У рубриці Подорожуймо! ми знову повертаємося до теми хрестоноських замків.
Сьогодні побуваємо у тритисячному містечку Рин, що розташоване на північному сході Польщі і ознайомимося з прикладом вдалої ревіталізації зруйнованих чи загрожених руїнами середньовічних будівель.
На справі знається директор маркетингу і продажу готелю «Замок Рин» Барбара Павлічук:
– Замок було збудовано хрестоносцями 1377-го року і до 1525-го вони ним володіли. Але, потім все змінювалося. Замок перебував у приватних руках, а із середини 19-го століття це була в’язниця для жінок. І така ситуація тривала до кінця ІІ Світової війни. Після війни у замку знаходилася адміністрація міста й ґміни (району), фабрика з вироблення щіток, цех з обробки риби, – дуже різне призначення замку.
Але, у 2000 році нинішній власник Анджей Довґялло вирішив купити цей замок і створити тут готель. Справа надзвичайно складна, – укріплення стін, відновлення стель, перебудова поверхів, облаштування ванних кімнат... Це була величезна, коштовна чотирилітня інвестиція. Хоча Польща на той час ще не була в Євросоюзі, нам, все ж таки, вдалося отримати невеличку фінансову підтримку у формі дешевшого кредиту з Європейського банку реконструкції та розвитку. Це був проект повернення суспільству історичного об’єкту, – каже Барбара Павлічук.
Треба наголосити, що саме на початку нинішнього століття у Польщі з кількох замків було зроблено солідні, часто виняткові, романтичні готелі. Деякі інвестори власне й скористалися можливістю і отримали певні кошти на облаштування замків з євросоюзних фондів:
– Готель було відкрито 5 серпня 2006 року і недавно ми святкували його шестиріччя. Наш готель чотиризірковий, 170 кімнат, є Центр рекреації з басейном, тенісний корт, є пристань... Причому він функціонує круглорічно! Це дуже важливо на Мазурах, бо тут, так насправді, сезон короткий. А щоб такий великий готель міг діяти протягом усього року, він мусить виконувати й конференційну функцію. Тож до нас, на конференції, приїжджають люди бізнесу, відбуваються різного роду вишколи. Ми також активно використовуємо святкові дні, канікули, різноманітні імпрези, – це вже більше для індивідуальних клієнтів, – каже Барбара Павлічук.
Відчувається, що директор маркетингу і продажу готелю «Замок Рин» Барбара Павлічук закохана у свою країну тисячі озер – Вармію і Мазури:
– Готель знаходиться у самому серці Країни великих мазурських озер, – це північно-східна Польща. Наш регіон останнім часом став дуже відомим у світі, тому що Мазури опинилися у фіналі світового конкурсу «7 нових чудес природи». Мазурські озера «виборювали першість» у групі А – «Ландшафтні краєвиди, льодовики». Після цього наш регіональний воєводський туристичний бренд вже став впізнавальним.
Туристи знають – це край природи, озер і, власне, історії. Адже у нас, наприклад, існує «Шлях готичних замків».
Щоправда, не тільки у нашому замку діє готель, кімнати для туристів є також у замках в містах Нідзіца, Решель. Щоправда, у Решелі готичний замок Вармінських єпископів, а не хрестоносців, – тобто трішки не той гатунок, замок готичний, але, так би мовити, з іншими попередніми власниками, – каже Барбара Павлічук.
Зала для балів у готелі Zamek Ryn
А чи нащадки власників приїжджають до Вас і ночують в оновлених, вигідних, готельних апартаментах своїх предків?
– Хрестоносці... Правду кажучи, у шістсотлітній історії цього замку його двічі відвідав актуальний Великий магістр хрестоноського ордену. Перший раз це сталося наприкінці 14-го століття – тут побував перший Великий магістр хрестоноського ордену Вінріх фон Кніпроде. А два роки тому у нашому замку Рин, справді, ночував нинішній Великий магістр хрестоноського ордену, доктор Бруно Плятер, який проживає і працює у Відні.
Так що, дійсно, можна сказати, що потомки хрестоносців, а точніше хрестоноської традиції, нас також відвідують, – каже Барбара Павлічук.
На Вармії і Мазурах, мабуть, найбільше у Польщі саме хрестоноських замків?
– Так, бо це була саме та територія, яку займав хрестоноський орден, так звана Східна Прусія. Є навіть така карта Вармінсько-Мазурського воєводства та Калінінградської області і там видно, що саме у нашому регіоні, у нинішній Калінінградській області і у Литві найбільше замків не тільки відновлених, а й зруйнованих.
До нас уже кілька разів приїжджали делегації самоврядних структур з Росії для того, щоб подивитися, як вдалося зробити, що замок в Рині функціонує, що це не руїна. Росіяни хочуть переймати досвід відновлення замків хрестоносців, які у них збереглися, – каже Барбара Павлічук.
Цікаво, чи туристи з України також відвідують замок у Рині?
– Навідуються вони все частіше, хоча не у такій кількості, як хотілося б. Німці до нас приїджають через сентименти – їх справді дуже багато. Багато також росіян із сусідньої Калінінградської області, маємо також литовців, латвійців, естонців. Білорусів дуже мало, а українські автомобілі також з’являються в Рині. Хай українці приїжджають до нас, це ж, мабуть, лише кілометрів 400 кілометрів від кордону. Приїхати варто, бо це місце просто фантастичне, – каже Барбара Павлічук.
Звичайно, до Рину найближче з Калінінградської області, з Литви, з Білорусі, а туристам з України їхати найдовше.
Володимир Прядко