Чи борг України великий?
PR dla Zagranicy
Lidia Iwaniuch
28.02.2014 15:00
Не той банкрут у кого борги, а той, кому на ринку вже ніхто грошей позичити не хоче - вважає польський економіст
ФОТО: Польське радіо
Курси валют у Національному банку Польщі:
1 EUR – 4,16 PLN
1 USD – 3,02 PLN
1 UAH – 0,29 PLN
Чи борг України великий? – на це запитання у виданні «Rzeczpospolita» відповідає польський економіст Вітольд Орловський. В його оцінці, у випадку кожного боржника важливе значення має не лише масштаб заборгованості, але також його доходи. В економіці, де існує надзвичайно велика тіньова зона, урядові важче збирати податки. Якщо додатково економіка страждає від корупції – ситуація продовжує погіршуватися. Не кажучи вже про те, що величезна кількість доходів потрапляє до рук вузького кола суперзаможних олігархів. Отже, така ситуація – це для економіки малообнадійлива перспектива.
Друга важлива річ – це те, кому боржник винен гроші. Якщо в основному своїм власним громадянам (як наприклад в Італії) – тоді ситуація не є найгірша. Але якщо закордонним інвесторам, а так є у випадку України – тоді справа серйозніша.
Наступна річ – це заангажованість закордонного капіталу, якщо вона довгострокова – ризик несподіваного відпливу - не такий великий. На жаль, у випадку України, заборгованість короткотермінового характеру, і кредити треба віддати наступного року.
Четверта річ – для оцінки ситуації важливі резерви, які має дана країна, особливо валютні резерви. У Польщі вони на рівні 100 мільярдів доларів, і є стабільними. В Україні впали наполовину, до небезпечно низького рівня 15 мільярдів доларів.
Але найважливіше – наголошує польський економіст – не той банкрут у кого борги, а той, кому на ринку вже ніхто грошей позичити не хоче. І ось це основна проблема України. Ринкові оцінки ситуації України однозначні – банкрутство ось-ось. Хіба що з Заходу надійде фінансова підмога.
Л.І