Збирання полуниці та інших фруктів, праця офіціантами та барменами, прибирання у туристичних центрах, допомога на кухні та мала гастрономія – зокрема у цих професійних сферах працівники з України охоче їдуть працювати до Польщі, - випливає з даних фірми Personnel Service, яка шукає та працевлаштовує українців на потреби працедавців у Польщі.
За інформацією польської компанії, одну з найбільших погодинних робочих ставок пропонують за збирання полуниці. Там працівники з України можуть отримати від 13 до 15 злотих нетто. Personnel Service, посилаючись на дані Головного управління статистики, звертає увагу, що у 2017 році було зібрано 178 тис. тонн полуниці у Польщі, а експерти кажуть, що цьогоріч збір врожаю може перевищити навіть 200 тис.
«У зв’язку з тим, що сезон збирання полуниці короткий, а самі ягоди швидко псуються, їх потрібно швидко зірвати та продати або переробити. Працедавці не мають виходу і мусять заохочувати людей до роботи, пропонуючи привабливу зарплатню», - наголошують вони.
Водночас, працюючи офіціантами і барменами, українці можуть заробити від 10,5 до 12 злотих, - стверджують експерти.
«Великий попит на робочі руки у гастрономії не пояснюється тільки бумом відпусток та канікул, але також результатом розвитку цілого сектора. Згідно із доповіддю GfK за 2017 рік, ринок гастрономії у Польщі збільшився на понад 10,5% і перевищив вартість 36 млрд злотих (8,4 млрд євро). На 2% збільшилося також число цілорічних закладів. Це пояснює те, чому офіціанти та бармени з України, тобто особи, котрі безпосередньою працюють з клієнтами та мають вплив на рівень їхнього задоволення, отримують пропозиції зарплатні на рівні 10,5-12 злотих нетто за годину», - звертає увагу у дослідженні президент Personnel Service Кшиштоф Інґльот.
Особам, котрі допомагають на кухні, пропонують від 9,5 до 11 злотих за годину. Громадяни України, які працюють прибиральниками або прибиральницями, можуть сподіватися на ставку від 9,5 до 10,5 злотих, - переконують експерти.
Інґлот зазначає, що польський готельний ринок має великий потенціал розвитку. А тому також у готельному бізнесі є великий недобір працівників.
Натомість одну з найнижчих ставок пропонують працівникам з України у так званій малій гастрономії.
Інґльот також звертає увагу, що сезон відпусток та канікул – це період, коли працівники з України особливо охоче приїжджають на роботу до Польщі. «На їхній приїзд впливає географічна та культурна близькість обох держав, широкий вибір пропозицій з роботою, більші зарплати та вигідний курс злотого щодо гривні. В Україні в рільництві можна заробити приблизно 800 злотих за місяць. Такі гроші українець, який збирає полуницю у Польщі, може отримати вже за 53 години роботи, тобто трохи більше, ніж за тиждень», - каже він.
Експерт також звертає увагу, що українські працівники, працюючи у Польщі, часто мають безкоштовне житло, харчування та проїзд до роботи.
PAP/Т.А.