За словами Марека Савіцького, домовленості про скасування Україною ембарго на польську свинину були досягнуті в середу, 28 травня, під час пленарної сесій Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин, яка зараз проходить в Парижі. Якщо все піде добре, - наголосив польський міністр, - то вже 4-ого червня в Києві буде підписано угоду про скасування ембарго на постачання польської свинини на український ринок.
- Якщо я буду мати стовідсоткове підтвердження готовності відповідних документів, то 4-ого червня ми їх підпишемо з українським міністром. Але наразі чекаємо остаточного рішення. Доки українська сторона не підпише документи і не почне реалізовувати домовленості, доти я ставлюсь до цього дуже обережно, тому що стосовно яловичини відповідні документи ми підписували з трьома міністрами, але вони не виконувались. Напевно це якась внутрішня проблема української адміністрації. Треба буде і це питання узгодити з українським міністром, якщо мій візит в Київ відбудеться.
Редакції Української служби Польського радіо наразі не вдалося отримати офіційне підтвердження цих домовленостей від українського Міністерства аграрної політики та продовольства, оскільки, за словами прес-служби, українська делегація ще не повернулась з Парижа. Однак на Урядовому порталі з’явилось повідомлення про те, що під час пленарної сесій Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин «важливою проблемою для обговорення стало питання введення Україною тимчасових заходів у зв’язку із виявленням випадків африканської чуми свиней у Литві та Польщі». Докладніше про перемовини з польською стороною українське міністерство не повідомляє. Проте, президент Асоціації свинарів України Артур Лоза, посилаючись на власні джерела, нам підтвердив досягнення домовленостей.
- У нас теж є інформація, що 4 червня під час візиту міністра агрополітики Польщі на виставку "Агро-2014" в Київ це ембарго буде скасовано, і шлях польської свинини до України буде відкритим.
В свою чергу Марек Савіцький зазначив, що причиною відсутності офіційних оголошень є те, що ще вчора ввечері він разом з головним ветеринарним лікарем України проводив перемовини щодо остаточного протоколу.
- Якщо українська сторона не дотримається домовленостей, які було досягнуті з українською інспекцією в Парижі, і цей протокол не буде готовий на 4 червня, то звичайно не поїду туди. Проте все йде до того, що цей документ щодо скасування ембарго на свинину для Європейського Союзу, а також на яловичину, буде підготовлений та підписаний.
Водночас сьогодні, як повідомило польське міністерства сільського господарства, з’явилася підозра щодо третього випадку африканської чуми свиней у східних регіонах Польщі. За словами Марека Савіцького, мертвого кабана знайшли в Підляському воєводстві, недалеко від кордону з Білоруссю.
- Проводиться тестування щодо одного випадку, який стався на польсько-білоруському кордоні, а саме на прикордонній річці. Зараз чекаємо результатів з підтвердженням або спростуванням іспанською лабораторією. Цей випадок, який ми зараз досліджуємо, відбувся в зоні обмеження, яку ми визначили до цього, а саме з прикордонній зоні.
Також, міністр зазначив, що цей випадок не матиме негативний вплив на рішення Києва.
Нагадаємо, з 30 січня діє російське ембарго на свинину з ЄС. Москва ввела його у зв’язку з виявленням в Польщі та Литві випадку африканської чуми свиней. У Польщі двох мертвих диких кабанів знайдено недалеко від білоруського кордону. У свою чергу 17 лютого цього року Україна заборонила ввезення свинини з Польщі. Варто зазначити, що заборона на експорт польської яловичини в Україну діє з 2008 року.
Для польського уряду скасування ембарго українською стороною було принциповим питанням, оскільки ринок України є важливим для польської економіки. За статистикою, минулого року експорт свинини в Україну склав 19,2 тисячі тонн на 33 млн євро. За словами віце-прем’єра польського уряду Януша Пєхоцінського, останні півроку тривали перемовини з Києвом і позиція Варшави була дуже жорсткою.
- В цьому питання ми дуже ефективно проводили перемовини. І Марек Савіцький, і я особисто останні півроку вели інтенсивні переговори з українцями в жорстких умовах. Наголошували, що якщо не буде взаємності, то польська солідарність не лише на суспільному рівні, але й на рівні бізнесу, буде згасати.
Водночас, скасування ембарго для польської свинини, - каже президент Асоціації свинарів України, - не несе загрози для обвалення цін на ринку, а також не матиме великого впливу на українських виробників.
- Ринкова кон'юнктура така, що ціна на свинину живою вагою в Польщі та в Україні майже однакова. З огляду на загальні тенденції, а вони такі, що обсяги польської свинини на український ринок щорічно зменшуються, то ми не сподіваємося великого впливу.
Він зазначив, що у 2012 році Польща, як імпортер свинини в Україну, посідала третє місце, поступаючись лише Бразилії та Німеччині, а в 2013 році ці показники зменшились майже вдвічі, відтак Польща була лише п’ятою. Не дивлячись на те, що Україна не може наповнити ринок свинини самостійно і ще кілька років потребуватиме імпорту м’яса, за словами експерта, тенденція на зменшення продажу польської свинини на український ринок буде збережена.
Денис Шпігов