Logo Polskiego Radia
Print

Вночі велодоріжка виглядає як у казці

PR dla Zagranicy
Volodymyr Priadko 18.11.2016 17:13
  • TUR welodor 19.11.16.mp3
Триває робота над так званим запашним асфальтом
Нічна велодоріжка Нічна велодоріжка Facebook

Сьогодні побуваємо у країні тисячі озер – на Вармії і Мазурії, де велосипедисти вже їздять підсвіченою доріжкою.
Недавно у Польщі вперше задіяли фрагмент велодоріжки, який ввечері та вночі підсвічується. Фірма з-під Варшави, яка здійснила такий експеримент, вже отримує від деяких органів місцевого самоврядування наступні, такі ж, замовлення.

Фрагмент «блакитної» велодоріжки в озерному Вармінсько-Мазурському воєводстві, неподалік Лідзбарка-Вармінського, складає всього-на-всього 100 метрів довжини і 2 метри ширини, але про неї польські ЗМІ пишуть залюбки, бо ж вночі стежка виглядає як у казці.

Телеканал видання Gazeta Olsztyńska у своєму сюжеті, що обійшов усю Польщу, красиво і привабливо представляє новаторську велодоріжку.

«Такої велосипедної доріжки, як оця, поблизу Лідзбарка-Вармінського, ще не було. І не тільки на Вармії і Мазурії, бо ж це новаторська ідея у масштабах усієї країни. Та й у світі подібних прикладів можна на пальцях однієї руки порахувати».

Велодоріжка самодостатня, вдень вона набирається енергії, а в сутінках, практично протягом усієї ночі допомагає велосипедистам безпечно пересуватися, вона екологічна і естетична. Щоб «розряджена» доріжка знову зарядилася, необхідно лише одну годину.

Керівник фірми ТРА з підваршавського містечка Прушкув Ігор Руттмар каже, що необхідно перевірити фактичну витримку матеріалу велодоріжки у різних погодних умовах:

«Наш гравій без додаткового живлення в нічних умовах світиться більше 10 годин. Використовується технологія люмінофору. Це такі хімічні сполуки, які можна зробити штучно. Фірми, що виробляють люмінофор, вже є і в Польщі. Речовину, що має властивості світитися, можна застосовувати в гравію-щебні».

Вальдемар Круліковський з Управління шляхів в Ольштині говорить звідки взялася ідея імітуючої світло велосипедної доріжки:

«Ми шукаємо різних вирішень для того, щоб поліпшити безпеку руху. А ідея саме такої доріжки, здається, виникла через те, що ми придивляємося до того, що робиться у світі. Такі велостежки, з подібною задумкою, ми бачили в Голландії. Але, наша стежка не потребує додаткового підсвітлення, наш винахід пішов трішки далі».

Експериментальну доріжку для велосипедистів збудувала фірма Strabag. Незважаючи на те, що «блакитна» велодоріжка дорожча у кілька разів від звичайної (перша така стежка обійшлася у 30 тисяч євро), до винахідників почали надходити замовлення на створення подібних люмінесцентних доріжок, зокрема неподалік Щеціна та під Ряшевом. А науковець Ігор Руттмар, який велодоріжку з подібною підсвіткою також вперше побачив у Голландії, вже працює над тим, щоб зробити асфальт ще й із запахом – цитрусових, полуниць чи троянд:

«У нашому Інституті ми реалізуємо дуже подібні проекти. Триває робота над так званим запашним асфальтом. Ми не тільки можемо зробити асфальт, який вночі світиться, а й асфальт не лише чорний, а різного кольору, можемо до нього додати ще й запах цитрусових, полуниць, троянд і навіть запах кави».

Автор розробки підсвітленої велодоріжки Інститут технічних досліджень TPA, який належить концернові STRABAG - одному з найбільших будівельних концернів у Європі, що спеціалізується на асфальтних технологіях.

Тим часом, велосипедний експерт з Ольштина Мірослав Антчак каже, що люди, користуючись підсвітленою велодоріжкою, можуть звикнути їздити без включеного світла, інакше ж зникне ефект підсвідки доріжки. А крім цього, треба ще й регулярно чистити поверхню такої стежки, бо асфальтне світло з-під куряви, піску чи листя, буде ледве помітне.

«Ну, якщо це чудо сприймати як дорожний ґаджет, то він звичайно, виконує свою роль, бо ж для мене це чудове заохочення приїхати у Вармінсько-Мазурське воєводство, взяти на прокат велосипед і поїхати до Лідзбарка-Вармінського й на власні очі побачити цю, вже славнозвісну, велодоріжку», - додає oficer rowerowy або – уповноважений у велосипедних справах, - Мірослав Антчак.

Я.С./В.П.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти