Завершився ХХІІ Фольковий фестиваль Польського радіо "Нова традиція" 2019. Його організатором є Радіоцентр народної культури, який цього року святкує своє 25-ліття. Окрім концертної програми, у якій взяли участь гурти з Польщі, Швеції, Марокко та Албанії, на "Новій традиції" відбувся Конкурс Фолькової музики. Цього року у ньому взяло участь 11 гуртів. Гран-прі здобув польсько-французький колектив "Люмпекс", який грає тридиційну польську музику, а саме мазурки, оберки, польки та балади у новій формі з джазовим твістом. Як зазначають члени журі, конкурсна програма цьогоріч була дуже різноманітна за музичними формами. Окрім цього, на фестивалі "Нова традиція" відбулося нагородження двох інших вже традиційних нагород, а саме "Фонограм джерел", нагорода, яка підсумовує і відзначає найцікавіші проекти традиційної музики, а також "Фольковий фонограм року" - нагорода за кращий фольковий музичний альбом. Вона дісталася проекту Януш Прусіновський Компанія за альбом "По слідах".
ХХІІ Фестиваль „Нова традиція” відкрився концертом „Музика джерел. Нова традиція”. У ньому взяли участь молоді колективи, які грають традиційну польську музику. Серед них – гуральська капела „Ютшенка” із Закопаного, з якою вже 25 років займається лідер капели „Требунє-Туткі” Кшиштоф Требуня-Тутка.
У капелі грають учасники різного віку. Учасницею колективу є також донька відомого гуральського музиканта Анна Требуня-Тутка. „Ми граємо музику з території Підхаля на традиційних інструментах – скрипках, басах, але також використовуємо традиційні інструменти пастухів, які характерні для всієї території Карпат, різні види пищалок, сопілок, з собою маємо також підхалянські дуди, також так звану підхалянську козу. Наш репертуар і багатство інструментів – дуже цікаві”.
Серед учасників конкурсної програми – гурт „Кшікопа” з Силезії, який посів третє місце. У своїй творчості вони стараються зберегти сілезьку говірку, презентуючи традиційні пісні з цього регіону у новому музичному баченні. Солістка гурту Катажина Дудзяк каже, що вони стараються зберегти сілезькі пісні для нового покоління, для людей їхнього віку або молодших, які росли у високих будинках у містах і слухали „Продіджі”.
„Це оригінальні мелодії, збережені у такій формі, в якій були, але ми їм надали сучаснішого звучання. Також це автентичні тексти з 19 та 20 століття, які зібрали Мучєлік, Диґач, Ліґенза.
„Галицький квартет” – це учасники конкурсу з Малопольщі. Свою музику вони черпають з традиційних мелодій та краєвидів Підхаля, Сондецького Бескиду, Погірря та Лемківщини.
„Ця музика близька нашому походженню. Ми народились на малопольській землі. Нам здається, що така подорож, повернення до нашого коріння, до мелодій, які близькі для нас з колиски, це також відання шани тому, що діялось багато років тому. Ця музика з огляду на наше походження для нас найближча і ми найкраще у ній почуваємось”, - каже одна із учасниць квартету Мартина Бульзак.
Володарі гран-прі цьогорічного конкурсу „Нова традиція” гурт „Люмпекс” у своїй музиці поєднують польські традиційні ритми із джазовою інтерпретацією. „Ми дуже щасливі, що отримали цю нагороду. Ще більше нас тішить мотивація журі та опис, чому саме гран-прі дали нам. Нам дуже близька польська традиційна музика і ми стараємось поєднати два світи – світ традиції та джазу”, - ділиться своїми враженнями учасниця гурту Ольга Козєл.
Фестиваль „Нова традиція 2019” завершився концертом албанської музики у виконанні гурту „Saz’Iso”. Його організатори – Радіоцентр народної культури Польського радіо кажуть, що цей проходив під гаслом „Молодість”. На ньому виступило дуже багато молодих учасників, як серед конкурсантів, так і запрошених гостей, а це свідчить про актуальність традиції, з якої черпає багато музикантів.
Мар'яна Кріль