Цього тижня у Варшаві відбудеться відкриття першої у Польщі Української стріт-арт галереї, присвяченої 27 річниці Незалежності України. Муралі, створені молодими польськими та українськими художниками, поєднають український та польський народні мотиви та прикрасять опори одного з мостів.
Досі біля варшавського Ґданського вокзалу можна було побачити муралі, присвячені студентським акціям протесту у Польщі у березні 1968 року. Відтепер це місце поповниться додатковими великоформатними настінними малюнками. Польські та українські молоді митці створюють у столиці першу у Польщі Українську стріт-арт галерею.
Dariusz Paczkowski
За словами організаторів проекту, метою є представлення подібності культур і традицій Польщі та України. Художники на шести муралах поєднують на тлі петриківський художній розпис та орнаменти польської болеславєцькоїболеславської кераміки.
Оксана Денисюк, голова фонду «Український інформаційний центр», що є однією з авторок ідеї Української стріт-арт галереї у Варшаві, каже, що це не тільки мистецька, але набагато глибша форма польсько-української співпраці:
«Петриківський розпис є однією з відомих візитних карток України, так само в Польщі відомим квітково-рослинним орнаментом є болеславська кераміка. Так ми хочемо показати, що поляки та українці мають багато подібного і того, що нас дуже добре ідентифікує в інших країнах. Поєднання українського та польського народних мотивів представляє символічність поєднання наших народів, ми показуємо, що ми відкриті до співпраці, що ми є дуже дружніми та близькими і готові підтримувати один одного».
Першу Українську стріт-арт галерею «Український інформаційний центр» створює, зокрема, у співпраці з польським фондом «KLAMRA», що, у свою чергу, малює міжкультурні муралі по всій Польщі. Говорить співпрезидент фундації Даріуш Пачковський:
«Ми думали над тим, як найбільш відкрито можна популяризувати присутність України у Польщі і показати те, що спільне для поляків та українців. У зв’язку з тим, що фундація KLAMRA відома муралами по всій Польщі, ми вирішили створити таке перше у країні, і, можливо, єдине в Європі місце, де буде українське мистецтво, мистецтво, присвячене Україні та водночас про Україну. Так ми хочемо наблизити українську народну культуру полякам і зміцнити польсько-українську співпрацю».
Dariusz Paczkowski
Згодом було вирішено збагатити тематику цього польсько-українського проекту. Так з’явилася ідея презентувати на першому плані цих муралів відомих поляків та українців у традиційному українському вбранні.
«Спочатку я думала поєднати тільки рослинні мотиви петриківського розпису та орнаментів болеславської кераміки. Але коли я почала виставляти в Інтернеті фотографії зі свого іншого проекту під назвою „Краса єдності”, це фото відомих поляків в автентичних українських костюмах кінця 19 - початку 20 століття, Даріуш зателефонував до мене і попросив використати ці фотографії для муралів. Я показала Дарішу ще попередній проект, який ми також дуже активно популяризували у Польщі - „Щирі”, який ми реалізовували в Україні. Це відомі українці в українському автентичному одязі. У результаті ми вибрали дві фотографії з проекту „Щирі” та троьох відомих поляків з проекту „Краса єдності”: це актор Анджей Северин, журналістка і акторка Алєксандра Куц та акторка і юристка Йоанна Яблчинська».
Dariusz Paczkowski
У створенні першої Української галереї вуличного мистецтва у Варшаві беруть участь дві українські художниці та четверо польських митців. За словами Даріуша Пачковського, важливим у цьому проекті є поєднання сучасного та традиційного в обох культурах.
«Дуже добре, що ця галерея постає у публічному просторі. Вона буде відкритою 24 години на добу, і знаходитиметься біля вокзалу, тобто місця, у якому зустрічатиме людей, котрі приїжджають до Варшави - як українців, так і поляків. Маємо надію, що наступного року нам вдасться отримати ґрант і запросити до участі відомих українських стріт-арт художників, наприклад з Києва. Цьогоріч, через обмеження в часі та коштах, ми зосередилися на тих художниках, які живуть у Варшаві і самі малюють та творять. Українські художниці – це Світлана Безкоровайна та Іванна Берчак. Польські – Кароліна Байка, Барбара Понятовська, Мацєй Шимонович. У своїх роботах вони використовують народні етнографічні мотиви. Йдеться про створення сучасного красивого ґрафіті, стріт-арту у поєднанні з традицією та корінням. Сподіваюся, що завдяки цьому проекту багато молоді зацікавиться своїм походженням, культурою і традиціями», -каже польський митець.
Dariusz Paczkowski
Фундація KLAMRA вже створила у Варшаві декілька подібних стріт-арт галерей – це, серед інших, Тибетська, Чеченська та Ромська галереї.
«Ми намагаємося створювати такі місця, де іммігранти будуть мати також власний простір, присвячений їхній батьківщині, їхній культурі і традиції. Куди можна буде приводити людей і розповідати їм про це. Адже стріт-арт сприяє зближенню культур та людей між собою. Тому нам було важливо, аби цю галерею співтворили різні художниці та художники, бо це створює теж різні зв’язки та відкриває можливості для знайомств», - підсумовує Пачковський.
Dariusz Paczkowski
Відкриття Української стріт-арт галереї відбудеться біля Ґданського вокзалу у Варшаві 23 серпня. Як наголошують організатори проекту, всі, хто прийде на відкриття, зможе стати співавтором або співавторкою цієї галереї. Кожна особа матиме нагоду залишити власноруч на муралах трафарет з квіткою.
Підготував Тарас Андрухович