Logo Polskiego Radia
Print

Біржа, бензин та заробітчани

PR dla Zagranicy
Volodymyr Priadko 01.02.2012 15:00
  • Benzyn Birzha 020112 GOSPODARKA.mp3
У Польщі дефіцит робочої сили у таких галузях чи сферах: комунікація і логістика, сільське господарство та сезонні роботи, виробництво і переробка харчової промисловості, виробництво і збірка, важка промисловість, ІТ та нові технології, послуги типу BPO (Аутсорсинг бізнес-процесів) та фінанси та страхування
Volodymyr Priadko

На Біржі «зелений» тренд

Пшемислав Квєцєнь з Маклерського Дому X-Trade Brokers каже, що минулий тиждень на Варшавській фондовій біржі був дуже добрий:
- Взагалі останні два-три тижні були на ринках дуже сприятливими і, мені здається, поточний тиждень вже не буде таким прихильним. Ринки «проковтнули» всю добру інформацію, перестали звертати увагу на загрози. І справді, хороших повідомлень останнім часом було багато – і польські дані про зростання ВВП на 4,3% за 2011 рік якраз у цьому аспекті тут не грають найголовнішої ролі.
Мені здається, що найбільш корисні зміни стосовно того, що ми бачили і чого очікували раніше, це дані з Європи про кон’юнктуру, особливо Німеччини та Франції. Вони показали, що справи в цих країнах пішли на краще вже на зламі старого і нового років, а не як очікувалося – у другому кварталі 2012 року.
Це показує, що настрій на ринках може бути непоганим увесь рік і це добра новина і для Варшавської фондової біржі, і для злотого, і для польської економіки в цілому. Для нашої економіки найголовніше те, що діється в економіці нашої західної сусідки,
Німеччини.
Варто додати, що й цього тижня, принаймні у першій його половині, показники польської біржі здебільшого на плюсі.

Бензин дорогий, але незабаром трішки подешевшає

Уже кілька днів у Польщі напружена ситуація довкола цін на бензин, яка протягом останнього часу піднялася майже до 6-ти злотих за літр, що складає приблизно одне євро 40 центів, тобто майже 15 гривень.
Представники уряду кажуть, що за нинішнього, дуже напруженого бюджету, знижувати ціни вони не можуть.

Водії легкових автомобілів, які незадоволені підвищенням цін на бензин, проводять акції протесту. Спершу вони спрямували свій спротив до заправних станцій, а недавно застосували метод повільного пересування вулицями міст.
Ті, хто не протестує, – також нарікають:

Останнім часом дуже високі ціни палива і я тепер думаю на тим, чи не перейти мені на пересування громадським транспортом, бо для мене тепер їздити авто стало вже занадто дорого.

Протягом року паливо подорожчало, здається, на цілий злотий. Але я мушу їздити, бо маю таку роботу, дорожчає не тільки паливо, дорожчає усе, адже якщо бензин дорогий, то й булочки дорожчають.

Працівник однієї заправної станції, пан Юрек каже, що разом зі зростанням цін, клієнти купують пальне, але вони стали більш ощадливі:
- Вони є, тільки вони заправляються за менші гроші, видно, що люди економлять і більше уваги звертають на заощадливе пересування своїми авто. Люди дуже нарікають і шукають винних.

Однак, «найближчим часом, паливо може дещо подешевшати, проте подальша перспектива, – непевна», – вважають експерти паливного ринку. Цьому, зокрема, сприяє зміцнення польської валюти – злотого.
Кшиштоф Романюк з Польської організації нафтової промисловості і торгівлі наголошує – вже понад півмісяця ми маємо справу зі знижками гуртових цін, що повинно вплинути також і на ситуацію заправних станцій. Романюк вже помітив певний рух цін вниз – зокрема, це стосується дизельного палива:
Більш ускладнена може бути ситуація з бензином, бо тут ми постійно маємо справу з досить низькою маржею у роздрібних операторів. І правдоподібно буде такий наслідок, що ціни дизельного палива та бензину будуть вирівнюватися. А та ціна бензину, яка існує нині, повинна утриматися, натомість дизельне паливо повинно йти до такого рівня.

Кшиштоф Романюк з Польської організації нафтової промисловості і торгівлі попереджає, що якби ситуація змінилася, – йдеться здебільшого про загострення ситуації в Ірані, – то це, певно, матиме якийсь вплив на ціни палива, проте різких рухів у цій справі він не сподівається. Словом, – найближчими днями очікується невелике зниження цін на бензин, – принаймні на 5 ґрошів

Польських заробітчан замінять українські

2012 року на польському ринку праці може бракувати 25 тисяч працівинків. У цей же час, як передбачають польські аналітики, зі Сходу до Польщі приїдуть на роботу 55 тисяч осіб. А поляки, ставши заробітчанами, виїдуть цього року до Німеччини у кількості 80 тисяч.
Таким чином, Польща, за рахунок прибуття заробітчан з інших країн, зможе уникнути порожнечі після виїзду її громадян на Захід. Такі прибулі зможуть поповнити прогалину у таких професіях – комунікація, логістика чи сезонні роботи.

Від 1996 року з Польщі безперервно виїжджає більше людей, ніж приїжджає. Тому польський ринок праці, внаслідок еміграційного процесу, постійно відчуває дефіцит робочих рук.
Як подає Головне статистичне управління Польщі, у 2008-2010 роках дозвіл на роботу отримали 90 тисяч громадян, здебільшого з України, В’єтнаму та Китаю. Насправді ж, іноземців, які працюють у країні над Віслою більше, тільки багато хто з них працюють нелегально. Тому й проводиться нині у Польщі піврічний процес легалізації
тобто аболіції.

На сьогодні у Польщі відчувається дефіцит робочої сили у таких галузях чи сферах: комунікація і логістика, сільське господарство та сезонні роботи, виробництво і переробка харчової промисловості, виробництво і збірка, важка промисловість, ІТ та нові технології, послуги типу BPO (Аутсорсинг бізнес-процесів), фінанси та страхування.

В.П.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти