Logo Polskiego Radia
Print

Off Festival. Найважливішою є якість

PR dla Zagranicy
Jana Stepniewicz 15.08.2016 21:00
  • 20160814_OFF Festival.mp3
Фестиваль вигадав польський музикант Артур Роєк. До Катовиць запрошує світових зірок альтернативної музики, але активно промує польських музикантів
Off Festival

Кажеш «серпень» - думаєш «Off Festival» - і їдеш до Катовиць, столиці шахтарського регіону Польщі. З якою музикою у вас асоціюються постіндустріальні краєвиди? У мене теж – з альтернативною.

Саме таку ідею мав засновник фестивалю Артур Роєк. «Off Festival-ю не залежить на тому, щоб вписатися у мейнстрим, запрошувати виконавців, чиї твори прокручувалися мільярди разів на YouTube. Наш лайн-ап не дискримінує ані фаворизує жодних музичних жанрів. Для нас найважливішою є музика, її якість» - читаємо на веб-сторінці фестивалю.

Артур Роєк сам є музикантом і на музиці добре розуміється. Нашим слухачам відомий як вокаліст «Myslovitz», який, зрештою створив цей гурт у 1992 році. Назву Роєк взяв з родинного містечка – Мисловиці. Артур Роєк був вокалістом, гітаристом гурту, писав тексти та музику, разом з «Myslovitz» видав дев’ять музичних альбомів, три з них здобули статус платинових, один - «Milość w czasach popkultury» (Кохання у часи поп-культури) - навіть покрився подвійною платиною, останній спільний альбом «Nieważne jak wysoko jesteśmy…» (Неважливо, наскільки високо ми є…) отримав статус золотого кружальця. У 2012 році, після 20 років співпраці, дороги Артура Роєка та «Myslovitz» розійшлися, музикант почав робити сольну кар’єру, а гурт знайшов нового вокаліста, голос якого дуже нагадує Артуровий. Розлучення було спокійним, культурним, без взаємних звинувачень та обливання брудом – до чого, на жаль, нас призвичаїли українські музиканти. «Формат співпраці вичерпався» - таким було єдине повідомлення про відхід Роєка. Два роки згодом, у 2014 році, Артур Роєк дебютує як сольний вокаліст – альбомом «Składam się z ciągłych powtórzeń» (Я складаюсь з постійних повторів). Паралельно – від 2006 року – він проводить Off Festival. Перш, ніж зануритися у фестивальну атмосферу, послухаймо пісню з сольного альбому Роєка, до речі, теж платинового. «Syreny» - «Русалки» - це пісня з нового альбому музиканта:

«Немов русалчин спів

Про тебе будять мене сни

Одне я знаю без вагань

Я б не хотів без тебе жити...»

Пісні Артура Роєка найчастіше розповідають про стосунки між людьми, словами та музикою він креслить лінії між «ним» та «нею», ця лінія уривається, але співак дає надію. Сам Роєк в інтерв’ю зізнається, що сольний альбом для нього – справа дуже особиста. Так само, як і фестиваль, ним створений.

Перший Off Festival відбувся у серпні 2006 року. Серпень закріпився, власне, як «оффовий» місяць. Змінилося, натомість, місце проведення. Перші чотири випуски – до 2009-го – проходили у Мисловицях, родинному містечку Артура Роєка. А від 2010 року фестиваль переїхав до Катовиць.

Перш, ніж ознайомити Вас з історією, музикантами та музикою OFF Festival, назву кілька нагород, які захід отримав. У 2012 році фестиваль здобув престижну нагороду «European Festival Award» в категорії «Найкращий фестиваль середньої величини», цього ж року інтернетний сервіс «Pitchfork» помістив OFF Festival у список двадцяти найкращих у світі літніх фестів. Тож, думаю, це дає добру рекомендацію.

Тепер – про найголовніше. Музику.

Перший випуск був дуже польським. На двох фестивальних сценах у 2006-му виступили легендарний вже рок-гурт T.Love, теж роковий Lech Janerka, Strachy na Lachy, який тяжіє до ска-панкової стилістики, Maria Peszek – вокалістка, котра «виросла» останніми роками на «бунтівний голос свого покоління».

У 2007 році на ОФФ-і заспівали «Lao Che» - сьогодні це одні з чільних представників польської рок-сцени (про зламний альбом «Варшавське повстання» 2005 року, Ви чули минулої неділі). А поряд з ними – гіп-гоповий виконавець, чия кар’єра теж набрала високих обертів – O.S.T.R., і «Pink Freud», гурт грає джаз у найрізноманітнішій аранжації, не цурається електроніки, бавиться з фрі-джазовою стилістикою. Послухаймо одну з пропозицій їхнього четвертого альбому «Monster of Jazz»:


Фестиваль 2008 року тривав три дні й зібрав зірок польської музичної сцени – рокові «Muchy», «Hey», «Homo Twist», «Afro Kolektif», який виконує виконує гіп-гоп з вкрапленнями acid jazz-у. Виступи теж німецький «Кammerflimmer Kollektief», що поєднує джаз із сучасною музикою, електронікою та нойзовим звучанням. Закриття OFF Festival-ю відбулося у костелі апостолів Петра і Павла – тут виступив американський вокаліст Sam Beam, знаний під творчим псевдонімом Iron&Wine. Я не випадково згадую про цей концерт – він надихнув до створення альбому польську вокалістку... але про це трішки пізніше.

2009–ий став останнім роком ОФФ-у в Мисловицях, наступний випуск відбувся у Катовицях, і від цього року кількість виконавців (а також днів заходу) зросла. Наприклад, 2011 року фестиваль тривав від 4 до 7 серпня, тоді виступило 80 музичних колективів, польських та закордонних. Ті другі приїхали за США, Великої Британії, Франції, Швеції. Американський «Awesome Tapes form Africa» - проект етномузиколога Брайяна Шимковітца (Brian Shimkovitz), котрий прослухав сотні касет записів музикантів із Сенегалу, Зімбабве, Ефіопії. Результати своїх географічних пошуків представив на ОФФ-овій сцені в Катовицях. Британський «Gang of Four» - про них свого часу Курт Кобейн сказав, що «Нірвану» створив тільки тому, щоб копіювати «Gang of Four», а культовий журнал «Rolling Stone» назвав їх «провдоподібно найкращим політично вмотивовним гуртом в історії rock'n'roll». Поряд з зірками світового масштабу виступили, як щороку, польські. Сьогодні з учасників 2011 року пропоную послухати польсько-датського співака, композитора, музиканта – Чеслав Мозіля, в його проекті «Czesław Śpiewa»:

«Maszynka do ćwierkania» (Машинка для цвірікання) - пісня з дебютного альбому гурту «Czesław Śpiewa», який мав несподівану назву «Debiut». Альбом розійшовся у 60 тисяч екземплярів і отримав подвійний платиновий статус. Про що співає Чеслав Мозіль? Про те, що написали користувачі інтернету. Тексти було скомпоновано на підставі написаного на чаті Multipoezja.onet.pl.

2012 рік приніс Off Festival-ю згадану нагороду «European Festival Award», захід Артура Роєка підтвердив свій престиж місцем у світовій 20-ці літніх фестивалів, яких пропустити не можна. Словом, на Офф-а приїжджати стало модно – слухачам, і престижно – музикантам. Програму 2012 року у кількох словах можна описати так: футуристичне кантрі, постметал і панк-рок. З закордонних зірок варто назвати Метью Герберта (Matthew Herbert) – британція, чільного представника жанру мікро-хаус (мінімального хаусу), Альва Ното (Alva Noto) – німецького візуального та музичного артиста, який пропонує електронічне звучання у всі його простоті та складності. «Metronomy» - британський гурт, який балансує на межі електроппу та інді-року, а німецький «Atari Teenage Riot» - це панк, а навіть більше – свій стиль музиканти описують як digital hardcore.

У 2012 ОФФ розширився теж на літературу. Артур Роєк створив Літературну кав’ярню, до якої запросив Анджея Стасюка, Кшиштофа Варґу та Ольґу Токарчук. Літературна кав’ярня стала інтегральною частиною Off Festival-ю. До речі, я часто зустрічалася з такими оцінками польських музичних журналістів, що найвище IQ серед мають власне, учасники Off Festival-ю.

Правда це чи ні, але Артур Роєк, справді, намагається запропонувати глядачам амбітну музику та цікавих авторів.

На цьогорічному ОФФі виступило близько 70 музичних колективів та виконавців. Впродовж трьох днів 5-7 серпня функціонували чотири сцени

Програму, як щороку, опрацював Артур Роєк.

- Я докладаю зусиль, щоб цей фестиваль не був банальним, щоб він дивував. Намагаюся скласти програму так, щоб тут було багато цікавих гуртів з різних регіонів музики... Тут не знайдете жодного випадкового колективу. Ми залишаємося вірні меті фестивалю – промування альтернативної музики, андеґраунду, не завжди легкого у сприйнятті звучання.

- Передусім, це музика. Але ця музика приваблює саме таких людей, які створюють неповторну, унікальну атмосферу фестивалю. Отже, те, чим фестиваль може похизуватися крім музики – так це чудовою публікою, котра приїжджає на цей фестиваль кожен рік, ось уже 11 років.

Цьогорічний випуск фестивалю супроводжувався кількома неприємними інцидентами. Свій виступ скасували два з трьох хедлайнерів фесту – гурт «The Kills» - два дні перед концертом, та «Anohni» з гіп-гоповою легендою GZA – кільканадцять годин перед концертом. Як тоді почувається організатор і що відчуває?

- Скасування свого виступу групою «The Kills» - це було як нокаут. Це нокаут для кожного організатора фестивалю. Для мене особисто це було велике розчарування. Жодна причина не є виправданням. В мене було 48 годин, щоби щось вигадати. Ми вирішили дещо змінити лайн-ап. Схожі ситуації в нас траплялися вже раніше, але ніколи досі скасування концерту не траплялося два дні перед планованим виступом.

- Коли я вигадував фестиваль, то не знав що це означає – робити фестиваль. Тепер вже такий досвід маю. І часом навіть задумуюся – а яке рішення я би прийняв сьогодні, маючи цей досвід.

Сподіваємося, що таке ж, як і одинадцять років тому. OFF Festival вже став трапліном для польських виконавців, майданчиком, на якому вони можуть перевірити себе, свої ідеї та нові альбоми. І якщо оффовій публіці музика стане до вподоби – можуть бути спокійними: успіх гарановано.

Польська вокалістка Моніка Бродка, котра цьогоріч випустила в світ новий альбом «Clashes» (зіткнення) у розмові з Польським радіо зізналася, що дуже хвилювалася перед своїм виступом в Катовицях:

- Я дуже переживала перед цим концертом. Я не знала, чи ця публіка мене прийме і чи сприйме новий матеріал. Але я вже давно не бачила настільки зосереджених слухачів, які нас уважно слухали. Мене це справді зворушило. А також те, що нам наприкінці виступу подякували і запросили на біс. Відверто кажучи, я себе почувала тут як вдома. І я би спокійно могла залишитися на цій сцені та співати далі.

- Мій новий матеріал є більш вимогливим. Це не є пісні до танцю… Мені здається, що цих пісень радше слухається, ніж під них танцюється. Тому мені дуже приємно, що люди саме вслуховувалися у мій виступ.Важливою є теж сценографія виступу, його декорації. На сцені, за нами висить надзвичайний горизонт. Це додає виступу неймовірної аури. Я особисто маю таке враження, що ми виступаємо на фоні величезної картини. Цей горизонт є настільки промовистим знаком, що глядача ще перед вситупом знайомить із контурами історії, яку ми розповідаємо.

«Clashes» - це четвертий альбом вокалістки, на Off Festival-і Бродка виступила вперше. Але регулярно їздила на оффи як слухачка:

- Я була тут кілька разів, не вдалося відвідати усіх річних видань, але з чотири – напевно. У мене дуже яскравий спогад пов’язаний з цим фестивалем, ще з часів, коли він відбувався у місті Мисловіце. І дуже гостро, виразно памятаю концерт “Iron & Wine”, який відбувся в костелі. Це було настільки незвичне, магічне, що я – мабуть під впливом цього виступу - вирішила зробити альбом з органами, включити їх звучання. Я би дуже хотіла заграти цей альбом в костелі, в такому сакральному приміщенні. Але на головній сцені фестивалю нам теж було комфортно.

«Horses» - це одна з пісень нового альбому:

Запрошую послухати звуковий файл передачі

Яна Стемпнєвич

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти