Курси валют у Національному банку Польщі:
1 EUR – 4,34 PLN
1 USD – 3,31 PLN
1 UAH – 0,40 PLN
Цього року фрукти достигають дуже швидко, а ціни набагато нижчі, ніж торік. На Варшавському сільськогосподарському і продуктовому оптовому ринку Броніше полуниця й малина коштують на 30 відсотків менше, ніж у червні 2012 року, черешня – наполовину менше. Дешевша також американська чорниця. Щодо овочів – менше заплатимо за огірки, помідори й шпарагову квасолю, але більше – за капусту, цвітну капусту, молоду моркву, супову зелень та картоплю, тому що для цих культур погода була несприятливою. Особливо цьогорічна картопля набагато дорожча.
Електронна торгівля належить до галузей польської економіки, які розвиваються найшвидше. Вартість цього ринку зросла з понад 4-ох мільярдів доларів 2011 року майже до 6-ти мільярдів доларів минулого року. Разом з поширенням Інтернету, за посередництвом мережі купує, приблизно, 70 відсотків її користувачів. Ще недавно серед покупців переважала молодь до 24-ох років. Тепер найбільше людей від 25-ти до 34-ох років, але покупками в мережі дедалі більше цікавляться люди, яким за 50 – повідомляє видання «Puls Biznesu» .
Можливо, цього року в Польщі буде менше банкрутств туроператорів, ніж минулого, коли трапилося 10 таких випадків. Так передбачає голова Бюро економічної інформації InfoMonitor Ґжеґож Гільдебрандт, на основі поведінки кредитних компаній.
– Туристична галузь пройшла певний урок і цього року видно більш раціональний підхід. Ми бачимо, що фізичні особи перевіряють туристичні фірми у реєстрах. Це також збільшує безпеку. Адже коли ми їдемо на екскурсію, призначаємо на це власні гроші або позичені, які слід повернути. А якщо поїхати не вдасться, свої зобов’язання все одно треба буде виконати, – каже Ґжеґож Гільдебрандт.
На думку експерта, люди обережніші і готові заплатити дещо більше, зате поїхати з добрим туроператором. Не шукають знижок, які можуть виявитися поїздкою без гарантованого повернення. Дані про організаторів екскурсії доступні на інтернетній сторінці Міністерства спорту і туризму.
Польські підприємці розраховують на розвиток бізнесу в Хорватії після вступу цієї країни до Європейського Союзу 1-ло липня. Минулого року товарообіг між Польщею та Хорватією склав майже півмільярда євро. Про плани розгорнути свою діяльність над Адріатичним морем повідомляють гіганти – наприклад, страхова компанія PZU, та менші фірми – як EuroLOT. Найбільший польський страхівник зацікавлений купівлею компанії Хорватія Страхування (Croatia Osiguranje), навіть якщо продаватиметься лише частина акцій. Натомість, авіакомпанія EuroLOT констатує, що торік Хорватію відвідало понад півмільйона поляків, передусім туристи. Отже, можливо, частина з них цього року змінить засіб транспорту. Торішні маршрути до Спліта, Дубровника і Задара здобули величезну популярність.
Н.Б.