Курси валют за Національним банком Польщі:
1 USD – 3,79 PLN
1 EUR – 4,14 PLN
1 UAH – 0,18 PLN
................
Згідно вступним даним Головного статистичного управління, впродовж п’яти місяців цього року експорт товарів з Польщі досягнув рівня 72 мільярдів євро, тобто на 6,2% більш, ніж торік. Імпорт у першій половині 2015 року склав 69,1 млрд євро (на 0,9 % більше, ніж минулого року). Свою позицію в експорті з Польщі зміцнили ринки Європейського Союзу (сюди Польща продала 79,4 % товарів). Погіршилися, натомість, показники експорту в Україну (на 13% менше ніж минулого року) та Росію (на 32%).
Рівень безробіття у Європейському Союзі – незмінно високий. За даними статистичного управління ЄС Євростату, у червні процент безробітних у Єврозоні складав 11,1 %, у всьому ЄС – 9,6%. Це означає, що в країнах, які входять до зони спільної валюти євро, праці не мають 18 мільйонів громадян, а в загальноєвросоюзному масштабі безробітних нараховується 23 мільйони осіб. Найгірша ситуація в Іспанії – тут понад 22% громадян не можуть знайти працевлаштування, найкраще з працею в Німеччині – неповні 5% німців залишаються без праці.
Сьогоднішній «Dziennik. Gazeta Prawna» публікує розлогий репортаж про українок на польському ринку праці. Газета описує ситуацію жінок, які працюють в одній галузі – доглядальницями за літніми та хворими людьми. «Минулого року у Польщі видали українцям майже 29 тисяч дозволів на роботу. Скільки таких дозволів отримали доглядальниці – не відомо, але припускаю, що небагато, – пише журналістка Сильвія Чубовська». Авторка репортажу обдзвонила людей, які через сайти та газети, шукали доглядальниць-українок. Як пише, жоден з поляків навіть не натякнув на якийсь договір з працівницею, усі хотіли, щоб жінки працювали «на чорно», тобто неофіційно. Як каже одні із співрозмовниць, пані Лариса, «роботодавець воліє заплатити на 100-200 злотих більше, ніж морочити собі голову із різними податками, страхуванням тощо». За цілодобову опіку над літньою жінкою пані Лариса отримує неповні 2000 злотих за місяць, плюс харчування та проживання у «господарів», як називає поляків, у яких працює. Жінка усвідомлює, що в разі хвороби або нещасного випадку ніхто їй не допоможе, а якщо прийде контроль з Інспекторату праці, то матиме неабиякі проблеми. Але, як каже, має дітей, яких мусить за щось годувати.
Я.С.