В Угорщині відзначають річницю революції 1956 року
PR dla Zagranicy
Jana Stepniewicz
23.10.2018 16:54
Угорців до боротьби за свободу надихнуло антикомуністичне повстання робітників у Познані в червні 1956 року
Виставка 1956: Польща-Угорщина. Історія і пам’ять. polskie radio
23 жовтня виповнюється 62 роки від вибуху повстання в Угорщині, яке також називають революцією 1956 року. Бунт, який був спробою визволення країни з-під совєтського панування, криваво придушили радянські війська і службовці угорської безпеки. Революція тривала до 10 листопада 1956 року.
Угорців до боротьби за свободу надихнуло повстання робітників у Познані проти комуністичної влади в червні 1956 року. У Будапешті 62 роки тому, біля пам’ятника генералові Юзефу Бему, громадяни організували демонстрацію на знак солідарності з політичними змінами, які відбувалися у Польщі. Угорці повалили пам’ятник Сталіну, нищили символи комуністичної влади і приступили до штурму будинку радіостанції. На бік повстанців перейшла значна частина армії. Коли на вулицях Будапешту з’явилися совєтські танки, мешканці обкидали їх пляшками з бензином. Голова Ради міністрів Угорської Народної Республіки Імре Надь оголосив запровадження багатопартійної системи, повну незалежність та нейтралітет Угорщини і забажав, щоб радянські війська негайно відступили. За кілька днів оголосив вихід країни з Варшавського договору.
Повстання в Угорщині спонтанно підтримали поляки, які мали в минулому трагічні події познанського Червня. По всій країні здавали кров, соціальні комітети збирали пожертви.
Під час революції з боку повстанців загинуло 2500 осіб, здебільшого під час битв у Будапешті. Поранених було близько 13 тисяч, понад 20 тисяч арештованих та інтернованих. За радянськими архівами, загинуло понад 700 совєтських солдатів, а близько 1250 було поранено. Після придушення боротьби репресії тривали кілька років. Засуджено на смерть та страчено близько 230 осіб, серед них – незважаючи на попередні гарантії безпеки – прем’єр-міністра Імре Надя і командира повстанських відділів полковника Пала Малетера. Обидвох було реабілітовано 1989 року. Понад 6 тисяч осіб вивезено до Радянського Союзу. Близько 200 тисяч угорців зі страху перед переслідуваннями втекли на Захід, кілька десятків тисяч повернулися після оголошення амністії 1963 року.
У 1989-1990 роках поляки і угорці відновили парламентську демократію. Почали відбудовувати по-новому двосторонні суверенні відносини.
12 березня 2007 року на згадку про довгі добросусідські відносини парламент Угорщини одноголосно визнав 23 березня Днем польсько-угорської дружби, а за чотири дні таку ухвалу шляхом акламації прийняв польський Сейм.
IAR/PAP/І.К.