Курси валют у Національному банку Польщі:
1 EUR – 4,28 PLN
1 USD – 3,69 PLN
1 UAH – 0,14 PLN
На економічних сторінках видання «Rzeczpospolita» читаємо: «Пропаганда успіху не має ціни». Росія не щадила грошей – за чемпіонат платить і центральний бюджет, і органи місцевого самоврядування, і державні компанії. Усе вказує, що це буде найдорожчий мундіаль в історії. Наразі відомо, що російські витрати досягли 883 мільярдів рублів (понад 12 мільярдів євро). Тобто бюджет, який, як підкреслюють росіяни, залишається відкритим, уже перевищено на понад 200 мільярдів рублів. Є думки, що остаточна ціна може сягнути навіть 19 мільярдів євро.
Для порівняння: мундіаль у Бразилії чотири роки тому коштував 12 мільярдів 600 мільйонів, у ПАР 2010 року – 6 мільярдів, а в Німеччині 2006 року – 2 мільярди 300 мільйонів євро, а господарі хвалилися, що заробили на цій події 300 мільйонів євро.
«Росіяни не зважають на витрати. Подібно було й у випадку зимової олімпіади в Сочі – її бюджет дорівнював 12 мільярдів доларів, а витрачено понад 50 мільярдів доларів», – підсумовує польська газета.
Щоденник «Rzeczpospolita» також звертає увагу на зв’язок футбольного чемпіонату з пивом. З одного боку, цей напій означає конкретний прибуток для Міжнародної федерації футболу, а з другого боку виграють також його виробники, і не лише ті, що є спонсорами мундіалю. Як читаємо, 2012 року, коли чемпіонат відбувався в Польщі та Україні, споживання пива в Польщі досягло рекордних 99,2 літра на одного жителя, тобто на 9 літрів більше, ніж два роки перед цією подією. Певно, результат був би ще кращим, якби польська збірна через погану гру не закінчила участі в змаганнях уже після трьох групових матчів.
Найбільшою проблемою для інвестицій у Польщі є відсутність працівників і зростання цін на матеріали. Такого висновку дійшли учасники 6-го Конгресу польської інфраструктури у Варшаві. Виконавці дорожніх та залізничних проектів дедалі частіше мають проблеми з ліквідністю. Причиною є низька рентабельність контрактів, на яку впливають зміни цін. Наприклад, цемент і залізничні шпали за останні три роки подорожчали на 20 відсотків, а то й більше. З браком працівників змагаються найчастіше малі і середні підприємства, яким важко задовольнити очікування зростання заробітної плати. Це стосується також працівників з України та Білорусі, тому на будівельних майданчиках частіше з’являються робітники з Азії.
Газета «Puls Biznesu» звертає увагу, що в Європейському Союзі ухвалено некорисні для Польщі принципи в сфері лісового господарства. Зміни стосуються обмеження викидів парникових газів. За чотири роки польській меблевій галузі, виробникам паперу, палет, і целюлози забракне деревини. Зате, за кордоном матеріалу буде вдосталь. Це може довести до блокування розвитку польських фірм.
Н.Б.