У українському Луганську почало діяти своєрідне вікно для польських фірм – інвестиційний парк Агрогород Луганськ. Він дещо подібний до передового польського сільськогосподарського та продовольчого оптового ринку Броніше, що неподалік Варшави.
Від польського ринку Броніше Агрогород відрізняється тим, що в луганському інвестиційному парку є не тільки торгові майданчики, склади-сховища, холодильні установки, власний транспорт, а й логістичний центр, ринок сільгосптехніки, банк, служба бухгалтерського обліку. А також налагоджено виробництво, трансфер технологій, вироблення сировина для продукції...
Днями представники комплексного польско-українського інвестиційного проекту для агробізнесу Агрогород Луганськ виступали на варшавському Polish Food Export Forum, де розказали про принцип функціонування проекту. Саме на цьому форумі можна було й зустрітися з головою комітету східної співпраці Крайової Господарчої палати Тадеушем Намединським та його сином Пьотром Намединським - представником Агрогороду Луганськ:
- Агрогород знаходиться у самому центрі вільної економічної зони Донбас і в нашому інвестиційному центрі можна користуватися її привілеями. Маючи у нас фірму, можна постачати свій товар не лише в Україну, а й далі на Схід, у Росію. Причому з нульовою ставкою, оскільки у випадку польського виробництва а Агрогороді Луганськ, сертифікат буде український. Луганськ знаходиться тридцять кілометрів від кордону з Росією, - каже Пьотр Намединський.
Проект Агрогород Луганськ стартував два роки тому. Сьогодні тривають переговори з різними фірмами, три з яких вже почали роботу в Агрогороді:
- У самому центрі Луганська ми маємо першу інвестицію, пов’язану з Агрогородом, - Центр торгівлі сільгосппродукції Поляна. Польський фермер Єжи Конік відкрив там першу сучасну, шестигектарну плантацію полуниць. Наступного року плантація розшириться до 48 га. Управляють господарством – поляки, працівники ж, - місцеві українці, - каже Пьотр Намединський.
Чи в Україні існують подібні проекти?
- Ні, не існують, є гуртові ринки, які здебільшого не діють, бо вони повинні обслуговувати місцевих виробників. Цієї умови не було дотримано, і тому склади і приміщення там часто стоять порожніми. Ми ж спершу інвестуємо у навчання управлінських кадрів, в організацію груп фахівців, потім за участю польських підприємств задіюємо часткове виробництво і доповнюємо його імпортом з Польщі. Згодом буде потрібний логістичний центр. В Україні сьогодні мало приміщень зимового зберігання продуктів, а ця технологія швидко пішла вперед, кадрів для її обслуговування дуже мало. А наш проект завдяки тому, що фірма, яка функціонує у Агрогороді має свій склад зберігання і власну гуртовню, значно зменшує бізнесовий ризик. Адже підприємці вже нікому не платитимуть за посередництво, діє принцип – товар-гроші, - каже Тадуеш Намединський.
Пьотр Намединський каже, що бачив в українських крамницях багато польських продуктів (соки, йогурти, яблука), які везуться на Луганщину майже дві тисячі кілометрів і продаються у двічі-тричі дорожче, ніж у Польщі. А Агрогород надає можливість польським фермерам зняти мито і частину коштів транспорту, щоб збільшити рентабельність.
Тадуеш Намединський впевнений, - аби вести успішний бізнес в Україні, треба бути там, на місці:
- Коли там не перебуваєш, то треба розраховувати на посередників, які не дуже зацікавлені промоцією даної фірми, бо вони мають багато фірм і промують ті підприємства, які дають їм більше заробити. А ми пропонуємо базу польських фірм в одному місці, так безпечніше. Поки що є три проекти, які вже приносять прибуток, і 14 опрацьовуються. Польські бізнесмени здебільшого переживають за здійснення оплат,- польські інструменти цього не забезпечують, а процедури урядової програми підтримки експорту занадто повільні, багатомісячні, тим часом, вікна ринкової ніші виникають несподівано і реагувати треба, тобто висилати товар, протягом тижня-двох. А колективна діяльність (йдеться про виробничі групи) та ще й зі своїм складом і холодильним устаткуванням значно зменшує ризик, - каже Тадуеш Намединський.
Батько і син Намединські кажуть, що підпишуть чи не підпишуть Угоду про асоціації, їхній проект Агрогород Луганськ все одно приноситиме користь полякам і українцям. Місцева, обласна адміністрація також прихильно ставиться до проекту Агророду, підтримку забезпечено і на високому рівні, зокрема і в українських міністерствах. А повертаючись до слів Намединських про інвестування у навчання управлінських кадрів, то у Варшаві довелося зустріти студентку Анастасію Лутай з Луганська, що навчається в Польщі для майбутньої роботи в Агрогороді...
Голова комітету східної співпраці Крайової Господарчої палати Тадеуш Намединський каже, що досвід луганського Агрогороду буде поширюватися:
- Цей проект буде копіюватися і для інших східних країн. З цього приводу ми розмовляємо з Росією, вже є лист про наміри. Ведемо переговори з Казахстаном. Це модель порівняно безпечного і ефективного здобування ринків. Бо польські експортери все ще слабо використовують потенціал ринків країн колишнього Радянського Союзу, - каже Тадуеш Намединський.
Інвестиційний парк Агрогород Луганськ знаходиться на території підлуганського Лутугінського району, який є партнером одного з найрозвиненіших польських повітів Легьоново, що під Варшавою.
Володимир Прядко