Курси валют у Національному банку Польщі:
1 EUR – 4,19 PLN
1 USD – 3,77 PLN
1 UAH – 0,17 PLN
«Gazeta Wyborcza» пише, що руйнуються плани Ґазпрому прокласти газогін, що обминав би Україну. Раптом росіяни розірвали контракт з італійською компанією Saipem на прокладення цієї труби Чорним морем. Це – черговий сигнал, який свідчить про проблеми Росії з будівництом газопроводів, завдяки яким Ґазпром міг би відмовитися від експорту блакитного палива транзитними трубами через Україну. Попри заяви Москви, минулого місяця також не підписано остаточної угоди з Туреччиною у справі проекту «Турецький потік». З планованою пропускною здатністю у розмірі 16-ти мільярдів кубометрів газу на рік, Росія могла б припинити транзит Україною до Туреччини. Але не могла б відмовитися від пересилання газу до Західної Європи після 2019-го року, коли закінчиться нинішня транзитна угода з Україною. Не дивно, що президент Владімір Путін наказав Ґазпромові почати переговори з Києвом на тему продовження домовленості про транзит – відзначає польське видання.
«Dziennik. Gazeta Prawna» пише про масову еміграцію польських лікарів. Від вступу Польщі до Європейського Союзу виїхало вже 11,4 тисячі лікарів, тобто майже одна десята. «У наших лікарнях бракує медиків. Щораз частіше вони вибирають працевлаштування за кордоном. Чи йдеться лише про кращу заробітну плату?» – запитує газета. Відповідь на це – у розповіді лікарки, яка зізнається, що в Польщі вона часто працювала в напруженні, подібно як її колеги, через нестійкі рекомендації Національного фонду здоров’я, що фінансує медичні послуги. У Польщі, розповідає працівниця, панує атмосфера страху, що напишуть щось неправильно – й треба буде платити штраф; за її словами, причепиться Національний фонд здоров’я. «У Польщі я заповнювала документи не з медичною метою, а на випадок частих контролей або й суду (...). Це страшенно втомлювало», – каже лікарка.
Закінчується полуничний сезон. Цього року ягід було менше, ніж торік, – передусім, через несприятливу погоду. Висока температура і посуха спричинили те, що якість, величина і смак ягід були гіршими. Власники полуничних полів навіть кажуть, що дрібних ягід уже не окупається збирати. Полуницю у Польщі можна буде купити ще протягом тижня. А любителі літніх ягід і фруктів знайдуть черешню, вишню й малину.
«Puls Biznesu» застерігає: «Не марнуй їжі». Йдеться про економність: у полі, в транспорті, у холодильнику – скрізь можна зекономити багато харчових продуктів. Найчастішим приводом їх викидання є те, що ми проґавили термін придатності. Овочі, фрукти, м’ясо і хліб потрапляють на смітник. Британський еколог Трістам Стюарт переконує жителів заможних країн перестати викидати третину того, що вирощено. Марнотратство починається на етапі виробництва: фермери викидають 30 відсотків сільськогосподарських продуктів, яких вигляд не задовольняє торгових мереж. Тимчасом, крива морквина, картопля з пламами та надто малі огірки знайшли б покупців, якби зменшити їхню ціну. Перейнятися цим варто й у Польщі, де щороку викидають аж 9 тонн продуктів.
Н.Б.