Logo Polskiego Radia
Print

Польський досвід отримання Асоціації

PR dla Zagranicy
Volodymyr Priadko 03.04.2013 14:16
  • E UA EU Piechota 3.04.13.mp3
Польща – найбільший торговельний партнер України в нашому регіоні Європи
Голова Польсько-Української господарчої палати Яцек ПєхотаГолова Польсько-Української господарчої палати Яцек Пєхотаwww.consilium.europa.eu

“Українська економіка може виграти від проведення реформ, що їх згідно з майбутньою угодою про Асоціацію з Європейським Союзом, повинна втілити у життя Україна,” – вважає Голова Польсько-Української господарчої палати у Варшаві Яцек Пєхота.

- Шлях до Європейського союзу вимагає багатьох внутрішніх реформ, системних змін, регулювання. Ми таку дорогу пройшли і завдяки тому, що мали мотивацію для здійснення змін, ми долали перешкоди та різноманітні труднощі. Потрібно було переконувати представників польського бізнесу змінювати звичку працювати по старому. Тут можна, наприклад, згадати протести польських фермерів, які пізніше чи не найбільше виграли від вступу Польщі до Євросоюзу.
То ж, завдяки тому, що ми пройшли цю дорогу, сьогодні ми, незважаючи на світову кризу, все ще говоримо про економічне зростання. Коли ми вже були успішним, так званим «зеленим островом» на тлі Європи, Україна мала падіння ВВП на рівні 15%.
Це свідчить про вразливість української економіки на світову кризу, її неконкурентноспроможність, - каже Яцек Пєхота.

Справді, чи не найбільш позитивні результати від вступу Польщі до ЄС отримали саме аграрії. Польські підприємці, які працюють у галузі сільського господарства, отримують з ЄС допомогу, а показники експорту продуктів харчування з країни б’ють рекорди. Сьогодні ця цифра становить 18 мільярдів євро. Передбачається, що цього року польський експорт зросте ще на 5-10 %.

Польща – найбільший торговельний партнер України в нашому регіоні Європи. Сьогодні торговельний обмін складає 6,5 млрд. доларів, що у сім разів більше, ніж десять років тому. Польські фірми вклали у розвиток української економіки – 900 млн. доларів, а українські фірми в польську – більше мільярда. Для польських підприємців робота на українському ринку це інколи, дуже складна справа.
На думку Яцека Пєхоти, однією з головних проблем є корупція. Мовляв, поляки не привчені до того, що хабар є елементом економічного обігу, що його враховують майже при кожному розрахунку, при кожній операції.
“Це інша ментальність, з якою тяжко боротися” – наголошує у розмові з Інформаційним Агенством Newseria Голова Польсько-Української господарчої палати у Варшаві Яцек Пєхота.
Зрештою Україна 2012 року виявилася найкорумпованішою державою Європи – 144 місце у рейтингу неурядової міжнародної організації, яка бореться з корупцією та досліджує рівень хабарництва у всьому світі Transparency International:

- Якщо Україна підпише угоду про Асоціацію, то вона, - маю надію, матиме ту ж саму мотивацію до здійснення внутрішніх змін, до реформування української економіки, що колись її мали ми.
З нашої точки зору, інтеграція України з Європейським Союзом, це також шанс для наших фірм, які все частіше придивляються до східних ринків, це також шанс на те, що ми вже припинемо розмовляти про проблеми польських фірм в Україні. Йдеться, зокрема про оте сумнозвісне неповернення податку на додану вартість (ПДВ) та про багато інших проблем. Це шанс для нормалізації діяльності польських фірм в Україні, - каже Яцек Пєхота.

Експерт наголошує, що українські керівники говорять про проблеми корупції відверто і щиро, хоча й наголошують – боротися з цим нелегко. Але, таке відкрите ставлення до проблеми – на думку Яцека Пєхоти, все ж, позитивна прикмета.
Ці проблеми сьогодні ставляться на порядку денному під час зустрічей на найвищому рівні, зокрема й під час міжурядових місій.
Наш співрозмовник переконаний, що реформи в Україні могла б прискорити угода про Асоціацію з Європейським Союзом. Найбільшою перешкодою у її реалізації є ув’язнення представників колишнього українського уряду. Крім цього, Брюссель стурбований переговорами Києва з Москвою про Митний Союз.
Тим часом, Яцек Пєхота переконаний, що Асоціація з Євросоюзом, змусила б Україну до реформ, які Польща здійснила у подібній ситуації у 1992-2004 роках.
“Від угоди про Асоціацію до інтеграції, повної акцесії, ще певно далека дорога. Однак, приклад Польщі показує, що варто було цю дорогу пройти і цей приклад в Україні сприймається дуже позитивно” – наголошує Голова Польсько-Української господарчої палати у Варшаві Яцек Пєхота і додає:

- Україна – це ринок, який дуже близький до нас ментально, він близький своїм досвідом. Незважаючи на те, що там працюють усі світові концерни український ринок все ще залишається ємкісним.
В Україні все те, що пов’язується з умовами життя, тобто з побутовими умовами – забезпеченням квартир (побутова техніка, обладнання домашнього господарства), з сільським господарством, з будівництвом, – повсюди існують широкі потреби, існує великий попит, є потенціал. Наприклад, якщо йдеться про відновлювальну енергетику, про енергетичну ефективність... Словом, йдеться про різноманітні галузі, де польські фірми могли б чудово працювати.
Ми не повинні боятися України, адже сьогодні рішення підприємців щодо входження на український ринок все ще супроводжуються сумнівами та негативним досвідом, що його деякі підприємці звідти принесли, - каже Яцек Пєхота.

***

Квітень стане вирішальним місяцем для України. Якщо Київ хоче восени підписати угоду про Асоціацію, яка наблизить її до Євроспільноти і угоду про вільну торгівлю, то вона повинна виконати ті умови, що їх ставить Європейський Союз.
Ув’язнення колишньої прем’єрки Юлії Тимошенко та інших опозиційних політиків погіршило стосунки на лінії Брюссель-Київ і призвело до затримки складання підписів між сторонами.
З Брюсселя повідомляє Беата Пломецька:

- Травневий термін визначила Європейська Комісія. Якщо у листопаді на саміті Східного партнерства має відбутися підписання Угоди про асоціацію України з Євросоюзом, то через місяць Брюссель повинен розпочати пов’язані з цим, відповідні процедури, він повинен бути переконаним, що Київ – готовий.
«Перед тим, як ми підпишемо документ, потрібні конкретні позитивні рішення української влади», – говорив недавно комісар ЄС з питань розширення і європейської політики сусідства Штефан Фюле.
Європейський Союз домагається від влади у Києві зміни виборчої ординації згідно з міжнародними стандартами і реформи судочинства. Йдеться про те, щоб право не застосовувалося вибірково і щоб вироки не мали політичних мотивів. Євросоюзні дипломати наголошують – якщо зараз Україна не виконає завдань, що на неї покладаються, – чергова нагода підписати Угоду про асоціацію швидко не надійде, - робить висновок радіожурналістка Беата Пломецька.

Чи справді здійсниться домовленість між Україною та Євросоюзом про підписання угоди про Асоціацію восени поточного року у Вільнюсі, покаже квітень.

В.П.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти