Безробіття у Польщі в лютому залишилося на попередньому рівні 10,3%
PR dla Zagranicy
Olena Babakova
23.03.2016 14:53
Економічний дайджест: курси валют, вплив терактів на фондові ринки, диспропорція у зарплатах між чоловіками та жінками
pixabay.com
Курси валют за Національним банком Польщі:
1 EUR – 4,25 PLN
1 USD – 3,80 PLN
1 UAH – 0,15 PLN
Європейські ринки доволі спокійно відреагували на теракти в Брюсселі. Курс євро щодо світових валют лише незначно знизився. Найбільших втрат як наразі зазнала економіка самої Бельгії – її збитки через атаки ІДІЛу економісти оцінюють принаймні у 4 мільярди євро.
У лютому цього року рівень безробіття у Польщі утримався на позначці 10,3%. Це означає, що ситуація на ринку праці не змінилася порівняно з січнем, але є ліпшою, ніж рік тому – у лютому 2015-го безробіття в Польщі наближалося до 12%. Наразі у Польщі зареєстровано понад 1 мільйон 600 тисяч безробітних, 85% з них не мають права на соціальну допомогу з боку держави.
Організація економічної співпраці та розвитку оцінює стан польської економіки як стабільний, однак попереджає: якщо влада хоче реалізувати амбітні соціальні програми, їй доведеться ввести нові податки. Наразі Польща серед лідерів євросоюзного рейтингу країн, які дозволяють бізнесу податкові канікули чи просто недоотримують закладені у бюджеті гроші. Наприклад, Варшава щороку не отримує навіть 20% ПДВ. У поєднанні з поганою картиною в демографії – у наступні 50 років кількість працездатного населення в Польщі впаде на 40% – уряд просто не матиме інших джерел наповнення бюджету, ніж більші податки та збори.
На польському ринку праці досі існують диспропорції у винагородах між чоловіками та жінками. Так, найбільшими вони є у секторі фінансів. Хоч з 250 тисяч працівників банків та страхових фірм 66% це жінки, однак представниці чарівної статі отримують у середньому на 37% менше, ніж їхні колеги-чоловіки. Наприклад, в медицині різниця у заробках не перевищує 17%, а в гастрономії – 12%. Є, до речі, у Польщі сфери, де жінки систематично отримують більше: це транспорт та будівництво.
Найбільш численною та найбагатшою групою туристів у світі є китайці. Не зважаючи на клопоти китайської економіки, саме громадяни Піднебесної під час закордонних вояжів минулого року витратили 215 мільярдів доларів. Це на 53% більше, ніж рік перед цим. Статистика говорить, що щодесятий турист у світі походить з Китаю. У ЄС китайські туристи найбільше вподобали Британію та Німеччину. Серед туристів до Польщі частка китайців не перевищує 5%.
О.Б.