Унаслідок зміни політичного ладу 1989 року, Польща стала наближатися до демократичних стандартів. При нагоді роковин цих подій, можна чимало почути про досягнення і виклики на майбутнє. Президент Польщі Броніслав Коморовський в інтерв’ю для Польського пресового агентства сказав, що досягнення його країни можна розглядати і загально, з погляду цілої держави, і з точки зору окремих громадян.
Броніслав Коморовський: На мою думку, варто придивитися 25-річчю крізь призму свого власного життя, своєї родини, своєї громади, наприклад, місцевої суспільності. Коли поляків питають, чи добре вони оцінюють власне життя, здебільшого відповідають: «Знаменито! Моя родина? – чудово, на роботі – ненайгірше». На рівні територіального управління, у ґмінній управі – відмінно, справи йдуть у відповідному напрямку, адміністрація працює добре. Все ускладнюється при запитанні про загальнопольські справи: люди чули про різні негативні події, явища. Не вистачає нам задоволення з погляду загальнонаціональних досягнень.
Державний очільник рекомендує глянути на успіх Польщі з ширшої перспективи.
Броніслав Коморовський: На те, чого нам вдалося досягти за ці 25 років, варто дивитися ззовні. Трохи так, як українці дивляться сьогодні на Польщу – як на народ щасливців, яким майже все вдалося, який стає щораз заможнішим, де панує безпека і все логічно зорганізоване. Варто спробувати ззовні оцінити здобутки цілого народу, цілої держави. Це досягнення тисячоліття. Раз в історії нам трапилося золоте століття – певно, й тоді полякам здавалося, що воно не золоте, тільки жовте (у 16-му столітті, коли зросло значення Польщі на міжнародній арені). Але сьогодні Польща вдруге зазнає такого гігантського піднесення й розвитку, як під кінець Середньовіччя.
Колишній прем’єр-міністр Польщі, євродепутат, а в 2009–2012 роки голова Європейського Парламенту Єжи Бузек в інтерв’ю для Польського пресового агентства відзначив, що здобутки Польщі хочеться повторити. Але для цього необхідна мобілізація всіх сил і співпраця державних структур.
Єжи Бузек: Протягом останніх 25-ти років ми досягли великого успіху і хотіли б цей успіх повторити. Ми не хочемо зменшувати норм захисту довкілля. Також прагнемо, щоб заробітна плата і соціальна допомога були на пристойному рівні, бо в нашій країні досі існують райони вбогості і запізнення. І ми повинні завжди про це думати. Але нам хочеться наступного цивілізаційного стрибка, бо один ми вже здійснили за останню чверть століття. Безперечно, треба створити зовсім нову економіку, що спиратиметься на сучасну промисловість. Реіндустріалізація – це складний термін, але треба до нього звикнути, разом з ревіталізацією наших міст – і менших, і більших. А також – модернізацією сіл, бо людям хочеться, щоб їм зручно жилося, в добрих умовах. Усе це пов’язане з інноваційністю.
Разом з тим, екс-голова Європарламенту сказав про значну відсталість Польщі, порівняно з багатьма країнами Європейського Союзу.
Єжи Бузек: У цій галузі ми запізнені під кожним оглядом, наші результати є набагато гіршими, ніж середні показники в Європі. Варто звернути увагу на необхідність включити промисловість – малі та середні підприємства – до програми фінансування, яка охоплює також нові технології, наукові дослідження. Це – перший механізм, натомість, другий механізм стосується структурних реформ. Тут я маю на увазі, наприклад, освіту. Треба створити таку освітню систему, яка постачатиме нових випускників на місцевий, а також загальнонаціональний ринок праці, бо це не завжди в нас виходить. Треба також зробити все, щоб довести до поліпшення всіх справ, які стосуються демографії. У проведенні таких структурних реформ полягає відповідальність національних держав. Цього не зробить за нас Європейський Союз, але ми отримуємо велику підтримку. Зокрема, трансфери на соціальні фонди з Євроспільноти. Черговою дуже важливою справою є спільний європейський ринок. Ми повинні чинити заходи з метою розблокування багатьох його вузьких фрагментів і скористатися позитивами.
Єжи Бузек звернув увагу на стрімке зростання польського експорту, який буквально за 10 років зріс аж утричі.
Єжи Бузек: 50 мільярдів євро експорту – 10 років тому, 150 мільярдів євро – тепер. Це величезне зростання і треба скористатися можливостями спільного ринку. І, вкінці, остання справа, яка, можливо, в найближчий час буде ключовою: необхідні нижчі ціни енергії, використання європейського спільного ринку, також треба покінчити із залежністю від постачання зі сходу – для того, щоб ми стали більш незалежними. Важливим викликом є відкриття на можливості співробітництва зі США, використання сланцевого газу і, можливо, отримання його з наших сланцевих покладів. Також слід пам’ятати, що Польща має енергію з вугілля і ніхто нас її не позбавить, бо це гарантується 194-ою статтею Лісабонського договору Європейського Союзу. Йдеться про буре та кам’яне вугілля, але за умови, що воно буде використовуватися у спосіб, безпечний для навколишнього середовища, згідно з чистою технологією. Усе це – перед нами. Якщо ціни енергії будуть на відповідному конкурентному рівні, немає сумніву, що з економікою все у нас буде гаразд.
Колишній голова Європейського Парламенту зазначив: якщо всі ці плани вдасться зреалізувати, він з надією дивитиметься в наступну чверть століття.
Єжи Бузек: Я – оптиміст, але пригадайте, скільки я назвав пунктів, які необхідно виконати: від освіти, через збільшення нашої інноваційності, далі – питання енергетики, використання переваг спільного європейського ринку... Є дуже багато елементів, які ми повинні зреалізувати. Це вимагає мобілізації у Польщі всіх. Назагал люди на це готові, але також представники влади на місцевому рівні повинні бути готовими створювати такі полюси зростання.
Політик вважає, що в цей момент польська економіка вже не потребує докорінних реформ.
Єжи Бузек: Нам зовсім не потрібні якісь глибокі реформи. Ми їх пройшли у 90-ті роки, разом із дуже вдалою і корисною реформою гірництва кам’яного вугілля. Тепер проводиться лише корегування або дії, подібні до колишніх реформ, але в набагато меншому масштабі. Умови, в яких ми тепер є, створила хазяйновитість, підприємливість поляків. Державна влада різних рівнів повинна створювати якнайкращі умови, щоб не придушувати підприємливості (насправді йдеться не тільки про уряд). Сьогодні нас оцінюють дуже добре. Цілком змінилося значення відомої німецької стереотипної приповідки про польське господарство, яке розсипається – Polnische Wirtschaft. Недавно я говорив про це німцям при нагоді великої зустрічі і вони зізнавалися, що в багатьох випадках могли б від нас вчитися. Подібно оцінюють поляків ірландці, греки й італійці. Можливо, це представники країн, які зараз переживають складний період, але є правдою, що вони беруть приклад з нашої країни і реформ, які ми вводили протягом усіх 90-тих років. Варто про це пам’ятати.
А поки що – поляки відзначають роковини перетворень, завдяки яким з Польської Народної Республіки сформувалася сучасна Республіка Польща.
Н.Б./PAP