським морем. А найраще, мовляв, відпочивати в районі Середземного моря, бо там сонячна погода - гарантована.
Один із організаторів зустрічі представників галузі - заступник директора турбюро Gromada Войцєх Матушко
Заступник директора турбюро Gromada Войцєх Матушко намагається пояснити, що нині діється з турбюро:
- Туристична галузь обтяжена ризиком. Ми, ті хто організовує відпочинок, щоб продати виїздну послугу, спершу повинні купити інші послуги. Щоб отримати добру ціну треба купувати певні речі наперед. Часто малі фірми об’єднуються в групу, щоб якомога дешевше замовити чартерні перельоти. Тому інколи й виходить, що стільки бажаючих викупити законтрактований нами туристичний продукт, не набралося.
Тож, дисбаланс ринку, що ми його спостерігаємо протягом останнього року в Польщі та триваюча криза, змінюють ситуацію, що й відбивається на фінансових показниках фірм. Словом, коли одна фірма має проблеми, інших це також може зачіпати, - наголошує Войцєх Матушко.
Разом з тим, представник турбюро Gromada каже, що наступного року ситуація на польському виїздному ринку буде кращою, безпечнішою:
- Бо ми, по-перше, змінимо право. Закон про туристичні послуги ми пристосуємо до реалій. Ми загостримо критерії для тих, хто хоче займатися туристичним бізнесом, тому клієнт матиме більше гарантій.
Можливо буде створено додатковий фонд, хоча наша галузь не дуже до цього прихильна. Бо це, в кінці кінців, призведе до того, що в наслідок якоїсь неприємної ситуації грошове навантаження спаде власне на відпочивальників, - бо ж звідки можна взяти додаткові гроші?
Але, треба щось робити, бо сьогодні турбюро мають опінію тих, хто займається махлюванням, або це не дуже вірогідний бізнес, - каже він.
Заступник директора турбюро Gromada Войцєх Матушко вказує також на певні прогалини у законодавстві, якими інколи користуються організатори закордонного відпочинку. Має на увазі, перш за все, не чітке представлення гарантії, яка вимагаються від туроператора. Мовляв, не всі обов’язково повинні бути тур-операторами, можна ж бути просто продавцем послуг.
Експерти передбачають, що на туристичному ринку почнеться процес укрупнення, зливання. У Польщі існує надлишок пропозицій, і сьогодні, перед обличчям нових банкрутств, легше буде діяти більшим фірмами, які мають ширше поле для маневру.
Представники туристичної галузі вже двічі протягом літа збиралися раду радити. Головний ініціатор форумів - Марек Трачик (
TTG Poland).
Тим часом, Верховна палата контролю Польщі починає перевірку турфірм на предмет дотримання умов надання туристичних послуг. Цей контрольний орган, зацікавила ситуація клієнтів банкрутуючих фірм.
Збіґнєв Матвєй з прес-бюро Верховної палати контролю, наголошує:
- Туристів оберігається неправильно або не належним чином, вони опинилися під загрозою оплати додаткових, досить високих коштів, - підкреслює Матвєй.
Представники галузі кажуть, що перевірки не принесуть нічого нового. Томаш Росcет з Польської палати туризму переконаний, що ситуацію галузі поліпшило б створення фонду, який не тільки б збирав гроші на випадок кризових ситуацій, а й контролював якість послуг:
- І займався б також поверненням туристів з-за кордону, до дому, - каже він.
Томаш Росcет запевняє, що кошти створення фонду не призвели б до значного зростання цін організованих поїздок. Але, економіст Богдан Вижнікевич вважає, що зміни в системі страхування і гарантій в туристиці, вимагають перебудови, що у подальшій перспективі означає зростання цін.
Володимир Прядко