Ідея циклу «Слідами хрестоносців у Польщі» народилася так:
До редакції Української служби Польського радіо надійшла листівка від нашого постійного слухача пана Юрія. «Надсилаю вітання із Мальборка, – пише пан Юрій. – Замок чудовий! Тут тьма-тьмуща туристів. Гадаю, що варто у туристичній рубриці УСПР одну передачу присвятити замку у Мальборку!»
У циклі «Слідами хрестоносців у Польщі» відвідаємо фортеці хрестоносців у Польщі. Перша подорож – на північ Польщі, над річку Ноґат, де розташований Мальборк, сьогодні – повітове місто, а століття назад — центр європейського, західного християнства. Про що нагадує величезний замок, замчисько – можна сказати. Більше про нього розповість працівник Замкового музею Марек Стоковський, автор наукових публікацій присвячених цьому еталону цегляної готики та історії теренів, які досить часто у своїй історії змінювали господаря.
– У середньовіччі замок Мальборк називали найбільшою горою цегли на північ від Альп. Отже, уявімо спочатку Альпи, а потім — цей великий замок, котрий був таким собі середньовічним Манхеттеном. До сьогодні замок залишається найбільшим цегляним будинком світу.
Історія замку Мальборку сягає таємничих, кривавих часів середньовіччя. Часів лицарів і релігійних воєн....
– Замок побудував Орден хрестоносців. Це були німецькі лицарі, котрі прибули на наші землі на запрошення Мазовєцького князя Конрада. Хрестоносці мали боротися з поганами, так званими прусами. Нагадаю, що прусами називали племена, яких вже сьогодні немає, від них пішли сьогоднішні литовці та латвійці. Пруси жили на землях між нижньою Віслою і Німаном. Хрестоносці досить швидко, впродовж 50 років, завоювали пруські племена. І на цій території створити свою власну державу — державу монахів. Ці землі хрестоносці «затягнули» у мережу замків, найгустішу мережу замків в історії людства. Найбільшим і найважливішим замком, столицею держави хрестоносців у Прусії, був Мальборк. Німецькою мовою це місто називали Марієнбурґ, тобто місто Марії.
Відповідно, і замок назвали Марієнбурґом, на честь Діви Марії. Додає Марек Стоковський.
– Будова Мальборка розпочалася, приблизно (точної дати, щоправда, не знаємо), 1275-76 року. Ця будова тривала десятиріччя, жвавішого темпу набрала після 1309 року, коли Мальборк з провінційного містечка став столицею. До замку Марієнбурґ тоді приїхав з далекої Венеції великий магістр. Відтоді Марієнбурґ став резиденцією великих магістрів Тевтонського ордену.
Замок справляє ..хм.. велике враження. Будівля займає територію 210 тис. кв. м. Звідси військо хрестоносців вирушало у так звані «рейзи». А що таке «рейзи»?
– Тобто хрестові походи, які спочатку йшли проти литовців, а потім — і це неймовірно — проти християнської Польщі. Ці смертельні війни між Великим князівством Литовським і орденом хрестоносців завершилися поразкою останніх. У другій половині 15-го сторіччя орден втратив замок, Мальборк став на 300 наступних років однією з резиденцій польських королів.
Потім Мальборк увійшов разом з північчю Польщі до складу Прусії. Потім на цих теренах були різні форми німецької державності — адже ми говоримо про територію так званої Східної Прусії. А після 1945 року ці землі, з Мальборком, повернулися у кордони Польщі. Війна наклала своє тавро на цю величну будівлю.
– Замок у ті часи був (але вже в іншому значенні, ніж у середньовіччі) найбільшою у Європі горою каміння. Місто Мальборк було зруйновано, замок збурено у 50 відсотках. Від 1961 року, коли створено Замковий музей у Мальборку, триває ремонт, відбудова, реконструкція замку.
Сьогодні, можна сказати, замок — у чудовій формі, хоча праці надалі тривають. Щороку Орденський замок Марієнбурґу відвідує півмільйона туристів, з різних-прерізних країн світу. Каже Марек Стоковський.
– Люди до нас приїжджають, зокрема тому, що у 1997 році замок вписано у список Світової спадщини ЮНЕСКО. Це означає, що Мальборкський замок поповнив добірне ґроно культурних об'єктів на земній кулі, які — можемо так сказати — становлять обов'язкову абетку для туристів, і за допомогою яких можна дізнатися, що відбувалося у Європі впродовж останнього тисячоліття.
Головним експонатом замку є ...сам замок, ця велична споруда. Але в стінах фортеці містяться численні виставки, з яких наш гість найбільше рекомендує відвідати...
– Справжньою перлиною у короні колекції замку в Мальборку можу назвати виставку бурштину. Замок у Мальборку має найбагатшу колекцію бурштину у Польщі, і можливо — теж у Європі. Те, що вирізняє нашу колекцію — бурштини показуємо не в натуральному вигляді, а в біжутерії, прикрасах, малих шедеврах мистецтва... Це надзвичайно рідкісне, оскільки бурштин — неймовірно делікатний камінь, він ламається, кришиться, він дуже не любить злодіїв, воєн, всіляких завірюх.. Він тоді гине. Нам, натомість, вдалося зібрати унікальну колекцію скарбів, виконаних, переважно, ґданськими ремісниками у 17-му сторіччі.
Сучасний турист шукає не тільки пам’ятки архітектури, але передусім — історію, драму, яка мала місце в її стінах. – каже наш співрозмовник, тому...
– Тому впродовж вже 12 років на території, величезній території замку, проводяться влітку (тиждень після інсценізації битви під Ґрюнвальдом) видовищні дійства під назвою «Облога Мальборка». Ця інсценізація має нагадати глядачам, що відбувалося після битви під Ґрюнвальдом, коли польсько-литовські війська підійшли під Мальборк і намагалися здобути замок. Сьогодні ми повертаємося до історії... Облога триває кілька днів і ночей, а крім відтворення історичних подій — різноманітні ярмарки, виставки, лицарські турніри, історичні лекції і так далі.
Не знаю як ви, шановні слухачі, але я вже думками – у Мальборку... Тож при першій нагоді планую поїхати і побачити на власні очі Орденський замок Марієнбурґ. Яка пора року для відвідин – найкраща?
– Замок можна відвідувати майже щодня — за винятком двох чи трьох найважливіших свят. У понеділки, як знаємо, музеї у Європі не працюють. Але наш замок, навіть коли не працює музей, залишається для гостей відкритим. Можна прийти і відвідати замок, ознайомитися із його архітектурою. Туристи, які до нас приїжджають у понеділки, настільки захоплені красою й потужністю Мальборкського замку, що і про музей кінець-кінцем забувають. Хочу наголосити – крім того, що екскурсії відбуваються вдень, ми пропонуємо теж спеціальні тури вночі, коли гіди вдягнені у костюми з тієї епохи, відвідувачі тримають смолоскипи і взагалі атмосфера — середньовічна.
Віртуальну екскурсію Орденським замком Марієнбурґ нам влаштував Марек Стоковський.
Яна Стемпнєвич