У Польщі почалися Світові дні молоді, які триватимуть до неділі 31 липня. На зустріч молодих католиків прибули сотні тисяч гостей. Цього тижня кількість людей у Кракові подвоїться або й зросте втричі. Речниця президента Кракова Моніка Хиляшек відзначає, що зовсім уникнути незручностей не вдасться, але міське керівництво підготувалося, щоб усе функціонувало справно. Для прочан передбачено, зокрема, транспортні полегшення.
– Паломники, які зареєструвалися, їздять міським транспортом безкоштовно. Вони вже за це заплатили, все враховано в пакеті паломника. А для всіх, хто приїхав до Кракова, не реєструючись в організаційному комітеті, також для місцевих, є дуже зручна пропозиція: квиток на Світові дні молоді за 15 злотих (3,43 євро або 94 гривні). Квиток дійсний від вівторка до неділі 31 липня, не треба його компостувати. Він не є іменним, тобто діє у випадку кожного пред’явника, охоплює всі лінії, також нічні, можна ним користуватися будь-яку кількість разів і не лише в самому Кракові, але й у навколишніх місцевостях.
У випадку журналістів акредитація не означає права безплатно подорожувати Краковом. Не вдасться уникнути обмеження автомобільного руху – каже Моніка Хиляшек.
– Ми рекомендуємо пересуватися громадським транспортом, автомобілем буде важко. Місто поділено на зони, якими можуть їздити мешканці і може відбуватися постачання товарів – необхідно мати в автомобілі спеціальні дозволи. Перевірятиме це поліція. Тобто, цими днями легкова машина – найгірший вибір. Вранці, коли всі поспішають на роботу, міський транспорт їздить часто, як протягом навчального року. А пізніше запускаються спеціальні лінії для паломників.
Це, мабуть, найбільший такий захід в історії Кракова. Хоч місто має досвід папських прощ, Івана Павла ІІ і Бенедикта XVI, – це були короткі візити, паломники перебували тут максимально два дні. Цього разу – тиждень, отже, масштаб події великий. Перші прогнози вказували, що може прибути до трьох мільйонів осіб. Тепер передбачається, що гостей буде менше.
Що варто відвідати в Кракові – розповідає речниця президента міста Моніка Хиляшек.
– Ми запрошуємо всіх, наприклад, до зоопарку. Якщо хтось захоче відпочити, то Вольський ліс і Зоопарк у Кракові – дуже відповідне місце. Вхід цього тижня безплатний. Маємо надію, що протягом цього часу, дуже важливого з погляду релігії, духовності, – наші гості знайдуть час побачити щось у Кракові. Зареєстровані паломники не платять за вхід до ряду установ: Музею Шіндлера, Кшиштофорів – тобто Історичного музею, Музею міської інженерії, а також Саду експериментів.
При нагоді Світових днів молоді відбудеться понад півсотні театральних спектаклів, вистави, концерти. Костьоли відкриті цілодобово. Краків хоче показати, що заслуговує на звання європейської культурної столиці. У понеділок розпочався фестиваль Cracovia Sacra. Протягом чотирьох днів і ночей можна відвідати багато цікавих, але на щодень недоступних місць – каже Станіслав Дзєдзіц з відділення культури і національної спадщини Міського управління Кракова.
– Ми хочемо показати потенціал матеріальної і духовної культури Кракова. Показати місто, яке від глибокого Середньовіччя вважалося одним із найгарніших і найцінніших у Європі, де були розкішні костьоли, базиліки, чудотворні ікони. Пропонуємо 26 концертів, а ще – виставки в культурних установах і монастирях та храмах. Хочемо показати багато об’єктів, які на щодень не є доступними, а тепер відкривають свої бібліотеки, скарбниці та архіви. Зокрема, надзвичайно вартісна виставка в Національному музеї (зроблена у співпраці з Ватиканом) «Maria Mater Misericordiae».
Краківські музеї вміщають 25 відсотків усіх музейних надбань у Польщі. Часто вони унікальні. Адже Краків від XIII до XVIII століття був столицею Польщі, а місту вдалося уникнути катаклізмів – нагадує експерт.
У Кракові також триває Фестиваль молодих. У місті розставлено 20 сцен. Крім відомих артистів, виступлять молоді люди з усього світу, а представлена творчість охоплює не лише музику – каже речниця СДМ Дорота Абдельмуля.
– Ідея Фестивалю молодих є такою ж, як послання Світових днів молоді. Тобто щоб молоді люди відкрили, як вони можуть заангажуватися своїм талантом, ідеями – у те, що пропонує Церква. Фестиваль молодих – це фестиваль, на якому молоді люди діляться своїм талантом: музичним, спортивним, художнім. І заохочують своїх ровесників розвивати таланти, також в рамках Церкви.
Координаторка вистав Юлія Басіста заохочує відвідати різні заходи.
– Є суто художні виставки, в Академії образотворчих мистецтв – копії поліхромій Еуґеніуша Мухи, в Палаці мистецтв – фотографії, присвячені відомому режисерові Кшиштофу Кєсьльовському. Також геппенінг на Площі незалежності: французький артист збирав знімки долонь паломників, тепер їх друкуватиме і з цих долонь складе величезне серце, з допомогою прочан.
Також відбудеться Фестиваль спорту, на якому розіграють футбольний турнір Copa Católica – каже Антоні Томпольський, глава Фестивалю молодих.
– Єпископати, тобто групи з різних країн, виставляють свої команди. Перш за все, це форма розваги. Але, як правило, у хлопців відразу з’являється суперництво. Буде стрітбол і змагання брейк-дансерів. Напевне, на Фестивалі молодих повинно бути все, чим цікавляться молоді люди. Це ж їхній фестиваль.
Світові дні молоді можна використати з метою промоції Польщі. Аналогічно, як у випадку футбольного чемпіонату Європи 2012 року (який Польща організувала разом з Україною). Як каже Роберт Стемповський з порталу MarketingMiejsca.com.pl, відвідувачі цього заходу дуже добре сприйняли Польщу.
– Побачили, що це розвинута, гарна країна, яка процвітає. Не якийсь далекий схід Європи, вулицями не бігають білі ведмеді. Я думаю, подібно нас сприйматимуть після Світових днів молоді. Зрештою, вже тепер, коли бачимо заяви молодих людей, які проводили час в єпархіях цілої Польщі, вони часто кажуть, що думали, ніби це вбога посткомуністична країна. А виявляється – це європейська країна, де нічого не бракує, спокійно можна порозумітися англійською та іншими мовами. Я сподіваюся, Світові дні молоді сформують позитивну думку про Польщу.
Також польська туристична галузь підготувала кампанію «Share Poland», адресовану молодим людям з усього світу. Це фото- і відеоконкурс, а на основі робіт випустять календар, де будуть показані молоді люди і Польща. Прибуття великого числа паломників може бути корисним у галузі туризму і, ширше, з метою формування універсального іміджу держави, а це має значення в усіх категоріях.
PR1,PR24,IAR/Н.Б.