Середня зарплатня у Польщі утримується на рівні 950 євро
PR dla Zagranicy
Olena Babakova
11.05.2016 15:03
Економічний дайджест: хто в Європі платить скільки податків, чи поляки хочуть їхати на заробітки на Захід, торгівля в Інтернеті
cash-andra.blogspot.com
Курси валют у Національному банку Польщі:
1 EUR – 4,42 PLN
1 USD – 3,89 PLN
1 UAH – 0,15 PLN
Головне статистичне управління Польщі оприлюднило дані про середню зарплату поляків у першому кварталі цього року. Вона склала 4181 злотий і 49 ґрошів, тобто – приблизно 950 євро. Нагадаємо, це сума до відрахування податків, медичної страховки та внеску до фонду соціального страхування. Ці відрахування поглинають близько третини зарплати поляків.
Успіх Варшави у Брюсселі – 11 країн-членів ЄС виступили проти оновлення законодавства у справі відряджених працівників, що його ініціювала Єврокомісія. Кілька місяців тому єврочиновники запропонували, аби працівники з країн ЄС, що працюють в інших країнах Спільноти в рамках відрядження, мали контракт лише до 24 місяців та отримували зарплатню, прив’язану до стандартів країни праці. Подібні зміни найбільше б вдарили у польських підприємців – у ЄС в рамках системи постійних відряджень працює 430 тисяч поляків. Нова директива збільшила б витрати на оплату праці для польського бізнесу і змусила б до ліквідації багатьох посад.
Польська влада планує реформувати податкову систему. Наразі у Польщі для фізичних осіб встановлений прибутковий податок на рівні 18% та так званий податок для багатіїв 32%. При нагоді видання «Dziennik Gazeta Prawna» нагадує, які податкові ставки функціонують в інших країнах ЄС. На їхньому тлі польські платники податків мають чи не найлегше: у сусідній Німеччині мінімальний податок це 14%, проте максимальний – 45%, у Франції мінімальний 5%, максимальний – 49%. У Данії та Швеції навіть мінімальні податкові стягнення встановлені на рівні 32%. Якщо на заході континенту існує диференціація, то східні сусіди поляків пішли шляхом запровадження лінійного податку, він варіює від 10% у Болгарії — до 23% у Латвії.
Хоч у Польщі зменшується рівень безробіття та зростає кількість вакансій, щоп’ятий поляк все одно роздумує над можливістю поїхати цього року на заробітки на Захід. Таких, що однозначно налаштовані принаймні на сезонну трудову міграцію, є 7%, – виникає з даних опитування компанії Work Service. Щоправда, про постійну еміграцію зараз мріють лише 17,4% поляків, тоді як ще кілька років тому ця цифра сягала майже 30%. Найбільше людей – третина потенційних емігрантів – мріє про Німеччину, одна п’ята обрала б Британію, третій бажаний напрямок міграції це Голландія.
Набирає обертів торгівля в Інтернеті – вже понад 20 тисяч онлайн-магазинів зареєстровано у Польщі. Минулого року вони продали товарів на 7 мільярдів євро. До речі, через польські інтернет-магазини купують не тільки місцеві мешканці: чимало замовлень складають також німці, британці та росіяни. Самі поляки натомість часто роблять замовлення у магазинах за кордоном, найчастіше у США – 28% замовлених закордонних покупок.
О.Б.