Головне статистичне управління опублікувало дуже добрі дані про ситуацію в польській економіці за листопад поточного року. Промислове виробництво зросло на понад 9%, роздрібний продаж - на понад 10%. Що про це думають польські експерти?
Поки грудневого та річного звітів немає, зупинимося на листопадових економічних показниках. Останніми роками статистика розвитку польської економіки справді досить переконлива, але експерти, запрошені до Польського Радіо 24 - Томаш Качор з Банку крайового господарства, юридичний радник Павел Пельц та Конрад Садурський з газети «Dziennik Gazety Prawna», - добачають також певні проблеми:
«Споживчий попит дуже високий, це ще не рекорд, але він досить високий. Видно, що економіка, яка розкручується споживчим попитом і експортом, все ще розвивається, проблемою залишаються інвестиції».
Томаш Качор зауважив, що необхідно звернути увагу на будівельний сектор:
«Двоцифрове зростання, майже 20%, показує, що в інвестиціях вже щось діється. Дивлячись на дані, - це, поки що, державні інфраструктурні інвестиції, - можливо ми вже почали, нарешті, витрачати євросоюзні кошти. Усі дослідження показують, що у Польщі приватні інвестиції зазвичай йшли за інфраструктурними інвестиціями. Я думаю, це нормально – спочатку створюється інфраструктура, а потім, вона вже обростає й іншими об’єктами. Я вважаю, що наступний рік стане роком приватних інвестицій».
Повернімося до статистики, яка показує ситуацію у листопаді. Якщо споживчий попит був таким великим, то він певно ще не був викликаний підготовкою до зимових свят. Тож, цікаво що буде в грудні? Павел Пельц:
«Я думаю, що на попит вже могли впливати свята. Ми ж бачимо, рекламні акції, які змушують нас думати про Різдво та Новорічну ніч з кожним роком починаються все раніше й раніше. І ота думка про великі натовпи напередодні свят впливає на те, що про подарунки ми вже починаємо думати в листопаді. Тим більше, що між Різдвом і Новим роком в крамницях вже мало що діється. Побачимо які будуть дані за грудень».
А як ці дані впливають на наше економічне зростання? Томаш Качор каже, що 4,7% - це буде реальна цифра:
«Польська економіка мала добрий третій квартал і думаю, що четвертий також буде подібним. Хіба що трішечки повільнішим, на 0,2%, але для польської економіки, якщо ще й взяти до уваги те, що останнім часом діється довкола нас, в Європі, яка непогано розвивається, – це буде дуже добрий результат і добрий початок на наступний рік».
Я чув висловлювання колишнього керівника Національного банку Польщі Марека Бельки, який ствердив, що такого високого економічного розвитку реально не можна занадто довго утримати. Що на це представник видання «Dziennik Gazety Prawna»?
«Чинником, який би підтримував зростання економіки на довший період часу, були б оті інвестиції, про які ми раніше говорили. Споживчий попит, урядова прородинна програма 500+, поліпшення ситуації на ринку праці і зростання зарплат – це ті елементи, які сприяють витраті грошей. Люди мають більше грошей, то ж і частіше здійснюють покупки.
І тут, як Ви раніше згадали, торговельні центри починають рекламувати зимові свята вже з 1 листопада, спочатку з’являються дрібні елементи, потім ялинки і щороку ми бачимо, як рекламна кампанія накручує той святковий попит, у грудні цей попит мабуть буде ще більшим.
А щодо економічного зростання, то тут переважає згода більшості фінансових установ в тому, що у четвертому кварталі економічне зростання буде, радше ближчим до 5% ніж до 4.
Тому, помітно, що оті добрі тенденції з третього кварталу утримаються. Доброму розвиткові економіки сприяють і споживання, і попит на польські товари у світі, але великим запитанням залишаються інвестиції».
Хотілося б, аби інвестиції, звичайно, зростали, побачимо, що принесе нам наступний рік. Тим часом, заборгованість урядового і самоврядного секторів мають впасти цього року аж на 2% ВВП. Це заслуга високого економічного розвитку, міцного злотого та інфляції. Польський борг у відношенні до ВВП наприкінці 2017 року, - як підрахували в уряді та Європейському Союзі, - знизиться. І, як стверджує «Dziennik Gazety Prawna», - це заслуга розвитку та інфляції, борг Польщі на кінець 2017 року, за вітчизняною та євросоюзною методологією знизиться на 2%.
«Треба цьому радіти, такі дані дуже позитивні і найкращі починаючи з 2014 року. Така добра ситуація в країні великою мірою зумовлена дуже доброю економічною кон’юнктурою у світі. Адже, вона викликає попит на польські товари і так далі, про це вже багато говорилося.
Але, кон’юнктура характеризується тим, що вона змінюється. Тому, якщо сьогодні ми маємо зростаючу хвилю, то певно через якийсь час матимемо тенденцію падіння, і деякі експерти кажуть, що економічне сповільнення станеться вже незабаром.
І тут постає питання як добрий господар поводить себе у часи кон’юнктури або в час жнив, чи готується він до гірших часів і як готується.
Оте падіння нашого державного боргу у відношенні до ВВП – це дуже хороший прогноз. Але якщо говорити про бюджет, то ми все ще матимемо дефіцит, хоча бюджетна ситуація – як кажуть нам чергові урядовці, включаючи і міністра фінансів, а нині прем’єра Матеуша Моравєцького, - дуже добра. Але ж, ми все ще не маємо надлишку у бюджеті, ми все ще одна з небагатьох країн в Євросоюзі, яка при такій добрій кон’юнктурі не показує надлишку».
«А такий надлишок в часи декон’юнктури був би нам дуже потрібний», - додав юридичний радник Павел Пельц:
«Справді варто придивлятися до бюджетного дефіциту, бо оте падіння прогнозованої величини, це відносна вартість, бо абсолютна вартість це коли борг зростає і обтяжує майбутні покоління. А демографічна ситуація не дуже оптимістична, немає – про що говорять чергові уряди - хвилі повернення польських заробітчан. Ті люди не бажають повертатися і все більше місць праці заповнюються іммігрантами з України та інших країн.
Це показує, що так насправді, ті фундаменти економічного зростання не такі вже й здорові як нам би цього хотілося і воно стоїть на нестабільних ногах. Тому оті дані з ринку праці, - тепер вже не працівник шукає роботодавця, а роботодавець шукає працівника – не впливає на те, що поляки хочуть повертатися з еміграції, тобто щоб наша демографічна ситуація хоч трішки почала поліпшуватися».
Павел Пельц вважає, що повернення поляків з-за кордону – це був би плюс не тільки для демографії, а й для розвитку економіки. Головне, - як каже Томаш Качор, - що поки злотий не стане сильнішим у порівнянні, наприклад, з британським фунтом, масового повернення польських працівників із Заходу не спостерігатиметься.
До речі, рівень безробіття у країні над Віслою за листопад знову зменшився на один десятий відсоток у порівнянні з жовтнем і складає нині 6,5%. Тобто, кількість безробітних мільйон 67 тисяч.
PR24/В.П.