Logo Polskiego Radia
Print

Міністерство культури далі фінансуватиме відновлення пам'яток польської спадщини в Україні

PR dla Zagranicy
Olena Babakova 29.03.2012 10:44
Праця польських реставраторів у Жовкві, Бердичеві та Львові приносить свої плоди
Центр міста Жовква, колегіата Св. ВавжинцяЦентр міста Жовква, колегіата Св. Вавжинцяwww.photoukraine.com

У 2012 році Міністерство культури Польщі планує виділити на реставрацію пам’яток польської культурної спадщини в Україні понад 2 мільйони злотих, тобто близько півмільйона євро. Ця сума дорівнює минулорічному бюджетові. За ці гроші польські фахівці провели роботи з реставрації унікальних картин з Жовкви, що у Львівській області. Про це під час засідання сеймової комісії у справах єдності з поляками за кордоном повідомив Яцек Мілер, директор департаменту культурної спадщини Міністерства культури:

- «Битва під Парканами», «Битва під Віднем» – це одні з найбільших батальних картин в Європі. Площа кожної з них – понад 70 квадратних метрів. Тому їх реставрація була справою важкою і фінансово, і логістично. Це вдалося зробити нашим реставраторам завдякчи фінансовій підтримці музею Королівський замок у Варшаві. Відновлені картини вже представили публіці у Вроцлаві, також в оперному театрі у Варшаві, а ще побачити їх можна буде у Кракові та Катовицях.

Зараз ці картини, написані майстром Мартіном Альтомонті наприкінці 17 століття, взяті в оренду в української сторони, але після демонстрації в Польщі вони повернуться до Жовкви, де будуть виставлені в місцевому костелі. Яцек Мілер підкреслив, що триває інтенсивна праця над створенням музею Джозефа Конрада в Бердичеві. Відомий письменник та публіцист польського походження, Юзеф Конрад Коженьовський, який став відомим завдяки англомовним творам, народився в Бердичеві. Згідно з планом, музей мають відкрити вже в наступному році:

- Цього року були виділені гроші на черговий етап ремонтних робіт, близько 500 тисяч злотих. Взагалі для закінчення цього проекту потребуємо втричі більше. Тоді нам вдасться реалізувати ту концепцію музею Конрада в Бердичеві, яку підготували працівники Музею літератури у Варшаві. Справа має довгу історію – перші розмови з українською стороною на цю тему відбулися ще 1996 року. А до цього часу вдалося відкрити тільки один осередок – Музей Юліуша Словацького у Кременці.

Музей
Музей Джозефа Конрада у нижньому храмі монастиря Босих Кармелітів у Бердичеві (www.my.berdychiv.in.ua)

Директор департаменту також підкреслив, що зараз триває ще ряд проектів, пов’язаних з реставрацією та оцінкою стану культурних пам’яток:

- Каталогізація колекцій, тих експонатів, які знаходяться в фондах музеїв у Львові, Луцьку, Житомирі та Києві. Ці каталоги ми систематично публікуємо. Якщо йдеться про реставраційні роботи, то найбільше їх проведено у Львові. Наші реставратори вже протягом кількох років виконують роботи в Латинській та Вірменській катедрах. Відновлюємо й нагробки на Личаківському цвинтарі.

Також Міністерство культури співпрацює з українськими архівами, де проводяться пошуки та оцифрування документів, пов’язаних з історією Польщі. Зокрема, частина колекції рукописів Львівської Національної бібліотеки імені Василя Стефаника, яка перед війною входила до складу колекції «Оссолінеуму», була оцифрована і переказана осередку Національний заклад імені Оссолінських у Вроцлаві.

Підготувала Олена Бабакова

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти