Logo Polskiego Radia
Print

Електромобільність набирає обертів

PR dla Zagranicy
Volodymyr Priadko 12.07.2017 16:48
  • E 12.07.17 Elektromobilność.mp3
На вулицях Варшави, Кракова, Іновроцлава, Явожна та Любліна нині пересуваються 31 електробус
Photo: Pixabay.com/paulbr75/CC0 Public Domain

У Польщі представники фірм та місцевого самоврядування готуються до запровадження екологічних видів транспорту та відповідної інфраструктури.
Поки у Міністерстві енергії та розвитку Польщі все ще працюють над законом про електромобільність, який має впорядкувати увесь ринок, зацікавлені особи вже давно обговорють цю тему на різного роду зустрічах. Так було і на недавньому Конгресі Регіонів у Вроцлаві.
Під час обговорення питання електромобільності, зокрема, наголошувалося, що органи місцевого самоврядування у Польщі вже втілюють у життя її пілотажні проекти. Наприклад, для громадського вжитку надають електробуси, будують зарядні станції чи застосовують каршерінг (новий виток в еволюції автопрокату).

Експерти згідно стверджують, що електроавтомобільна справа вже може у Польщі розвиватися, якщо для цього будуть створені відповідні умови, адже необхідно мати інфраструктуру для зарядки і податкові заохочення для покупців екологічних автомобілів.
Голова Фонду з промоції електричних автомобілів Марцін Королець, зокрема наголошував для Інтернет-порталу Newseria:

«Електричний міський транспорт – це певний символ сучасності і правдоподібно під час місцевих виборів, ця справа викликатиме неабиякі дискусії. Звичайно, для міст розвиток електромобільності – це, по-перше, набагато більший комфорт життя, це відсутність галасу, виведення з центрів міст шкідливих речовин. Тобто, це просто кращий комфорт життя».

Електромобільність – це системна підтримка економіки і якби вдалося переставити на електричний транспорт половину засобів пересування у Польщі ВВП зріс би на 1%, - запевняє Марцін Королець. «На наших очах відбувається об’єднання двох найбільших, глобальних світових галузей, - автомобільної та енергетичної», - каже Голова Фонду з промоції електричних автомобілів.
Нагадаю, що електромобільність – це один з фундаментів, прийнятої у лютому, Стратегії відповідального розвитку Польщі. На початку року Державний фонд розвитку підписав з 41 органом місцевого самоврядування спільні листи намірів у справі розвитку електромобільності. В рамках пілотажу органи місцевого самоврядування вже почали купувати екологічного характеру транспортні засоби, зокрема йдеться про придбання ними 780 сучасних електробусів.

Заступник мера міста Битом Роберт Дедерко також бере у цьому активну участь:

«Мабуть усі міста світу зацікавлені, аби впроваджувати екологічний транспорт, в тому й електротранспорт. Це сприятиме тому, що наші міста будуть чистішими, що ми не матимемо справу зі смогом. А щоб таке явище, коли люди купують подібні автомобілі було розповсюдженим, необхідно: наприклад, застосувати систему заохочення. Зокрема, звільнення від ПДВ, прискорення норми амортизації, а крім цього, - це також справа доступу до зарядних станцій для таких автомобілів.
І тут без участі органів місцевого самоврядування, які також повинні бути озброєні певними інструментами для створення майданчиків для підзарядки акумуляторів, не обійтися. На місцях необхідно також застосувати звільнення від податку на нерухомість
».

А мер міста Явожно Павел Сільберт, додає:

«Потрібно розраховувати на те, що міста, компанії чи оператори повинні збудувати зарядні станції, адже електричні автобуси, під час їзди за маршрутом, потребують підзарядження.
Не варто купувати автобуси, які можуть проїхати довгі відрізки з великою кількістю пасажирів, десь на цій автобусній трасі, все ж, таки, можна встановити заправку для швидкого зарядження, так, щоб електравтобус не втратив здібності перевозити людей на 70-80% зарядної енергії. Це робиться швидко і чітко. Ми маємо такий досвід і сьогодні на наше замовлення виробляється 23 електричні автобуси. У перспективі двох-трьох років ми б хотіли мати 80% електроавтобусного парку, а у подальшій перспективі ми хочемо закупити 20% гібридних автобусів
».

Тож, на вулицях Варшави, Кракова, Іновроцлава, Явожно та Любліна нині пересуваються 31 електробус, це лише 0,3% усіх автобусів громадського транспорту країни.
Урядова програма «Електромобільність», що її опрацювали у відомстві розвитку і енергії, передбачає, що 2021 року польськими автошляхами буде пересуватися тисячу електричних автобусів. А протягом чергового десятиліття чергові 50% автобусного табору вже повинні їздити на електроенергії. І це вимагатиме відповідної інфраструктури зарядних станцій.

Голова правління компанії Greenway Infrastructure Poland, яка займається постачанням інфраструктури для підзарядки електроавтомобілів, Рафал Чижевський говорить, що така інфраструктура перебуває лише у початковій стадії розвитку:

«Є багато суб’єктів, які думають над розвитком інфраструктури зарядки електроавтотомобілів. Це, звичайно ж, енергетичні фірми, які реалізують у Польщі такого типу проекти. Це також такі фірми, як наша, які створюють інфраструктуру і надаватимуться користувачам на комерційних принципах.
Важливою буде також роль міст, це, зокрема, пов’язане із впровадженням актуального регулювання в Польщі, готується закон про електроавтомобільність у Польщі, який накладає на міста обов’язок організації тендерів на розміщення доступних пунктів зарядження електричних автомобілів
».

Як наголошувалося на Конгресі Регіонів у Вроцлаві, у Польщі сьогодні діє 305 пунктів зарядки електроавтомобілів, найбільше у столиці. Плани передбачають до 2020 року створення 400 швидкодіючих зарядних станцій і 6 тисяч звичайних.
Рафал Чижевський вважає, що разом з високими коштами електроавтомобілів, відсутність відповідної інфраструктури – це один з ключових елементів, що гальмують популярність електрокарів.
До речі, до столиці починають прибувати електроавтобуси відомої польської фірми Ursus, яка у Любліні виконує замовлення столиці. Перший такий автобус цього тижня вже прибув до столиці, але заправна станція для нього ще не диє. Керівники громадського транспорту планують, що перші електроавтобуси пересуватимуться саме центральними вулицями Варшави.

Newseria/В.П.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти