Logo Polskiego Radia
Print

У Польщі плануються зміни в пенсійній системі

PR dla Zagranicy
Natalia Beń 10.09.2013 14:24
  • Пенсійна система.mp3
Основна реформа відбулася 1998 року. Тоді створено поділ на обов’язкові: фонд соціального страхування і відкриті пенсійні фонди та добровільні індивідуальні пенсійні рахунки

Минулого тижня польський уряд прийняв рішення, що облігації з Відкритих пенсійних фондів (OFE) будуть перенесені на спеціальний рахунок в Управління соціального страхування (ZUS), натомість акції залишаться у фондах. Протягом трьох місяців поляки повинні вирішити, чи залишати свої пенсійні заощадження у фондах, чи економити на пенсію лише в Управлінні. Якщо ж цього не зроблять – весь їхній пенсійний внесок передаватиметься в Управління соціального страхування.

Заплановано поступовий перехід заощаджень з фондів до Управління за 10 років до досягнення пенсійного віку. Це має гарантувати безпеку пенсій у разі краху на фінансових ринках.

Нові пенсії поляків будуть безпечними і довічними – запевняє прем’єр-міністр Дональд Туск. За його словами, одним з аргументів змін було те, що Відкриті пенсійні фонди збільшують державний борг.

– Беручи до уваги інвестиційні плани Польщі, пов’язані, зокрема, з трьомастами мільярдами злотих, що їх ми отримали з Європейського Союзу, враховуючи ситуацію самоврядувань (вони є дуже важливим партнером в інвестиційному бумі, який ми запланували на наступні сім років), – ми знали, що через зростання державного боргу такий цивілізаційний стрибок не буде можливим, – сказав Дональд Туск.

Зміна функціонування пенсійних фондів є необхідною, але постанові, як громадяни хочуть економити на пенсію, повинна передувати ретельна інформаційна кампанія. Так рішення уряду прокоментував лідер найбільшої опозиційної партії у Польщі, Право і справедливість, Ярослав Качинський. Політик висловив здивування, що голова уряду, який на відкритті Економічного форуму в Криниці минулого тижня оголосив закінчення кризи, змушений рятувати бюджет змінами у Відкритих пенсійних фондах.

– Позаяк учора прем’єр-міністр оголосив, що кризи немає, то це виглядає дещо дивно. Якщо немає кризи, то чому в цей момент приймають такі постанови, – сказав Ярослав Качинський. Політик додав, що період на рішення у справі майбутньої пенсії повинен бути довшим – його партія пропонує 6 місяців, а не 3, як хоче уряд.

Януш Палікот, лідер однойменної партії – Руху Палікота – закликає, щоб прем’єр-міністр віддав полякам їхні гроші. Політик критикує пропозицію уряду і попереджає: підтримки його угруповання не буде. На думку Януша Палікота, найбільш чесний для громадян не вибір між Управлінням соціального страхування та Відкритими пенсійними фондами, а можливість отримати сплачені туди гроші. Додатково, пропозиція уряду насправді означає ліквідацію Відкритих пенсійних фондів.

– Коли я чув ці слова, що весь час повторювалися на конференції: «чи хочете йти до стабільнішої системи Управління соціального страхування, чи до більш рискованих Відкритих пенсійних фондів?», – така мова, безперечно, налякає більшість, яка має зробити вибір. Зрозуміло, люди перейдуть в Управління, тому відкриті фонди за кілька місяців обмежать діяльність, бо не витримають такої ситуації. Але відповідальним буде не Дональд Туск, а кожен з нас; прем’єр скаже: «люди так вибрали», – сказав Януш Палікот. Політик вважає, що гроші, які поляки зібрали у Відкритих пенсійних фондах, справді «залатають» державний борг, але тільки тимчасово.

Депутат правлячої в Польщі Громадянської платформи Даріуш Росаті не погоджується з оцінкою опозиційних середовищ, що зміни означають націоналізацію Відкритих пенсійних фондів. Справа в тому, щоб зняти з державних фінансів обвантаження не під силу – пояснює політик.

– Одночасне фінансування внесків у Відкриті пенсійні фонди і виплата поточних пенсій для нинішнього покоління працюючих поляків було подвійним обвантаженням. Уряд визнав його надмірним і тому прийнято рішення, що облігаційна частина буде перенесена в Управління соціального страхування, це означає погашення облігацій, – каже Даріуш Росаті.

Союз лівих демократів, найімовірніше, підтримає пропозицію уряду у справі Відкритих пенсійних фондів. Лідер цього угруповання Лєшек Міллєр заявив, що дотеперішня система не гарантувала виплати пенсій, а тільки збільшувала державий борг.

– Тому вітаємо цей крок із задоволенням. Адже Відкриті пенсійні фонди, після 13-ти років функціонування, дають 80 злотих (це менше 20-ти євро) пенсії, збільшують трьохсотмільярдний державний борг, їх собівартість – це 17 мільярдів злотих. А 30 мільярдів злотих втратили безповоротно через невлучні інвестиції, – сказав Лєшек Міллєр.

Уряд руйнує Відкриті пенсійні фонди, від цього не виграють поляки, а лише державний бюджет. Пенсійні зміни критикує голова Товариства польських економістів Ришард Петру.

– Я не розумію, чому добровільність має означати автоматичне перенесення пенсійних заощаджень в Управління соціального страхування. Постає ситуація, що хто не вибере – залишиться в Управлінні. Адже багато людей, просто, не прийме такого рішення й опиниться у цій установі. По-друге – переведення облігацій в Управління, фактично, означає націоналізацію пенсійних заощаджень поляків. І по-третє – невідомо, чому пенсійні фонди мають передусім купувати акції. Ніде у світі пенсійні фонди цього не роблять. Тому вважаю, що це руйнування пенсійної системи, – каже Ришард Петру.

Це короткострокові зміни. Їх результати дещо поліпшать статистику: відношення боргу до виробництва, та реформа фінансів у Польщі ще відкладеться – вважає економіст Вищої школи бізнесу у Новому Санчі Даріуш Возняк. Експерт сумнівається в оправданості заяв прем’єр-міністра, що обраний варіант гарантуватиме безпеку і довічну виплату пенсій. Передусім – з демографічних причин.

– Молоді все менше, отже, менше людей приходитиме на ринок праці. Друга дуже небезпечна тенденція – міграція. Є питанням, хто працюватиме на пенсію, бо попри гучні кампанії, система не змінилася: люди, які працюють, фінансують тих, що є бенефіціантами... Отже, грошей у Фонді соціального страхування щораз менше, – каже Даріуш Возняк.

Змінюючи функціонування Відкритих пенсійних фондів, уряд рятує бюджет, але ця реформа для майбутніх пенсіонерів нейтральна – оцінює головний економіст банку CreditAgricol Якуб Боровський.

– Уряд шукає заощаджень з таким низьким рівнем внесків і високою ймовірністю, що довгостроково темп зростання цін акцій не буде різко вищим від темпу зростання ВВП. Уряд визнав, що в такій ситуації можна звернутися до Відкритих пенсійних фондів як до джерела заощаджень. Я вважаю, це – правильне рішення, – каже Якуб Боровський.

Пенсійний закон буде схвалений до нового року – повідомив прем’єр-міністр Дональд Туск.

Як інформувала цими днями польська преса, у Чехії уряд дав громадянам вибір і до відповідника Відкритих пенсійних фондів там вступило лише 20 тисяч людей. В Угорщині, де вибір отримали ті, що вже належали до пенсійних фондів, 98 відсотків забрало з них свої заощадження до місцевого Управління соціального страхування.

Н.Б./IAR

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти