Варшава змінюється – і це помічають навіть ті гості з України, які у Польщі бувають часто. Найбільш захоплююче виглядають хмарочоси, які скупчуються довкола соцреалістичного Палацу культури і науки.
Серед них найбільшу увагу прибулих приковує так зване «вітрило» Лібескінда, або, як його ще називають за адресою, – Злота 44. Фактично усі хмарочоси Варшави, – це офісні будинки, а хмародряп чи як ще кажуть – хмародер, американського архітектора Даніеля Лібескінда, батьки якого з польського міста Лудзь, призначений виключно для проживання.
Його все ще будують і треба одразу зазначити – це будуть найдорожчі квартири-апартаменти у Польщі.
Тим часом, директор у справах маркетингу компанії Orco Property Group у Польщі Аліція Косцєша організувала для журналістів показ будівлі на маківці хмарочосу Лібескінда.
– Ми стоїмо зараз у найвище розташованому апартаменті, перший рівень якого розпочинається на 52-му поверсі, на висоті приблизно 185 метрів над рівнем моря. Цей апартамент має 370 квадратних метрів. Звідси – гарний вид панорами Варшави, тут ми навіть можемо подивитися на столичний Палац культури і науки дещо зверху.
Ніби на відстані витягнутої руки розташований новий варшавський стадіон, бачимо гарне русло мандруючої Вісли, чудово виглядають усі варшавські мости через Віслу. І ген там, далеко за Варшавою, бачимо зелені ліси, – показує Аліція Косцєша.
Але, Аліція Косцєша часто буває на такій висоті – і їй більше подобається не стільки панорама міста, скільки...
– ...прогрес будівництва. Зараз тут багато роботи, пов’язаної, наприклад, з оформленням фасаду. Уже покладено 40% фасдних панелей. Будуємо також внутрішньоквартирні стіни. Тобто, це вже етап естетичної роботи, пов’язаної з оздоблювальними роботами в середині будинку.
Ми знаходимося на найвищому житловому поверсі Варшави. Але варто згадати і похвалитися тим, що Злота 44, – це найвищий житловий будинок в Європейському Союзі. Навіть такий наш близький сусід, як житлова вежа Тернінґ Торсо, що спроектований легендарним іспанським архітектором Сантьяго Калатрава у шведському Мальмо, – нижчий будинок, – каже Аліція Косьцєша.
Директор у справах маркетингу компанії Orco Property Group у Польщі Аліція Косцєша розповідає про розвиток житлової інвестиції в центрі Варшави.
Бажаючих проживати в ексклюзивних апартаментах багато, але не всі мають на це кошти. Серед майбутніх жильців нового варшавського хмарочосу будуть люди зі списку найзаможніших бізнесменів країни над Віслою.
Ціни апартаментів починаються від 18 тисяч злотих за квадратний метр – це більше 5 тисяч доларів. Найдорожче житло в Лібескінді коштує навіть 32 тисячі злотих, – майже 10 тисяч доларів за метр.
Але, до Євро-2012 Злота 44 ще не буде готова, – що ж побачать вболівальники, коли приїдуть до Варшави, зокрема на Центральний залізничний вокзал, який розташований поруч?
– Більшість фасаду вже буде зроблена, тож цей скляний хмарочос стане для туристів і вболівальників окрасою Варшави. А у зв’язку з тим, що довкола Палацу культури і науки буде організована грандіозна фан-зона, то гості звичайно ж, звернуть на наш хмарочос увагу. Ексклюзивний хмарочос з житловими апартаментами проекту архітектора Даніеля Лібескінда буде візиткою країни, яка успішно розвивається. Думаю, для багатьох закордонних гостей це прізвище вже буде свого роду свідоцтвом того, що діється в нашій країні, – впевнено заявила Аліція Косьцєша.
Перший хмарочос у Варшаві з’явився ще на початку минулого століття – 51 метр. Але, справжній велет постав 1934 року – 17-поверховий Prudental. Його можна побачити неподалік Головної пошти в стані ремонту. Потім був вже згаданий Палац культури і науки – 231 метр висоти. А вже наприкінці 80-х початку 90-х висоток ставало все більше.
Сьогодні варшавських хмарочосів приблизно 30. Останніми роками їхня кількість різко зростає, тому Палац культури ще зі сталінських часів, вже не домінуватиме над польською столицею. Найкрасивіший, найгучніший і з найбільшими пригодами – це власне «вітрило» Лібескінда. Його будівництво вже мало б давно закінчитися, але група жильців з сусіднього будинку кілька років блокували велета, бо не давав їм бачити сонце.
Але це вже історія, справу полагоджено. Найбільше «вітрило» світу будується.
Володимир Прядко