Хто з дітей не любить канікули? Звісно, що всі люблять! Адже літні та зимові канікули це чудова нагода відпочити від школи, побачити щось нове, знайти нових друзів. У Польщі друга половина січня і перша половина лютого це традиційно час зимових шкільних канікул. На відміну від України, де всі школярі мають канікули в один і той самий час, польська система передбачає, що в деяких воєводствах канікули розпочинаються раніше, а в інших – пізніше. Багато хто в цей час виїжджає на відпочинок на лижі з батьками, хтось вдається у подорожі до теплих країн. Для тих дітей, хто залишається у рідному місті, призначені програми «Зима в місті», які організовують місцеві відділи освіти. Це гарна можливість для дітей не нудьгувати вдома, а також відвідати театри, музеї й кіно, а для батьків – не залишати праці й не шукати часто дорогу гувернантку. Проте актуальною проблемою сьогодні залишається організація відпочинку для дітей з обмеженими можливостями, зокрема для тих, у кого діагностували аутизм.
– Для дітей, як правило, час зимових свят та канікул це радісний період, коли вони не мусять ходити до школи, натомість можуть брати участь в різних заходах, які організовує місцева влада. Але ці пропозиції не розраховані для дітей з обмеженими можливостями, тим більше для тих, які мають деякі вади інтелектуального розвитку.
Говорить Магдалена Рапіньчук з фундації «Тото Анімо» у Прушкові, містечку під Варшавою. «Тото Анімо» – «Всією душею», так назва перекладається з латини. Ця громадська організація вже понад 5 років допомагає дітям, у яких був діагностований аутизм або подібні відхилення у інтелектуальному розвиткові. Діти-аутисти дуже часто мають неймовірні здібності: дуже грану пам’ять, абсолютний музичний слух, талант у живописі, але їм дуже важко налагоджувати контакти з людьми довкола і відповідно отримувати інформацію про світ. Вони потребують спеціальної опіки і в школі, і під час канікул.
- У Варшаві є одна організація, яка під час канікул займається дітьми з обмеженими можливостями. Але її програма не пристосована для дітей та молоді з аутизмом. І що тоді відбувається? Діти сидять вдома, вибиваються зі свого встановленого графіку, батьки вже не можуть ходити на роботу, тобто руйнується їхній звичний світ, в організацію якого вже було так багато вкладено. Ми вирішили щось зробити з цією ситуацією. Фундація «Тото анімо», яка об’єднує родини, що виховують дітей з аутизмом у прушківському та гродзіському повітах, самостійно організувала дитячу програму «Зима в місті», спеціально призначену для дітей з хворобами зі спектру аутизму.
Для організаторів було принциповим, аби діти мали цікаву програму відпочинку та розвитку на місці і не мусили годинами добиратися до польської столиці. Соціальним працівникам допомагали батьки дітей, а часом навіть бабусі. Головне – аби дітям було цікаво, а батьки могли займатися працею, знаючи що їх дитина у безпеці та не нудьгує:
– Ми орієнтувалися, аби цей зимовий табір тривав близько 8 годин на день, а не 3-4, що дозволяє батькам зайнятися працею. Для тих дітей, які не можуть поїхати самі, ми забезпечуємо транспорт, але більшість наших підопічних дуже самостійні і дістаються самі. Наші заняття відбуваються у двох залах, які ми арендуємо у палаці спорту «Арена» в Прушкові. Це гарний спортивний зал, де навіть відбувалися чемпіонати світу з треккінгу. Також діти ходять до басейну. Отже, маємо спортивні заняття, адже не хочемо на канікулах обтяжувати їх інтелектуальною працею. Ми вже ходили в кіно, кінотеатр надав учасникам нашої програми пільгові квитки, були й в новому планетарії у варшавському центрі науки «Копернік».
З арендою приміщень організаторам допомогла гміна Прушкув. Для проведення деяких занять – терапевтичних, наприклад, «Тото анімо» запросило спеціальних фахівців. Також відбуваються артистичні класи. Як говорить Магдалена Рапіньчук, один з хлопців настільки зацікавлений музикою, що приніс для групи спеціальну техніку для міксування звуків. Організатори радіють, що їх підопічні займаються тим самим, чим і решта дітей під час канікул, і є задоволені.
– Мене звати Олек. Ми вчора ходили до планетарію, і було дуже файно. Там показували цікавий фільм про планети. Потім ми пішли до кафе «Сфінкс», і там був добрий обід. Кілька днів тому ми були в кіно. І взагалі, останній тиждень був дуже гарний.
– Я Пйотрек, моя мама є організатором «Тото анімо». Мені дуже сподобався цей зимовий табір: дуже милі вихователі, ми були в кіно, звичайному правда, а мені було цікаво побачити 3 Д, ще цікавий фільм був у планетарії.
– Мене звати Томек. Мені тут добре. Минулого вівторка ми були на фільмі у Варшаві, про пінгвінів. Два рази в тиждень ми ходимо до басейну. Ще нам привозять смачні обіди. Після того, як ми дивилися фільм у планетарії, у всіх від цих рухомих картинок про космос в голові крутилося.
– Було добре. Принаймні, я не мусив проводити канікули то дивлячись у вікно, то на монітор комп’ютера. Я б ще раз хотів такі канікули.
Фундація «Тото анімо» збирається організувати такий табір і на час літніх канікул. Поки що цією справою займаються батьки дітей та вчителі-вихователі зі спеціалізованої школи для дітей з аутизмом з Варшави. Тому фундація вже зараз шукає спонсорів та співорганізаторів для подібних програм. Адже всі діти заслуговують на цікаві канікули, про які потім буде приємно згадувати.
Олена Бабакова та Ігор Ісаєв