Logo Polskiego Radia
Print

Допомога Україні має бути зумовлена поборенням корупції і початком реформ

PR dla Zagranicy
Natalia Beń 25.02.2014 15:46
  • Радослав Сікорський.mp3
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський у вівторок вранці дав Польському радіо інтерв’ю, присвячене актуальній ситуації в Україні
Радослав СікорськийРадослав СікорськийPolskie Radio

Голова польського дипломатичного відомства, зокрема, звернув увагу, що допомога Заходу Україні повинна бути зумовлена поборенням корупції і початком реформ. Міністр Радослав Сікорський також нагадав, що Америка, Росія і Великобританія 20 років тому взяли на себе зобов’язання захищати суверенітет України.

На запитання про значення сепаратистських настроїв, які з’явилися в Криму, шеф польського МЗС звернув увагу, що це дуже делікатна ситуація, – адже заморожені конфлікти в Грузії та Придністров’ї взялися з того, що в моменти революційного запалу були намагання уніфікувати країни, де значні національні меншини. Це викликало реакцію, «допомогу» Росії і до сьогодні ці конфлікти заморожені.

– Тому Україна, її нова влада, повинна дуже чітко заявляти всім своїм громадянам, які відчувають зв’язок з різними культурами, що буде для них місце в новій Україні. Зрештою, Україна зобов’язана це зробити, оскільки є членом Ради Європи. Йдеться про повагу до мови національної меншини, гарантування деяких прав – і треба завчасу про це говорити.

Згідно з міжнародним законодавством, територіальна цілісність України не підлягає дискусії – наголошує міністр Радослав Сікорський.

– Україну та її кордони визнають сусіди. Крім цього, 1994 року три могутні держави: США, Велика Британія і Росія підписали так звану Будапештську декларацію, після того як Україна добровільно відмовилася від величезного атомного арсеналу, успадкованого від Радянського Союзу. У декларації чітко зазначено зобов’язання цих держав гарантувати незалежність, непорушність кордонів і відмову від тиску на Україну.

При нагоді візиту в студії Польського радіо, міністр Радослав Сікорський пояснив, як виглядали переговори опозиції з президентом України минулого тижня, з участю голів МЗС Польщі, Німеччини і Франції.

– Передусім, прошу пам’ятати, я там був тоді, коли тривали вбивства. Четвер – це день найбільшого кровопролиття. Сьогодні ми вже знаємо, що був наказ про участь армії в так званій антитерористичній операції. Вже опубілковано документи, які підтверджують, що існували плани ще більш кривавої розправи над Майданом. Тоді сталося безпрецедентне: головнокомандувач збройних сил НАТО звернувся з закликом до української армії не втручатися в політику. Янукович показав у найбільш кривавий спосіб, що він готовий застосувати силу. Тому переговори були такими драматичними. Але в момент, коли вони почалися (і тривали всю ніч) – вбивства зупинилися.

Найбільше коментарів викликала репліка міністра Радослава Сікорського, адресована опозиції – якщо вони не підпишуть угоди з президентом, усі помруть.

– Це дуже нерозумні коментарі, бо вони чіпляються форми, а важливий – зміст. Тобто, чи я мав рацію, що кривава розправа з Майданом була ще можливою. Документи, які тепер оприлюднено, показують, що була можливою і я не помилявся. Отже, моїм обов’язком було перестерегти опозиційну сторону, в якій серйозній ситуації вона опинилася. Це принесло результат, Рада Майдану підтримала угоду. Нагадую, що підписала її опозиція, посвідчення склали Німеччина, Франція і Польща від імені Європейського Союзу, а Росія не схвалила документа, визнаючи, що Янукович отримав надто тверді умови, а ми здобули забагато.

На запитання, чи в момент переговорів зі сторонами конфлікту в Україні тодішній президент мав якісь переваги, міністр Радослав Сікорський відповів, що на власні очі бачив людей з кулеметами.

– Гляньте на дату і годину мого знімку у Твіттері, там видно людину зі снайперським спорядженням. Ці люди там вбивали в реальному часі. І ніхто з Польщі мені не підказав, що, мовляв, це вже кінець Януковича і не треба укладати угоду. Домовленість схвально привітали в Європейському Союзі і США. Головними її суб’єктами були влада й опозиція, ми були лише свідками, які уможливили її укладення.

З одного боку – політична ситуація України, а з другого боку – вкрай погане становище економіки. Прем’єр-міністр Дональд Туск відзначив, що Польща повинна бути зацікавлена в економічній і фінансовій стабільності України, але – цитата – «ми не надірвемо собі жил», Польща не буде ключовим донором. Міністр закордонних справ Радослав Сікорський нагадує, що він свого часу перестерігав не торгуватися з Росією під оглядом фінансових пропозицій для України часів Віктора Януковича, щоб не інвестувати в корумповану економіку.

– З цього робили мені закид, а сьогодні ми бачимо, яким значним був рівень корупції і куди пішли б наші грощі: на ці люстри, галеони і позбавлене смаку обладнання з великою кількістю золота. Допомога Україні має бути зумовлена боротьбою з корупцією і початком реформ. Я думаю, парламент України, який уже знаціоналізував цю огидну віллу Януковича, аналогічно захоче придивитися іншим складовим маєтків команди, що була при владі і крала. Це також повинно стати джерелом підтримки реформ в Україні. Йдеться про статки і в Україні, і, перш за все, за кордоном. Тут велика відповідальність деяких країн Європейського Союзу. Ми їх багато тижнів умовляли зробити щось з майном, про яке всі знали, що воно зберігається на західних рахунках. Аргументом було, що це можливе лише після звернення влади, коли є злочин. Думаю, тепер будуть підстави заморожувати активи.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський переконує Україну до розмов з Росією, бо це – важливий партнер.

– Росія ще не сказала останнього слова і було б помилкою легковажити її вплив в Україні. У цьому світлі правильною була перша промова виконуючого обов’язки президента Олександра Турчинова, який сказав, що Україна обирає європейський шлях, але хоче мати якнайкращі партнерські відносини з Росією.

Росіяни здатні на прагматичний підхід: грають гостро лише доти, доки мають шанс перемогти – з цим твердженням погоджується польський міністр закордонних справ.

– Росія також могла б чимало втратити у випадку якоїсь великої кризи в Україні. Нагадую, що Росія є найбільшим кредитором України. Українські підприємства, банки винні Російській Федерації десятки мільярдів доларів. Отже, в економічному розумінні в інтересі Росії було б те, щоб Україна та її економіка реформувалися. Але існує ще політичний, геополітичний та емоційний аспект зі сторони президента Владіміра Путіна. І ми не знаємо, які рішення він прийме.

Радослав Сікорський не належить до політиків, які вважають, що поява на Майдані Юлії Тимошенко була політичним фальстартом.

– Ні, вона, мабуть, мусила з’явитися на Майдані і подякувати за своє звільнення. Але вважаю, що Україна потребує політиків, які можуть довести чесне походження свого майна.

Тим часом, як оголошено, до четверга в Україні має бути сформований уряд національної єдності.

Н.Б./PR

Print
Related stories
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти