Курси валют у Національному банку Польщі:
1 EUR – 4,18 PLN
1 USD – 3,73 PLN
1 UAH – 0,14 PLN
Наступного року уряд призначить майже 5 мільярдів злотих (1 мільярд 200 мільйонів євро) на валоризацію пенсій. Ще 10–12 мільярдів коштуватиме зниження пенсійного віку. Повідомлення про вищу пенсію чекають у Польщі дев’ять мільйонів осіб. Це відбудеться лише 1 березня 2018 року, але вже тепер починається гра за те, хто скільки отримає грошей. Причому, – коментує видання «Gazeta Wyborcza», – Закладові суспільного страхування сприяє добра кон’юнктура і щораз більше число українців, які працюють на польських пенсіонерів.
При нагоді дитячого свята, що відзначалося 1 червня, видання «Rzeczpospolita» звертає увагу – «Діти коштують нам щораз більше». Щоденник публікує дані про те, скільки коштує утримання та навчання одного нащадка до 18-річного віку. Згідно з підрахунками компанії Open Finance, це може бути навіть 250 тисяч злотих (майже 60 тисяч євро). Своєю чергою, Центр імені Адама Сміта оцінює ці витрати на 176–200 тисяч злотих (до 48 тисяч євро) за одну дитину, 317–368 (майже 88 тисяч євро) за двоє дітей, у випадку трьох дітей це 422–484 тисячі злотих (116 тисяч євро), а якщо йдеться про четверо дітей – 528–582 тисячі злотих (139 тисяч євро).
Європарламент позитивно оцінив зменшення ставки ПДВ на електронні книжки та газети. Невдовзі їх ціни можуть знизитися. Країни ЄС чекали позиції євродепутатів у цій справі. Очікується, що вони схвалять пропозиції Європейської комісії. Зараз найнижча стандартна ставка ПДВ на такі видання – це 15 відсотків. Чимало країн, серед них Польща, вже давно пропонувало поставитися до електронних видань як до друкованих і охопити їх зниженою ставкою податку. Досі Єврокомісія аргемунтувала, що це – не товари, а послуги і тому податок має бути вищим. Асоціація європейських видавців очікує швидкої постанови про зменшення податку, аргументуючи, що розвиток ідеї читання повинен бути в центрі політики ЄС у сфері культури.
Газета «Rzeczpospolita» звертає увагу, що друковані тексти в газетах люди читають довше, ніж електронний зміст на екрані комп’ютера чи планшета. Також надруковані на папері реклами приковують більше уваги. У дослідженні простежено рух очних яблук, визначено кількість і час поглядів, рівень зосередження та ширину зіниць. Виявляється, що Інтернет має перевагу під оглядом часу, який присвячено на перегляд статті, проте, більше емоцій приносить гортання справжньої преси.
Н.Б.