Курси валют у Національному банку Польщі:
1 EUR – 4,16 PLN
1 USD – 3,04 PLN
1 UAH – 0,36 PLN
«Зимова» Польща рахує збитки, а поляки – в очікуванні зимових канікул. Бескиди, Закопане, Бєщади – хоча на календарі січень, а 20-го числа розпочинаються зимові канікули, снігу майже немає.
Горяни кажуть, що третину сезону вже втрачено, а втрачене вже не повернеш. Особливо нарікають у Бескидах, мовляв, гостей з-за східного кордону тут було як кіт наплакав, бо, певно, більшість українців їхало далі, в район Закопаного. Тепер ось взагалі пустка, бо гості з-за кордону виїхали, а польські відпочивальники ще не приїхали. Добре, що хоч прогнози погоди дають горянам надію на мороз і сніг. А ось у горах Підгалля власники спусків, готелів та ресторанів не тільки рахують збитки, а й на польські канікули – кажуть – розраховувати нема чого. Тому у цьому регіоні рятуються штучним снігом. У кращій ситуації курортні місцевості Бялка Татшанська та Юрґув, бо туди не дійшли теплі вітри, які вивіяли майже увесь сніг польських Татрів. Ситуацію в цих горах, все ж таки, врятували туристи з України, Білорусі та Росії, які провели тут першу половину січня. Але популярний зимовий курорт Карпач сьогодні майже порожній – 70% готелів, пансіонатів та квартир під найм не заповнені. Кепські справи також у власників лижних станців у Бєщадах, – вони свої збитки оцінюють на 200 тисяч злотих.
Останніми роками у Польщі, великою мірою завдяки євросоюзним коштам, було відкрито кілька пасажирських летовищ, зокрема й поблизу українського кордону – під Люблином та під Ряшевом.
Але, як наголошує газета «Nasz Dziennik», Польща втрачає шанси на будівництво наступних регіональних аеропортів. Адже пресовий речник Міністерства інфраструктури і розвитку Піотр Попа стверджує, що «згідно з новими євросоюзними розпорядженнями на нову фінансову перспективу ЄС, летовища матимуть можливість користуватися європейськими засобами в обмеженому вимірі, здебільшого коли йдеться про безпеку авіаруху в мережі TEN-T. Розпорядження охоплюватиме лише діючі летовища». Газета переконана, що від такої зміни місцеві органи самоврядування зазнають збитків, бо ж, наприклад, у Підляському, Свєнтокшиському та Вармінсько-Мазурському воєводствах на підготовку до будівництва майбутніх летовищ вже було витрачено десятки мільйонів злотих.
Інтернетний портал з міста Домброва, що у Сілезії, naprawmyto.pl (тобто полагодьмо це), виявився справжнім хітом.
Від жовтня минулого року жителі за його допомогою зголосили більше тисячі справ, що вимагали швидкого втручання відповідних міських служб. Справи стосуються різних проблем, – від дірявих доріг та тротуарів, відсутності каналізаційних стоків, до покинутих автомобілів і перегорілих лампочок. Домброва Ґурніча – це чотирнадцяте місто у Польщі, але єдине у Сілезькому воєводстві, яке рішилося долучитися до проекту, що його реалізує Фонд робітні досліджень та соціальних інновацій «Stocznia». Словом, це єдине місто у Польщі, де на зголошення до інтернет-порталу реагують безпосередні працівники міста. Без відповіді, – як вони стверджують, – не залишається жоден запит.
В.П.