Logo Polskiego Radia
Print

Буде європейська газова спільнота

PR dla Zagranicy
Volodymyr Priadko 07.05.2014 16:15
  • Gaz EU Zarobitczany 7.05.14.mp3
Повернення до вугілля, диверсифікація постачання, спільна закупівля, використання сланців, фінансування інфраструктури та опрацювання аварійного плану
euobserver.com

У рубриці “Економіка і Бізнес” цього разу поговоримо про те, як Польща створює Європейський енергетичний союз та про новий польський закон про іноземців.

Глава уряду Польщі Дональд Туск ініціював і втілює у життя об’єднання країн ЄС в енергетичний союз, який допоміг би знизити залежність європейських країн від постачань газу з Росії. Задля цього польський прем’єр об’їздив головні столиці континенту і переговорив з лідерами ЄС про те, що надмірна залежність від російських енергоносіїв робить Європу слабкою. Розбудовувати енергетичний союз, заснований на принципах солідарності і спільних економічних інтересах, польський прем’єр пропонує за аналогією з банківським союзом або раніше створеним Євроатомом, який контролює торгівлю ураном.

Невтомний Дональд Туск після європейського „енергетичного” турне, 5 травня зустрівся у Варшаві з главою угорського уряду Віктором Орбаном. Розмовляли не лише про події в Україні, а й про енергетику: „У питанні енергетичного союзу, Польща здобула чергового прихильника”, - заявив прем’єр-міністр Туск і додав:

- Я із задоволенням сприйняв позицію прем’єра Віктора Орбана, яка підтримує концепцію енергетичного союзу. Тож, наша спільна мета, - збільшення диверсифікації та енергетичної незалежності для наших держав і для усього Європейського Союзу. Кожна монополія, особливо в енергетиці, некорисна, тому й варто її ліквідувати, - каже Дональд Туск.

Глава уряду Польщі пропонує Європі пакет шести елементів: повернення до вугілля, диверсифікація постачання енергоносіїв, спільна закупівля газу, використання сланцевого газу, фінансування інфраструктури та опрацювання аварійного плану.

У самій Польщі місцеві експерти загалом схвально сприйняли ідею створення енергетичного союзу в рамках ЄС. Але, як наголошує новостворений телевізійний канал TVN24 BIS, щоб реалізувати у Євросоюзі ідеї Дональда Туска необхідно ще попрацювати над відповідною інфраструктурою і законодавством:

- Солідарність, також і в політичному значенні цього слова, - це справа важлива, важливі також засоби, бо сланцевий газ, знаходиться поки що тільки у фазі, так би мовити, „сланцевого ельдорадо”. Тут головне значення має єдине законодавство на території усього Євросоюзу. Взагалі, про кожний з 6-ти пунктів, запропонованих Дональдом Туском, ми могли б говорити принаймні з годину, а загалом, енергетичний союз як цілість – це чудовий проект, гарний також задум щодо тиску на росіян, але є й слабкі пункти, які вимагають доопрацювання, - говориться у коментарі каналу TVN24 BIS.

***

Колишній віце-прем’єр Польщі Януш Штайнгоф похвалив керівництво України за те, що воно вирішило подати у Стокгольмський арбітражний суд справу ціни російського газу. Експерт при цьому нагадав, що й Польща не так давно подавала в арбітраж справу щодо ціни на газ та спосіб її начислення. І виявилося, що після цього, можна було від росіян домогтися певного компромісу. Та й заборгованість України перед Газпромом, - “це наслідок ведення ними такої бухгалтерії, тому цю суперечку повинен вирішити арбітраж”, - наголосив колишній віце-прем’єр Польщі Януш Штайнгоф і додав: “Це не українці створюють проблеми з транзитом, а росіяни. Раніше були проблеми з транзитом через Білорусь і їх також створювали росіяни, для того, щоб захопити білоруські газопроводи. Такою поведінкою росіяни знижують свою вірогідність сумлінного постачальника”.

***

Віце-президент Європейської Комісії Сім Каллас, у зв’язку з продовженням російського втручання в українські справи, представив економічний прогноз на майбутнє. Невизначеність, що склалася, - це серйозний ризик для економіки ЄС. Сім Каллас, який відповідає за валютно-економічні питання заявив, що найбільш вразливі ті держави, економіка яких значною мірою залежить від Росії: країни Балтії, Фінляндія та Кіпр. Разом з тим, комісар підкреслив, що наслідки газової кризи дошкульно відчула б також і Росія:

- Немає сумнівів, що така криза мала б негативні наслідки для російської економіки, позаяк більше 50% прибутків центрального уряду надходить з продажу газу і нафти. Отже, якщо хтось думає про припинення поставок енергоносіїв, повинен брати до уваги серйозні фінансові втрати. Ми весь час уважно спостерігаємо за розвитком подій, але те, що війна справа дуже коштовна, - це точно, - Сім Каллас.

***

Закінчуємо рубрику “Економіка і Бізнес” коротенькою розмовою з Марією Якубович, яка займається проблемами українських працівників у Польщі, вона підкаже заробітчанам, що їм дасть новий закон про іноземців, який почав діяти з травня 2014 року...

/

Експерт Марія Якубович наголошує, що інколи роботодавці намагаються працевлаштувати заробітчан нелегально, на це не слід погоджуватися. Крім цього, на думку власниці фірми „Emilia-Linguae” останнім часом кількість працівників з України у Польщі не зменшується, а збільшується.

В.П./TVN24 BIS/IAR

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти