«Ким би ви мене не вважали, я не той» - любить говорити Боб Ділан. Тож ким є Ділан? Без сумніву, від 13-го жовтня - лауреат нобелівської премії з літератури.
Вердикт оголосила Сара Даніус, представниця Шведської академії у Стокгогльмі. Ця установа займається промуванням шведської літератури і культури. П’ять членів Шведської академії входять у склад Комітету з присудження Нобелівської премії з літератури. Чому цьогоріч нагороджено Боба Ділана?
- Він – великий поет, який сягає традиції англосаксонських країн. Він, насправді, втілює собою традицію. Якби хтось захотів більше дізнатися про його творчість, рекомендую почати від альбому Ділана з 1966 року «Blonde on Blonde». Там знайдете багато його тіворів, котрі вже давно стали класикою.
«Blonde on Blonde» - це сьомий студійний альбом в доробку Боба Ділана, і один з перших в історії музики – подвійний альбом. Цю пісню, як зрештою, ще одну з кружальця, включено до списку «500 найкращих пісень усіх часів за версією журналу «Rolling Stone». А загалом, до цього списку входить чотирнадцять творів Ділана, його пісня «Like a Rolling Stone» очолює список.
Нагороджено великого музиканта і майстра слова – так присудження літературного «нобеля» для Боба Ділана коментує журналістка, авторка літературного блоґу Даґни Курдвановська. Як наголошує, кожний альбом Ділана був музичною подією, а його пісні мають глибоке текстове навантаження:
- Він є і музикантом, і визначним автором текстів, поетом, який зачіпає суспільну і політичну тематику. Ділан пише про людей, про емоції. Він заглиблюється у теми, які є близькими кожній людині. Він є теж креативним автором, і думаю, саме це доцінено Шведською академією. Боба Ділана нагороджено Нобелівською премією з літератури «за створення нових поетичних експресій в американській пісенній традиції». Думаю, що йдеться про поєднання слів та музики. Цією відзнакою Ділана офіційно прийнято до ґрона літераторів. На цей факт теж варто звернути увагу.
На гармонійне поєднання слів та музики у творчості Ділана звертає увагу теж музичний журналіст Польського радіо Павел Штомпке:
- Ми часто розуміємо пісню як щось меншовартісне. Мовляв, це ані велика література, ані поезія... Це такі собі співи з гітарою в руках. Але ж пісня може бути чимось набагато більшим і важливішим. Так є у випадку Боба Ділана. Адже він ніколи не співав про якісь маловажливі справи, про дурниці. Він записав дуже багато пісень, видав величезну кількість альбомів. Боб Ділан став голосом покоління починаючи від 60-х років минулого сторіччя до нинішніх днів. І для кожного із цих нових поколінь він умів знайти те, що було для них важливе, що їх зачіпало.
Боб Ділан, а точніше Роберт Аллен Ціммерман, народився 1941 року в штаті Міннесота в сім'ї дрібного торговця. Батьки музиканта Абрахам Ціммерман і Беатриса Стоун брали активну участь у житті місцевої єврейської громади. Його дідусь і бабуся по лінії батька, Зігман і Анна Ціммермани, емігрували до США з Одеси у зв'язку з єврейськими погромами 1905 року. Перші вірші Роберт Аллен пише у десятирічному віці. Музикою починає цікавитися у середній школі, виступає у кількох шкільних колективах. Студентом вже виступає у барах. За свою кар’єру користується кількома псевдонімами, але найбільш знаний з них – власне Боб Ділан. Під цим псевдоніном виступає як музикант і поет – Ділан видав шість поетичних збірок.
Починаючи від 12 жовтня Боба Ділана можна називати не тільки «поетом рок-музики», як про нього говорили досі, але – просто «поетом», - говорить музичний журналіст Польського радіо Пйотр Мец. На його переконання, літературний «нобель» для Ділана не тільки зламав шаблони, але й санкціонував новий жанр – «музичну поезію». Чільним представником цього жанру є, власне, Боб Ділан.
- Тексти Боба Ділана можуть існувати самостійно, як літературний твір, як поезія. Але часто вони злиті з музичною тканиною, тут музика та слово становлять одне. У Польщі можемо назвати таких музичних поетів, як Аґнєшка Осєцька, Войцєх Млинарський, Катажина Носовська. Ну а якщо говорити про світовий масштаб – це, безперечно, Ділан. На мою думку, Нобелівська премія з літератури саме для Ділана означає зламання шаблонів, коректу жанрів. Це може бути символічна відзнака для багатьох авторів текстів, які винесли популярну музику на високі-високі літературні оберти.
Чи можна назвати найкращу пісню Боба Ділана, вирізнити якийсь його альбом? На думку Пйотра Меца, з точки зору популярної культури, найважливішими творами Ділана були ті, написані у часи руху «гіпі», але якщо дивтися ширше, важко назвати одну чи дві найвизначніші- додає музичний журналіст:
- Я завжди буду уникати відповіді на запитання про «найліпший мистецький твір» у кожній категорії. Адже музика, література, мистецтво загалом – це ж не спорт. Звісно, в мене є свої улюблені твори Ділана... Але коли говорити про вагу пісень, то я б ризикнув назвати твори, написані в другій половині шістдесятих років. А для мене особисто... найближчими моєму серцю є пісні з альбому «Slow Train Coming».
Альбом «Slow Train Coming» вийшов у 1979 році, після прийняття Бобом Діланом християнства. Тому у своїх піснях музикант багато місця присвятив християнському вченню, філософії та темі віри. Музично теж відчуваємо християнські мотиви – Ділан співає на фоні хору госпел.
Сингл «Gotta Serve Somebody», який, зрештою, відкриває платівку, отримав у 1980 році музичну премію «Ґреммі» за «найкраще чоловіче виконання».
Про що співає в цій пісні Боб Ділан?
Ти можеш бути послом в Анлії чи Франції,
Можеш любити азартні ігри
А можеш любити й танці.
Ти можеш бути чемпіоном у важкій категорії
А можеш бути світською левицею з довгим намистом перлин.
Але тобі доведеться комусь служити.
Так, доведеться комусь служити
Це може бути диявол,
А може бути і Господь Бог.
Але ж тобі доведеться комусь служити»!
«Slow Train Coming» був дев’ятнадцятим альбомом в кар’єрі Боба Ділана. Починаючи від 1962 року і донині Ділан видав 32 студійні, 9 концертних та 15 збірних альбомів. Його пісні переспівували видатні музиканти... Тож ким є Боб Ділан? Рок-музикантом? Справді, його ім’я стало легендарним саме в музиці... Якщо так, то чому музиканта нагороджено літературною премією? Це запитання поставили представниці Шведської академії журналісти після оголошення вердикту. Сара Даніус відповіла:
- Звісно, ми можемо на нього дивитися як на музиканта, але повернімося дві з половиною тисячі років назад, коли жили Гомер та Сапфо. Вони писали поетичні тексти з думкою про те, щоб потім їх заспівати під акомпанемент музичних інструментів. Ми ж досі читаємо і Гомера, і Сапфо, черпаємо з їхньої творчості насолоду. Так само – з творчості Ділана... Його слід читати як знаменитого, великого поета.
Нобелівська премія з літератури - одна з п’яти нагород, започаткованих у 1895 році Альфредом Нобелем. Літературним «нобелем» нагороджують за видатний внесок у розвиток світової літератури. Лауреат премії визначається Комітетом з присудження Нобелівської премії з літератури (складається з п'ятьох членів Шведської академії). Шведська академія не публікує списку кандидатів на цю премію, але щороку з’являється неофіційний список, складений літературними критиками. Цьогоріч згадувалися такі прізвища: японського письменника Гарукі Муракамі, кенійця Нґуґі ва Тхіонґо, американців Філіпа Рота та Джойс Керол Оутс, сирійця Адоніса та поляка Адама Заґаєвського. Торік Нобелівську премію з літератури отримала білоруська письменниця та журналістка Світлана Алексієвич.
IAR/Яна Стемпнєвич